Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybywają licznie na wiosnę

Jak „bardziej żyć”, mądrze wybierać, pamiętać, że nie tylko umysł potrzebuje korepetycji, ale i duch, by wiara była potrzebna w życiu jak tlen, a Ewangelia stała się pasją i radością – tego m.in. uczą się maturzyści na Jasnej Górze. Teraz licznie pielgrzymują przed jednym z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Przybywają grupy diecezjalne, ale też mniejsze – szkolne. Wśród nich sporo młodzieży, która „wypisała się” ze szkolnej katechezy. Marzec i kwiecień na Jasnej Górze zdecydowanie należą do młodych.

Reklama

Biskup Stanisław Salaterski zachęcał maturzystów diec. tarnowskiej do tego, by z Bogiem, z nadzieją i odwagą sięgali po marzenia, po przyszłość. Na Jasną Górę przyjechało ponad 3 tys. młodych. To jak dotąd, w tym roku szkolnym, najliczniejsza pielgrzymka diecezjalna. Wielu młodych w tych dniach jest wdzięcznych Franciszkowi za jego troskę o nich. Podkreślają, że inspirują ich jego oddanie ludziom, ciepło, serdeczność, a także skromność i zwyczajność. W czasie choroby papieża szczególnie proszą o siły dla niego. Szymon Gancarczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu stara się modlić za Ojca Świętego w codziennym Różańcu. Także jego koledze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju – Albertowi Klusce ta intencja jest bliska. – Po prostu modlitwa za niego to jest jedyne, co mogę mu dać – powiedział Albert, uczeń technikum o profilu budowlanym. Mówiąc o marzeniach i planach na przyszłość, zaznaczył, że przede wszystkim chciałby żyć w bezpiecznej Polsce, w której będzie mógł patrzeć z nadzieją w przyszłość, a nie martwić się, że następny dzień przyniesie coś złego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest też sporo innowacji pielgrzymkowych, np. maturzyści z arch. wrocławskiej już po raz drugi przyjechali ze swoimi koleżankami i kolegami z młodszych klas. Maturzyści z diec. bydgoskiej mogli natomiast po raz pierwszy skorzystać z rekolekcji w Częstochowie, które poprzedziły diecezjalną pielgrzymkę. Wielu z nich z tej oferty skorzystało, m.in Juliusz z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Maturzysta zauważył, że zarówno rekolekcje, jak i pielgrzymka to taki czas, kiedy „Bóg daje nam możliwość spojrzenia na wszystko z innej perspektywy – trochę szerszej”.

Pielgrzymki na Jasną Górę są okazją do zachęcenia młodzieży do głębszej relacji z Bogiem, takiej, która wzbudza chęć bliskiej więzi z Nim, a nie poprzestaje na płaszczyźnie religijności. Jak deklarowali maturzyści, nie proszą o cud zdanego egzaminu maturalnego w prezencie – chcą na niego dobrze zapracować – ale proszą o Boże błogosławieństwo na dalsze życie. Od paulinów młodzi otrzymali pamiątkowe długopisy i obrazki z wizerunkiem Matki Bożej, żeby pamiętali, by iść nie „drogami pozoru”, ale z Jezusem, na którego Ona wskazuje. Katecheci z kolei zauważyli, że uczniowie nie boją się pytać o wiarę, potrzebują mądrego towarzyszenia, by być wysłuchanymi i rozumianymi.

Od 30 lat służy pielgrzymom z Polski i ze świata

Reklama

Jasna Góra jest wciąż fascynującą tajemnicą do odkrywania – przyznają zgodnie przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat rozwijające się wciąż centrum służy turystom i pielgrzymom z Polski i ze świata. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z siedemdziesięciu czterech krajów. 13 marca 1995 r. poświęcono pomieszczenia Jasnogórskiego Centrum Informacji na parterze Pokoi Królewskich.

Dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji s. Małgorzata Kierznowska, urszualanka szara, wyraża głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom, ale też wolontariuszom, którzy z pasją sami odkrywają Jasną Górę i przekazują wiedzę i duchowość innym. – Wszystkich nas łączy wielkie umiłowanie tego miejsca i Matki Bożej. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, kto się z nami spotka, doświadczył piękna tego miejsca, by to spotkanie go przemieniało. Cieszymy się, że nasz mały jubileusz, nasza rocznica wpisała się w wielki Rok Jubileuszowy Kościoła – wyraża radość s. Kierznowska.

Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje oprowadzanie po sanktuarium w dziesięciu językach. Dostępnych jest kilka tras. Teraz, w Wielkim Poście, polecana jest np. trasa pozwalająca poznać jasnogórskie via Crucis – drogi krzyżowe. Jasna Góra prezentowana jest także jako twierdza, tzw. Fortalitium Marianum.

Jasnogórskie sanktuarium znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów.

2025-03-18 13:52

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Homilia abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP podczas celebracji Wielkiej Pokuty

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pokuta

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Każdy z nas jest tutaj wezwany, aby przeprosić Boga za grzechy indywidualne i społeczne – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii na Jasnej Górze, podczas celebracji Wielkiej Pokuty, 15 października br.

Publikujemy treść homilii:
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję