Reklama

Niedziela plus

Częstochowa

Święte miejsce gościnności

Od 2021 r. archidiecezjalne sanktuarium pasyjno-maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce ma przywilej odpustu in perpetuo z okazji niektórych świąt i uroczystości obchodzonych w ciągu roku. O znaczeniu odpustu w Roku Jubileuszowym mówi bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, wielki czciciel Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, w rozmowie z kustoszem miejsca – ks. Stanisławem Gasińskim.

Niedziela Plus 12/2025, str. II

[ TEMATY ]

Częstochowa

Zakład Fotograficzny Foto Fax

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Stanisław Gasiński: Jaka jest różnica między odpustem jubileuszowym uzyskanym w Rzymie a odpustami, które można uzyskać w innych okolicznościach w ciągu roku liturgicznego?

Bp Krzysztof Nykiel: Zasadniczo nie ma różnicy. Odpust jubileuszowy jest pod każdym względem odpustem zupełnym, ma charakter powszechny, obejmuje cały Kościół i jest udzielany przez Ojca Świętego z okazji Roku Świętego. Inne jubileusze, obchodzone w poszczególnych Kościołach partykularnych z różnych okazji, mają charakter lokalny. Odpust jest przejawem Bożego miłosierdzia, które przekracza granice ludzkiej sprawiedliwości i przemienia ją. Pozwala uwolnić serce od ciężaru grzechu, aby można było w pełnej wolności dokonać należnego zadośćuczynienia. Dlatego jubileusz jest czasem odnowy duchowej, nawrócenia i pojednania. Jest okazją do tego, aby na nowo ożywić swoją wiarę, wzmocnić relację z Bogiem i ze wspólnotą Kościoła.

Papież Franciszek w bulli Spes non confundit ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 bardzo wyraźnie łączy odpust z miłosierdziem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tak. Ojciec Święty pisze, że „odpust pozwala nam odkryć, jak nieograniczone jest miłosierdzie Boga”, i przypomina, że „w starożytności termin «miłosierdzie» był używany zamiennie z terminem «odpust»”, właśnie dlatego, że ma wyrażać pełnię Bożego przebaczenia, które nie zna granic”. Sakrament pokuty daje nam pewność, że Bóg gładzi nasze grzechy. Jezus leczy nasze serca, podnosi nas, a my przez to poznajemy Jego czułe oblicze. Grzech jednak zostawia ślad. Chodzi o następstwa popełnionego zła, ale też o to, że każdy grzech, nawet powszedni, powoduje „przywiązanie do stworzeń”, a to wymaga oczyszczenia albo na ziemi, albo po śmierci w stanie nazywanym czyśćcem. A zatem w naszym skłonnym do zła człowieczeństwie pozostają skutki grzechu. Dzięki łasce Chrystusa są one usuwane. To doświadczenie pozwala otworzyć człowieka na przebaczenie. Nie może ono zmienić tego, co już się wydarzyło, ale umożliwia całkowitą przemianę życia.

Nie ma lepszego sposobu na poznanie Boga niż pozwolenie Mu, by nas pojednał ze sobą (por. 2 Kor 5, 20). Nie rezygnujmy zatem ze spowiedzi, ale odkryjmy na nowo piękno tego sakramentu, piękno przebaczenia grzechów, i wypływającą z niego radość.

A co z kultem Maryi w Roku Jubileuszowym?

Papież podkreślił, że w Maryi widzimy, iż nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, ale to dar łaski w realnym życiu. Maryja u stóp krzyża, gdy widziała, jak Jezus cierpi i umiera, mimo potwornego bólu, powtórzyła swoje „tak” – nawet wtedy nie straciła nadziei i ufności w Panu. W ten sposób współpracowała dla nas w wypełnianiu tego, co powiedział Jej Syn, gdy zapowiadał, że będzie musiał „wiele wycierpieć” (por. Mk 8, 31). W doświadczeniu tego bólu, ofiarowanego z miłości, stała się naszą Matką – Matką nadziei.

Reklama

Franciszek wspomniał o sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe, które przygotowuje się do obchodów 500. rocznicy objawień Dziewicy. Za pośrednictwem Juana Diego przyniosła Ona „przesłanie nadziei, które do dziś powtarza wszystkim wiernym: «Czyż oto nie ma tu mnie, twojej Matki?»”. To przesłanie, jak mówi papież, „jest odciśnięte w sercach wielu sanktuariów maryjnych na całym świecie”. Tak też dzieje się z pewnością w sanktuarium w Praszce. Dalej Ojciec Święty zachęcał, aby w tym Roku Jubileuszowym „sanktuaria były świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei”. Jest to więc zadanie również dla Księdza Kustosza...

A co z wiernymi, którzy nie będą mieli możliwości przybyć do Wiecznego Miasta, by tam uczestniczyć w wydarzeniach jubileuszowych?

Wierni, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnych nawiedzeniach sanktuariów, uzyskają odpust jubileuszowy pod zwykłymi warunkami. Aby go otrzymać, powinni zjednoczeni w duchu z wiernymi uczestniczącymi w nabożeństwie, zwłaszcza w czasie, gdy słowa papieża lub biskupów diecezjalnych są transmitowane przez media, odmówić we własnych domach lub tam, gdzie przebywają, Modlitwę Pańską, Wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z celami Roku Świętego, a także ofiarować swoje cierpienia lub trudy życia. Wierni będą mogli też uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli z pobożnym sercem wezmą udział w misjach ludowych, ćwiczeniach duchowych lub spotkaniach formacyjnych na temat tekstów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, które odbędą się w kościele lub innym odpowiednim miejscu. Zasady te są szczegółowo określone w dekrecie papieża Franciszka o uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025.

Kustosz sanktuarium pasyjno-maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce w archidiecezji częstochowskiej ks. Stanisław Gasiński zaprasza do udziału w misteriach pasyjnych w Wielkim Tygodniu:

Reklama

g Niedziela Palmowa, godz. 10.30 – wjazd Chrystusa do Jerozolimy,

g Wielki Czwartek, godz. 18.00 – misterium Ostatniej Wieczerzy,

g Wielki Piątek, godz. 14.30 – Droga Krzyżowa połączona z Misterium Pasyjnym.

Zapraszamy również w drugą niedzielę sierpnia (godz. 11.00) na główny odpust ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia z procesją zaśnięcia Matki Bożej na marach po terenie Kalwarii, a także w ostatnią niedzielę października (godz. 11.00) – w święto Matki Bożej Królowej Palestyny.

2025-03-18 13:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia częstochowskich bezdomnych

W Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Warszawie i innych miastach Polski dzięki akcji charytatywnej Caritas Polska, tradycyjnie już w dniach 23-24 grudnia br. odbywają się spotkania wigilijne osób bezdomnych, potrzebujących i samotnych.

W Częstochowie pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, wieczerzę dla osób bezdomnych zorganizował Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W sali parafialnej przy Katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie zgromadziło się ponad 200 osób. Na wstępie powitał wszystkich zgromadzonych w sali parafialnej ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritas. Wśród powitanych byli, m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, firmy Selgros, Fundacji Świętego Barnaby, Rycerze Kolumba.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję