Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa za skrzywdzonych

Bielska katedra i konkatedra w Żywcu, a także kościoły jubileuszowe w Kętach, Cieszynie i Andrychowie – to miejsca, w których modlono się w intencji Osób Skrzywdzonych.

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2025, str. I

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Marian Szpak

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w bielskiej katedrze

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w bielskiej katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwie w katedrze św. Mikołaja 7 marca przewodniczył bp Roman Pindel. Celebrację Eucharystii poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Specjalne rozważania pasyjne, przygotowane przez Wspólnotę ze Zranionymi, odczytał proboszcz katedry ks. Antoni Młoczek. W homilii bp R. Pindel zwrócił uwagę na właściwe rozumienie praktyki postu. Przywołując fragment z proroka Izajasza, wskazujący na krytykę postów prowadzonych wśród waśni i sporów, zwrócił uwagę na fakt, że postom nie może towarzyszyć grzech, krzywdzenie innych. – To jest prawdziwy post: czynom, które dotyczą ciała – powstrzymywaniu się od pokarmów – powinno towarzyszyć coś, co wyrasta z tej przemiany duchowej: sprawiedliwość, miłosierdzie, wspomaganie tych, którzy są skrzywdzeni – mówił bp R. Pindel.

W kościele św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach Mszę św. celebrował bp Piotr Greger. W kazaniu zaznaczył, że temat odpowiedzialności Kościoła oraz wspólnoty wierzących za osoby skrzywdzone, szczególnie w kontekście wykorzystania seksualnego, jest bardzo ważny i trudny. – To nie Kościół – jako cała wspólnota – jest powodem gorszących zachowań, ale poszczególni ludzie Kościoła, u których tajemnica nieprawości pokazała swoje gorszące oblicze. Kwestią zasadniczą jest to, jak my – jako ludzie Kościoła – do tych wydarzeń podchodzimy, jak się wobec nich zachowujemy, jaka jest wobec tych zachowań nasza reakcja – wyjaśniał i powtórzył, że Kościół jako wspólnota wierzących, musi wziąć odpowiedzialność za to, co się wydarzyło, oraz podjąć działania mające na celu wsparcie skrzywdzonych – mówił. Podkreślił ogromne cierpienie ofiar, ich poczucie osamotnienia oraz długotrwały ból. – To ogromna krzywda, o której nie potrafili nikomu długo powiedzieć. Żyli w przekonaniu, że zostali z tym bolesnym problemem sami, często w poczuciu opuszczenia przez Boga i bliskich – mówił.

– Modlimy się nie tylko za skrzywdzonych w Kościele, ale za osoby, które zostały wykorzystane we wszystkich obszarach naszego życia. Chcemy w ten sposób pokazać i uwrażliwić, że problem wykorzystania seksualnego ma wymiar społeczny. Każde wsparcie zawsze powinno rozpoczynać się od modlitwy za osoby skrzywdzone, aby mogły powstać i dalej żyć na miarę ludzkiej godności – mówił, przypominając także o konieczności modlitwy o nawrócenie i pokutę dla krzywdzicieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-03-18 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenne zabytki

Niedziela bielsko-żywiecka 8/2025, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja bielsko‑żywiecka

Ks. Szymon Tracz

W Polsce tego rodzaju tkanin zachowało się tylko kilkanaście

W Polsce tego rodzaju tkanin zachowało się tylko kilkanaście

Jedyną w swoim rodzaju zachowaną w diecezji kapę procesyjną z ok. 1600 r. i inne cenne przedmioty, które powróciły z pracowni konserwatorskich można znów podziwiać starowiejskim Parafialnym Muzeum.

Kapa została poddana zabiegom konserwatorskim ze względu na zakurzenie powodujące niszczenie włókien i różne przetarcia. Wykonała je konserwatorka tkanin Barbara Kalfas, a zostały sfinansowane dzięki ofiarności parafian oraz dotacji województwa śląskiego. O tym, jak szata jest cenna, mówi proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św., a zarazem diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz. Zauważa, że w Polsce tego rodzaju tkanin zachowało się tylko kilkanaście i są przechowywane w najważniejszych skarbcach dawnej Rzeczypospolitej. – Kapę uszyto z purpurowego i bardzo drogiego włoskiego aksamitu cyzelowanego oraz tkaniny półjedwabnej z 2. poł. XIX w. Taki aksamit kosztował w tamtych czasach równowartość kilku wsi. Jej brzegi oraz podziały obszyto złotymi galonami, a całość podszyto wtórną, czerwoną podszewką z płótna bawełnianego, którą podczas konserwacji wymieniono na nową, bardziej pasującą kolorystycznie do zabytkowych tkanin. Głównym motywem wzoru jest wazon z umieszczonymi weń mięsistymi łodygami ze stylizowanymi kwiatami i owocami granatu. Kompozycję na osi zamyka szyszka pinii ujęta w dwa lancetowate liście – opisuje kapę ks. Szymon Tracz. Dopowiada, że z pierwotnej wersji kapy z ok. 1600 r. pozostał jedynie włoski aksamit cyzelowany. Najprawdopodobniej pod koniec XIX w. dodano pas i kaptur z niebieskiej tkaniny lansowanej nitką złotą i broszowaną barwnymi jedwabiami i dodano złote galony.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję