Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Religijny festiwal młodych

Będzie to czas głębokich duchowych przeżyć, wspólnego spotkania – informuje ks. Piotr Sobczyński, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2025, str. I

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Archiwum sds.polska

Radość z bycia we wspólnocie

Radość z bycia we wspólnocie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co 25 lat Kościół obchodzi zwyczajny Rok Jubileuszowy. Z tej okazji papież zaprasza wszystkich do Rzymu, aby nawiedzić cztery bazyliki papieskie (Bazylika św. Piotra na Watykanie, Bazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika Matki Bożej Większej, Bazylika św. Pawła za Murami) i przejść przez otwarte Drzwi Jubileuszowe (otwierane tylko przy okazji jubileuszu). Pielgrzymka do Rzymu podczas Jubileuszu wiąże się z łaską uzyskania odpustu. Ważną częścią Roku Świętego będzie także Jubileusz Młodych.

Jubileusz jest okazją do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem, obejmuje także przebłaganie za grzechy, powrót do swej tożsamości. Jubileusz wzywa nas do wędrówki i przekroczenia pewnych granic. Kiedy się przemieszczamy, to nie tylko zmieniamy miejsce, ale także samych siebie. Do tego ważne jest przygotowanie, zaplanowanie trasy i wyznaczenie celu. Etymologia słowa „pielgrzymka” jest bardzo wymowna, gdyż pochodzi od łacińskiego „per ager”, co oznacza „przez pola”, lub „per eger”, tłumaczone dosłownie jako „przekroczenie granicy”. Pielgrzymka jest doświadczeniem nawrócenia, zmiany sensu własnej egzystencji w kierunku świętości Boga, a wraz z nią także doświadczenia tej części ludzkości, którą z różnych powodów jest zmuszona wyruszyć w drogę w poszukiwaniu lepszego świata dla siebie i swojej rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jubileusz Młodych w Rzymie, który odbędzie się w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia br., będzie częścią obchodów Jubileuszu Roku Świętego. Spotkanie młodych katolików będzie również okazją do świętowania 40 lat od pierwszego spotkania z młodymi w Rzymie z Janem Pawłem II, który zapoczątkował format spotkań młodych z całego świata z Ojcem Świętym.

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – jak informuje ks. Piotr Sobczyński, diecezjalny Duszpasterz Młodzieży – zaprasza do udziału w obchodach Jubileuszu Roku Świętego, a przede wszystkim Jubileuszu Młodych. Będzie to czas głębokich duchowych przeżyć, wspólnego spotkania, wszyscy w to głęboko wierzą, że jeszcze z papieżem Franciszkiem oraz zwiedzanie Wiecznego Miasta. Trwają zapisy na Jubileusz. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad 20 tys. Polaków, dla których przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”.

Plan pobytu w Rzymie jest następujący: poniedziałek 28 lipca, godz. 9-21 – przyjazd i zakwaterowanie; wtorek 29 lipca, godz. 18 – Msza św. powitalna na placu św. Piotra; środa 30 – czwartek 31 lipca, godz. 10.30-18 – Dialog z miastem w tym: wydarzenia o charakterze kulturalnym, artystycznym i duchowym w różnych punktach miasta; piątek 1 sierpnia, godz. 10.30-18 – Dzień pokutny w Circus Maximus z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania; sobota 2 sierpnia, godz. 15-20 – spotkanie rozrywkowe z muzyką i świadectwami, godz. 20.30-21.30 – czuwanie z Ojcem Świętym w Tor Vergata; niedziela 3 sierpnia, godz. 9.30 – Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego w Tor Vergata.

Koordynatorami wyjazdu są: ks. Paweł Wiśniewski ze Świnoujścia oraz ks. Karol Dąbrowski ze Szczecina. Osobną grupę tworzą księża salezjanie u św. Jana Bosko pod przewodem ks. Mariusza Wencławka.

2025-03-18 13:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymki te małe i te duże

Rok Jubileuszowy to szczególne wezwanie do pielgrzymowania, i to nie tylko duchowego. W naszej diecezji wierni wyruszają zarówno pieszo, jak i samochodem czy autobusem, a nawet samolotem...

Nie wszystkie pielgrzymki zmierzają do Rzymu. Celem wielu z nich są sanktuaria lokalne czy kościoły w różnych miejscowościach, z którymi związany jest przywilej odpustu zupełnego w Roku Jubileuszowym. Tu też można doświadczyć łaski Bożego Miłosierdzia; co więcej już samo pielgrzymowanie niesie w sobie ważną treść. Papież Franciszek w bulli ogłaszającej Jubileusz zwyczajny roku 2025 wskazał, że pielgrzymowanie wyraża fundamentalny element każdego wydarzenia jubileuszowego: „Wyruszanie w drogę jest typowe dla tych, którzy poszukują sensu życia. Piesze pielgrzymowanie bardzo sprzyja odkrywaniu na nowo wartości milczenia, wysiłku i tego, co istotne”. Choć piesze pielgrzymki w diecezji kojarzą się najczęściej z okresem letnim i zmierzaniem na Jasną Górę czy też bliższych sanktuariów diecezjalnych w Rokitnie i Grodowcu, to w Gorzowie jest grupa śmiałków, którzy wędrują bez względu na porę roku.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję