Dzień Świętości Życia ustanowiono przeszło ćwierć wieku temu w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae, ogłoszonej 25 marca 1995 r. W Polsce obchodzony jest od 1998 r. i przypada w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, tj. 25 marca. Nadto po raz piąty w dniach od 19 do 25 marca Kościół katolicki w Polsce przeżywał Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. To inicjatywa obchodzącego 25-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, która ma na celu podkreślenie wartości życia ludzkiego oraz zachęcenie wiernych do modlitwy w intencji jego ochrony. Dzień Świętości Życia to okazja do modlitwy i refleksji nad wartością ludzkiego życia od poczęcia, a także możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone oraz w intencji jego rodziców.
Korzystajmy z Bożej szansy
W Szczecinie tradycyjnie już odprawiona została w tym dniu uroczysta Msza św. u księży pallotynów w parafii św. Jana Ewangelisty. Homilię w jej trakcie wygłosił ks. Tomasz Kancelarczyk, pomysłodawca, założyciel i prezes Fundacji Małych Stópek, zgłębiając tematykę, jak sam ją pięknie określa, mistyki życia poczętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– By w pełni przyjąć życie już u jego zarania z całą jego świętością, potrzebna jest mistyka, potrzebne jest szczególne wejrzenie na tę sprawę, będące jednocześnie relacją z Panem Bogiem – podkreśla ks. Kancelarczyk. – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to oprócz mistyki życia poczętego także uroczystość „Bożej szansy”, po prostu nadzieja. Bóg daje nam szansę, a my w pełnej wolności możemy ją przyjąć. […] W tej szansie, w tej nadziei, dopatrujemy także nasze szczęście i przewidujemy oczyma wiary doświadczenie Boga w pełni. Poprzez jedność z Jezusem Chrystusem, poprzez wiarę, także naszą obecność w komunii naszego ciała z Ciałem Jezusa Chrystusa podążamy do realizacji tego, co początek miało w odczytanym dziś fragmencie Ewangelii.
Niepojęty dar
Tego dnia wiele osób po raz pierwszy i wiele po raz kolejny już podjęło modlitewne dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego uroczyście inaugurując ten akt zapaleniem świecy od płomienia palącego się pośrodku kościoła paschału. O jego wymownej symbolice przypomniał ks. Kancelarczyk: – Paschał jest symbolem przejścia ze śmierci do życia przez paschę Jezusa Chrystusa. Ze śmierci do zmartwychwstania. Płomień symbolizuje Jego życie. Takie to niematerialne. Chcielibyśmy go chwycić, lecz nie możemy. Nie możemy go jakoś zrozumieć, ale on jest. Życie też jest takie nie do zrozumienia, ale jest. Potrzebna jest wrażliwość, by przy tym ogniu się ogrzać, by go doświadczyć i aby go pielęgnować, by nie zdmuchnął go wiatr. Dlatego mienimy się obrońcami życia, chroniącymi ten ogień życia tak delikatny, ale w którym jest nadzieja i szansa, bo z tego ognia może być wielki ogień, wielka siła. Bóg dał tę szansę w życiu, które jest w nas i wokół nas. Nade wszystko dał nam tę szansę w Jezusie Chrystusie, abyśmy uczestnicząc w Jego życiu przeszli swoje i doszli do życia wiecznego, aby w nas był Jezus Chrystus, który jest naszą paschą.