Na co dzień posługują w parafiach oraz poradniach rodzinnych, wspierając małżeństwa, narzeczonych, przygotowując pary do sakramentu małżeństwa, ucząc komunikacji, towarzysząc rodzinom, angażując się w działania lokalnych wspólnot parafialnych. Dzień skupienia był okazją, aby wspólnie trwać przed Bogiem, ale także spotkać się i wymienić doświadczeniami czy zainspirować się wzajemnie.
Spotkanie rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił ks. Janusz Ospa, diecezjalny duszpasterz rodzin. Dotyczyła ona zarówno tematów związanych z osobistym przeżywaniem Wielkiego Postu i sakramentu pokuty, jak i roli doradcy życia rodzinnego w towarzyszeniu małżeństwom i narzeczonym. Była również możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi przemyśleniami i refleksjami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W programie spotkania nie mogło zabraknąć czasu na rozmowę przy kawie i omówienie bieżących spraw duszpasterstwa rodzin na wszystkich szczeblach – od krajowego po lokalny.
Reklama
Ważnym momentem była wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której doradcy odmówili Koronkę o dar dialogu, opracowaną przez stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie, wypraszając dar wzajemnego porozumienia dla wszystkich rodzin – również własnych. Następnie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii omówił przypowieść „o tym, jak zdobyć radość w domu Bożym”, znaną również jako przypowieść o synu marnotrawnym.
To spotkanie pozwoliło nabrać sił do dalszego działania. Po Eucharystii wręczono podziękowania doradcom, którzy w ostatnim czasie zakończyli swoją wieloletnią, owocną posługę. Po posiłku doradcy wysłuchali również krótkiej konferencji na temat nowych wyzwań w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa, którą wygłosiła Agata Szymkowiak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.
Kolejny dzień skupienia planowany jest jesienią w Bardzie wraz z doradcami z diecezji wrocławskiej oraz świdnickiej.