Reklama

Niedziela Świdnicka

Pamięć pisana prawdą

Świdnica uczciła pamięć tysięcy Polaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni.

Niedziela świdnicka 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Świdnica

Archiwum parafii św. Józefa w Świdnicy

Msza święta w intencji ofiar Katynia

Msza święta w intencji ofiar Katynia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości z okazji 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, zorganizowane z inicjatywy Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, świdnickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy rozpoczęły się Mszą świętą w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył bp Ignacy Dec.

Ofiara i pamięć

W wygłoszonej homilii biskup senior przypomniał, że kwiecień jest dla Polaków miesiącem głębokiej refleksji nad historią – od Chrztu Polski, przez zbrodnię katyńską i katastrofę smoleńską, aż po kanonizację św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zbrodnia katyńska była wielką ofiarą synów naszego narodu, złożoną na ołtarzu Ojczyzny. Była to ofiara z życia, która domaga się pamięci i prawdy – podkreślił 13 kwietnia bp Dec, nawiązując do opisu męki Pańskiej z Ewangelii św. Łukasza, czytanego w liturgii Niedzieli Palmowej.

Hierarcha przypomniał tło historyczne sowieckiej zbrodni. – W kwietniu 1940 r., decyzją Stalina i jego najbliższych współpracowników, strzałem w tył głowy zamordowano niemal 22 tysiące Polaków – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, naukowców, ludzi kultury i wolnych zawodów. Wielu z nich zginęło w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Ginęli, modląc się i wołając o wolność dla Ojczyzny – przypominał.

Reklama

Podkreślił też, że przez dziesięciolecia prawda o Katyniu była ukrywana i zakłamywana. – To było ludobójstwo, którego nie tylko nie chciano ujawnić, ale które próbowano przypisać innym. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze Rosji oficjalnie przyznały, że za zbrodnię odpowiadało NKWD – zaznaczył.

Na zakończenie bp Dec wezwał do modlitwy za poległych, ale i za Polskę. – Nie tylko modlimy się o wieczny odpoczynek dla ofiar, nie tylko współczujemy ich rodzinom, ale modlimy się także o jedność, pokój i prawdziwą solidarność w naszym narodzie. Aby Polska pozostała prawdziwie demokratyczna, solidarna, katolicka, zasobna i bezpieczna – zakończył.

Hołd

Po Mszy świętej uczestnicy obchodów – w tym kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, duchowieństwo, harcerze i delegacje wojskowe – przemaszerowali w asyście Kompanii Honorowej Garnizonu Wrocław na plac św. Małgorzaty pod Pomnik Katyński. Tam odbyła się dalsza część uroczystości z modlitwą, Apelem Poległych i złożeniem wieńców. Obecnych przywitał Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, podkreślając, że naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać prawdę historyczną następnym pokoleniom. To jedyny sposób, by zbrodnie takie jak Katyń nigdy się nie powtórzyły.

Świdnickie obchody rocznicowe po raz kolejny pokazały, że pamięć o Katyniu – mimo upływu lat – wciąż porusza serca i sumienia. To pamięć, która domaga się prawdy, modlitwy i troski o przyszłość Ojczyzny.

2025-04-23 08:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy wielbicielami i czcicielami krzyża

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Triduum Paschalne

Wielki Piątek

ks. Mirosław Benedyk

Bp Ignacy Dec podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek w katedrze świdnickiej

Bp Ignacy Dec podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek w katedrze świdnickiej

O znaczeniu krzyża i jego miejscu w naszym życiu, a także o obowiązkach jakie spoczywają na nas wobec krzyża Pana Jezusa – mówił bp Ignacy Dec podczas wielkopiątkowej liturgii w katedrze świdnickiej.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się od procesji w ciszy. Po dojściu do ołtarza biskup upadł na twarz i przez chwilę leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej rozpoczęła się liturgia słowa, której szczytem była odśpiewana przez alumnów świdnickiego seminarium, Męka Pańska według św. Jana.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce na Jasną Górę wyruszy pielgrzymka rolników

2026-06-25 11:02

[ TEMATY ]

Piesza Pielgrzymka Rolników

Karolina Krasowska

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

Wyjście z Klenicy po Mszy św. o godz. 7.00

"Misjonarze-pielgrzymi" – pod takim hasłem 2 lipca wyruszy tegoroczna 43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej już po raz 43. organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Chociaż pielgrzymka tradycyjnie wyrusza z Klenicy, to jednak dzień wcześniej, 1 lipca, pątnicy przejdą z Otynia do Klenicy, by stamtąd podjąć w kolejnym dniu wędrówkę do Częstochowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję