Reklama

Niedziela Podlaska

Obchody powrotu Unitów

30 kwietnia odbyły się uroczystości związane ze 120. rocznicą ukazu tolerancyjnego cara Mikołaja II, który oznaczał wolność wyznaniową w Imperium Rosyjskim.

Niedziela podlaska 20/2025, str. IV

[ TEMATY ]

unici

Gabriela Dudziuk

Ks. Piotr Witkiewicz – proboszcz parafii w Kostomłotach

Ks. Piotr Witkiewicz – proboszcz parafii w Kostomłotach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy mieszkańcy Rosji i zaboru rosyjskiego, których przymusowo zaliczano do Cerkwi prawosławnej mogli powrócić do wspólnot religijnych, z którymi się utożsamiali. Wśród nich byli również unici, czyli chrześcijanie obrządku wschodniego, którzy w myśl postanowień Unii Brzeskiej przyjęli dogmatykę katolicką i zwierzchnictwo papieża, zachowując jednocześnie swój obrządek, ustrój kościelny, duchowość i specyfikę kościelno-prawną.

Przez 40 lat unici byli siłą wcielani do Kościoła prawosławnego, co powodowało ogromne cierpienia – zarówno fizyczne, jak i duchowe. Swoje potrzeby religijne i duchowe zaspokajali, uczestnicząc w tajnych spotkaniach religijnych, które odbywały się w różnych miejscach. Często na miejscu gdzie mieszkali, co wiązało się z wielkim niebezpieczeństwem, lub poprzez wyjazdy poza obszar zaboru rosyjskiego. Jednym z bardziej znanych miejsc takich zebrań religijnych w naszym regionie był las pomiędzy Litewnikami a Horoszkami Dużymi. Do dziś w tym lesie znajduje się „świadek” tych spotkań – duży kamień, który służył jako chrzcielnica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasze tereny zamieszkiwało bardzo dużo unitów. Wielu z nas ma unitów wśród swoich przodków. Każdy, kto nosi nazwisko z końcówką „-uk” lub ma taką końcówkę w rodzinie (np. przez wżenienie), pochodzi prawdopodobnie z rodziny unickiej.

Reklama

Miejsce, w którym się zgromadziliśmy to świadek potajemnych spotkań modlitewnych naszych praojców, którzy właśnie w tym lesie, przy tym kamieniu chrzcili pod osłoną nocy swoje dzieci w czasie rosyjskich prześladowań. Wielu z nich w tym czasie oddało życie za wiarę, a duża część została wywieziona na Syberię. Nasi potomkowie którzy cierpieli za wiarę byli bici, pozbawiani dobytku, więzieni, wywożeni w odległe krańce świata. Doświadczali też cierpień duchowych – nie mogli uczestniczyć we Mszy św., przyjmować sakramentów, korzystać z katechezy, byli też grzebani bez udziału księdza.

By dziękować dobremu Bogu za łaskę wiary i dar Chrystusowego Kościoła zebraliśmy się na wspólnej modlitwie. Chcieliśmy również uczcić pamięć naszych przodków, dziękować za ich świadectwo wiary i to co nam pozostawili oraz prosić o umocnienie naszej wiary i jedność dla Kościoła. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i tak licznie przybyli na Mszę św. i spotkanie.

Z serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania i obecnym na uroczystościach: – proboszczowi ks. Andrzejowi Jakubowiczowi i wikariuszowi ks. Łukaszowi Redoszowi; ks. Piotrowi Witkiewiczowi, proboszczowi parafii w Kostomłotach nad Bugiem, jedynej na świecie parafii unickiej, obrządku bizantyńsko-słowiańskiego, który skierował do nas słowo przed Mszą św., a także wygłosił kazanie; ks. Pawłowi Błaszczykowi, proboszczowi parafii w Chłopkowie; ks. Mariuszowi Krollowi, proboszczowi parafii w Gnojnie; dr. hab. Sergiuszowi Leończykowi, prof. Uniwersytetu w Siedlcach, redaktorowi naczelnemu Pisma Kongresu Polaków w Rosji; strażakom z OSP Sarnaki i OSP Hołowczyce; zespołowi ludowemu z GOK Sarnaki oraz paniom z Litewnik za śpiew podczas Mszy św. i całej uroczystości; Andrzejowi i Tadeuszowi Wasiluk za przekazanie drzewa na krzyż oraz Zbigniewowi Kordaczukowi i Szczepanowi Kasperukowi za wykonanie krzyża; Adamowi i Kamilowi Wawryniuk za przygotowanie drogi dojazdowej; Henrykowi Mułenko za nagłośnienie i grę podczas Mszy św.; Rafałowi Zubkowiczowi i Waldemarowi Bobińskiemu, którzy grali na trąbkach; Bractwu Mężczyzn św. Józefa; Dariuszowi Kazunowi i wszystkim, którzy podzielili się swoimi świadectwami. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali poczęstunek i z otwartymi sercami dzielili się ze sobą nawzajem, pokazując piękno wspólnoty, co było wspaniałym świadectwem! Wszystkim za wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać i zapraszamy na centralne uroczystości, związane z przyłączeniem się unitów z terenu naszej parafii do Kościoła katolickiego, które odbędą się 25 maja w Sarnakach!

Na podstawie opisów z ówczesnych gazet z 1905 r., 25 maja 2025 r. planujemy odtworzyć scenariusz powrotu unitów do Kościoła katolickiego. Uroczystość rozpocznie się w Sarnakach. Z okolicznych wiosek, które licznie zamieszkiwali unici, wyruszą procesje, które zostaną uroczyście powitane przez duchowieństwo i orkiestrę dętą. Po wprowadzeniu do kościoła odbędzie się Msza św.. W programie przewidziany jest również koncert orkiestry, prelekcje oraz poczęstunek.

2025-05-13 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramatyczne losy unitów

Niedziela podlaska 35/2024, str. IV

[ TEMATY ]

unici

Michał Rząca

Kościół zabytkowy w Gródku, pierwotnie unicki (XVIII wiek)

Kościół zabytkowy w Gródku, pierwotnie unicki (XVIII wiek)

Na początku roku minęła 150. rocznica śmierci podlaskich unitów, którzy zginęli w Pratulinie i Drelowie z rąk rosyjskich żołnierzy, broniąc swych świątyń. Rocznica ta nie została zapomniana. Archiwum Państwowe w Siedlcach przygotowało wystawę „Unici Podlascy 1874-2024” autorstwa historyka regionalisty Bogusława Niemirki.

Wystawa w pierwszej kolejności trafiła na tereny powiatu Sokołów Podlaski. Świadomym zamysłem autora była prezentacja wystawy w Gródku nad Bugiem, skąd pochodził Józef Gawryluk, autor zamieszczonego poniżej cytatu ze Wspomnień unity opublikowanych w 1933 r.: „Urodziłem się we wsi Gródek nad Bugiem gmina Jabłonna. Ojca mego Emiliana, Moskale prześladowali jako „miatieżnika”, zwłaszcza podczas tępienia Unji na Podlasiu...”
CZYTAJ DALEJ

„Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Sennacheryb prowadzi kampanię przeciw Judzie. Miasta warowne już padły. Jerozolima pozostaje sama. Król Asyrii posyła list z groźbą i szyderstwem. Inne kraje nie zostały ocalone przez swoich bogów, więc także Bóg Izraela miałby nie ocalić swego miasta. Ezechiasz nie odpowiada propagandą. Bierze pismo i rozkłada je przed Panem w świątyni. To gest modlitwy bardzo prosty. Król oddaje Bogu dokładnie to, czym grozi wróg. Modlitwa nie ukrywa lęku. Składa go w ręce Pana. Ezechiasz zwraca się do Boga jako do Tego, który zasiada nad cherubami. To wyznanie Jego królowania. Prośba nie szuka ratunku dla ludzkiego prestiżu. Szuka objawienia prawdy o jedynym Bogu. Odpowiedź przychodzi przez Izajasza. Jerozolima zostaje nazwana „córką Syjonu”. Miasto nie ocala własną siłą. Ocalenie przychodzi z gorliwości Pana. Wyrocznia zapowiada, że najeźdźca wróci tą samą drogą. Nie wejdzie do miasta. Nie usypie wału. Nie wypuści strzały. Nocna klęska obozu zostaje przypisana aniołowi Pana, znakowi skutecznego działania Boga. Biblia pokazuje tu, że historia nie należy wyłącznie do imperiów. Pan strzeże Reszty, która ma jeszcze wydać owoc. Nawet roczniki asyryjskie pamiętają zdobycie wielu miast Judy, lecz nie ogłaszają zdobycia Jerozolimy. Dla Pisma jest to znak wysłuchanej modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie miłości

2026-06-23 10:13

Archiwum parafii

W sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II.

Papieskie Dni Rodziny w świątyni na Czubach upłynęły pod znakiem nawiedzenia obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, apostołki Najświętszego Serca Jezusowego. Towarzyszyło im hasło „Dla Ciebie wszystko, Najświętsze Serce Jezusowe!”, zaczerpnięte z osobistego aktu oddania się Bożemu Sercu przez św. Jana Pawła II. Orędzie miłości głosił sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję