Reklama

Niedziela Wrocławska

Przestrzeń miłości

Tutaj, gdy człowiek cierpi, nie jest samotny. Gdy umiera, nie jest porzucony.

Niedziela wrocławska 20/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Wrocław

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Osoby wyróżnione podczas jubileuszowej uroczystości

Osoby wyróżnione podczas jubileuszowej uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrocławskie Hospicjum Bonifratrów – znak nadziei na Szlaku Miłosierdzia – obchodzi jubileusz 25-lecia. Punktem kulminacyjnym jubileuszowego świętowania było oficjalne otwarcie i ponowne poświęcenie placówki po gruntownej modernizacji.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. z udziałem braci bonifratrów, pacjentów, personelu medycznego, wolontariuszy i przyjaciół hospicjum, której przewodniczył ks. Janusz Gorczyca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każde ludzkie życie, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ma absolutnie bezcenną wartość. W świecie, w którym coraz częściej ocenia się człowieka przez pryzmat jego użyteczności, wydajności, jesteśmy wezwani do tego, aby patrzeć na ludzi oczyma Ewangelii, oczyma miłosierdzia. Wrocławskie Hospicjum Bonifratrów wspaniale to zadanie realizuje – mówił w homilii ks. Gorczyca. – Tutaj, gdy człowiek cierpi, nie jest samotny. Gdy umiera, nie jest porzucony. Opieka hospicyjna uczy nas, że nawet w ostatnich chwilach życia, człowiek zasługuje na czułość, troskę, obecność drugiej osoby – dodał.

Reklama

Kapłan podkreślił, że hospicjum to nie tylko miejsce medycznej pomocy, ale także przestrzeń miłości. Nie sposób pominąć tych, którzy na co dzień niosą podopiecznym ulgę, pomoc i swoje serce. Ich praca wykracza absolutnie poza zawód, jest to szczególne powołanie do miłości i służby. – Każdego dnia stajecie na pierwszej linii frontu, aby towarzyszyć pacjentom w ich cierpieniu, ofiarując im siebie. Wsparcie w trudnych chwilach, słuchanie ich opowieści, dzielenie się własnymi radościami i smutkami – to wszystko sprawia, że pacjenci mogą poczuć się godnie, poczuć się szanowani nawet w obliczu zbliżającego się końca życia. Wartość waszej pracy to nie tylko medycyna i technika, ale przede wszystkim obecność. To ręka, która trzyma dłoń chorego, spojrzenie, które mówi „Nie jesteś sam” – wskazywał ks. Gorczyca i dodał: – Jesteście bardzo potrzebni współczesnemu społeczeństwu, ponieważ uczycie nas pokory wobec życia i realnego spojrzenia na śmierć, na przemijanie.

Hospicjum św. Jana Bożego powstało 25 lat temu dzięki determinacji i zaangażowaniu wspólnoty wrocławskiego Konwentu Bonifratrów oraz ofiarności wrocławian. Stanowiło odpowiedź na rosnące potrzeby opieki nad osobami terminalnie chorymi we Wrocławiu i regionie. Przez ćwierć wieku stało się miejscem, w którym chorzy znajdują nie tylko profesjonalną opiekę medyczną, ale przede wszystkim pełną empatii obecność, zrozumienie i duchowe wsparcie.

Brat Franciszek Salezy Chmiel, prowincjał polskich bonifratrów, przypomniał podczas uroczystości dzieje wrocławskiej placówki, która była swoistym wotum na Wielki Jubileusz Roku 2000. – W obliczu cierpienia i przemijania tu dokonuje się coś najważniejszego: spotkanie z drugim człowiekiem – podkreślał prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Jacek Graliński. Zaznaczył, że rocznie do hospicjum stacjonarnego przyjmowanych jest ok. 200 pacjentów, a w ramach Bonifraterskiego Centrum Medycznego 3 tys. osób jest objętych opieką hospicjum domowego.

W odnowionej siedzibie hospicjum przy ul. Poświęckiej swój dom znalazł nowy wrocławski Krasnal Bonifraterek. Jego statuetka została także wręczona osobom wyróżnionym za wkład w budowę i funkcjonowanie tego wyjątkowego miejsca.

2025-05-13 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodziny Eminencji Gulbinowicza

[ TEMATY ]

Wrocław

Agnieszka Bugała

Kard. Gulbinowicz całuje portret rodziców

Kard. Gulbinowicz całuje portret rodziców
W Hali Stulecia spotkali się najważniejsi mieszkańcy miasta – były władze miejskie, samorządowe, ale też przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych i liczna grupa kleryków z MWSD z księdzem rektorem na czele. W imieniu metropolity wrocławskiego przemawiał ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. Krok po kroku podsumowywał działalność Kardynała wskazując liczne osiągnięcia na przestrzeni lat, które nie tylko wzmacniały wrocławski Kościół, ale promowały Wrocław poza granicami kraju. Prezydent Wrocławia przytoczył kilka anegdot, które mimo, iż opowiadane wcześniej, za każdym razem wywołują salwę śmiechu i burzę oklasków, bo ich bohater, kard. Gulbinowicz, odsłania się jako ten, który ceni ludzi i umie zdobywać ich serca.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję