Finał konkursu „Bohaterstwo, odwaga, wierność – na przykładzie Danuty Siedzikówny i Maksymiliana Kolbego” odbył się 3 czerwca w 5. Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze. Konkursy organizowane przez KSM z roku na rok cieszą się coraz większą frekwencją i zainteresowaniem. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z ponad 30 szkół z terenu diecezji. Każdy znalazł coś dla siebie, gdyż konkurs odbył się w 3 kategoriach: wiedzy, plastycznej i literackiej. Tym, co szczególnie zainspirowało młodych w bohaterach tegorocznej edycji, była ich odwaga.
– Dzięki udziałowi w konkursie bardziej poznałam obie postacie i bardzo się z tego cieszę. Są one bardzo ważne dla naszej historii, dlatego uważam, że każdy powinien je poznać. Uważam, że dzisiaj szczególnie mogą inspirować ich odwaga i patriotyzm. Mamy bardzo ciężką, ale piękną historię naszego kraju, dlatego ci ludzie z tamtych czasów naprawdę zasługują na wielki podziw i szacunek – powiedziała Michalina Witkowska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Niedoradzu, która sprawdziła się w konkursie wiedzy. Michalina przyjechała na konkurs z ks. Pawłem Mydłowskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– W tamtym roku miałem cykl katechez w klasach 1-8 o św. Maksymilianie z racji jego 85. rocznicy pobytu na naszych ziemiach w obozie w dzisiejszych Gębicach. Postanowiłem kontynuować tę myśl o o. Kolbe, a także o Danucie „Ince” Siedzikównie i zachęcić młodzież do udziału w konkursie. Trzeba młodych zachęcać, bo dzięki takim konkursom zawsze coś więcej zostaje w ich głowach i jest szansa, że z tego skorzystają, a później przekażą następnym pokoleniom. Tak jak pracujemy dzisiaj z młodzieżą, tak ona będzie pracować później dla przyszłych pokoleń – zauważa ks. Mydłowski.
Niektórych nie trzeba było zachęcać do udziału, gdyż sami chcieli sprawdzić swoją wiedzę, jak Lena Grońska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Zbąszynku: – Dzięki konkursowi bardziej poznałam obie postacie. Zainspirowała mnie ich odwaga i wiara – mówi uczestniczka konkursu. – Czytałam różne artykuły. Dowiedziałam się z nich, że „Inka” i św. Maksymilian byli bardzo odważni, a przede wszystkim nie byli egoistami, myśleli o innych ludziach – mówi Martyna Kisielow, też ze Zbąszynka.
Inni uczniowie swoje inspiracje przelali na papier w formie prac literackich lub prac plastycznych. Z wszystkimi uczestnikami konkursu spotkał się pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński, który wręczył laureatom dyplomy i pogratulował udziału w konkursie.