Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Patronka. Orędowniczka. Matka…

Kościół nie ma nadziei i perspektywy odnowy oraz rozwoju bez otwarcia na Ducha Świętego i zapewne będzie przeżywał kryzysy, jeśli nie będzie Maryjny, czyli taki, który jest zasłuchany w Jezusa Chrystusa – powiedział abp Wiesław Śmigiel w uroczystość NMP Matki Kościoła, patronki archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

2025-06-17 15:07

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Uroczystość patronalna od lat przyciąga rzesze wiernych

Uroczystość patronalna od lat przyciąga rzesze wiernych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzorem lat, przez które ugruntowała się tradycja obchodów święta patronalnego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, także i w tym roku wierni wypełnili mury bazyliki archikatedralnej w Szczecinie, jednocząc się podczas uroczystości ku czci NMP Matki Kościoła. Tym razem zbiegła się ona z zakończeniem Roku Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu, przydając obchodom szczególnego dziękczynnego charakteru za wszelkie łaski otrzymane w jego trakcie. Uroczystość Patronki archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest także Dniem Jedności Wspólnot. Nie zabrakło zatem przedstawicieli grup życia apostolskiego – ruchów, stowarzyszeń, wspólnot, bractw, osób życia konsekrowanego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, reprezentantów dekanatów, moderatorów wspólnot, sióstr zakonnych oraz wiernych, którzy w wielu przypadkach przybyli do Szczecina z daleka.

Dlaczego po Zesłaniu Ducha Świętego

W trakcie Soboru Watykańskiego II biskupi polscy zwrócili się do Ojca Świętego Pawła VI z prośbą, by ten ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła. Stało się to dość szybko, bowiem Episkopat Polski za aprobatą papieża święto Maryi Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, wprowadził do polskiego kalendarza liturgicznego już 4 maja 1971 r. Kiedy w 1972 r. powstała diecezja szczecińsko-kamieńska NMP Matka Kościoła stała się obok św. Ottona z Bambergu główną jej patronką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. W momencie Zesłania Ducha Świętego, jak podają Dzieje Apostolskie, w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy „trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1, 14). Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół.

Wzór nadziei

Uroczystościom w szczecińskiej bazylice archikatedralnej przewodniczył wraz z bp. Henrykiem Wejmanem abp Wiesław Śmigiel. W trakcie homilii metropolita przywołał słowa wskazujące na przepełnione nadzieją życie Maryi, które papież Franciszek w bulli „Spes non confudit” (Nadzieja zawieść nie może) skierował do wiernych na całym świecie. I choć są one obecne w życiu Kościoła od jego zarania, to w Roku Nadziei brzmią szczególnie wymownie.

– Kiedy w swej bulli papież Franciszek odwołał się do Matki Bożej, napisał: Nadzieja znajduje swoje najwznioślejsze świadectwo w Matce Bożej. W Niej widzimy, że nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w realizmie życia – przywołał słowa Ojca Świętego abp Śmigiel i dodał: – Ważne wydarzenia w życiu Maryi dokonały się za sprawą Ducha Świętego, w ten sposób poczęła Jezusa i tym samym przyjęła Ducha Świętego z Jezusem zanim Chrystus przekazał Go uczniom. […] Kościół nie ma nadziei i perspektywy odnowy oraz rozwoju bez otwarcia na Ducha Świętego i zapewne będzie przeżywał kryzysy, jeśli nie będzie Maryjny. A Kościół Maryjny to taki, który jest zasłuchany w Jezusa Chrystusa, bo to Ona powiedziała: zróbcie wszystko cokolwiek wam powie. Maryja dzisiaj uczy Kościół, który jest nad Odrą i Bałtykiem, jak budować wspólnotę, jak być otwartym na natchnienia Ducha Świętego i jak ewangelizować.

Serce świątyni

Reklama

Podczas Mszy św. została poświęcona nowa mensa ołtarza katedralnego, wykonana z trawertynu. – Dzień poświęcenia odnowionego ołtarza łączy to co historyczne z teraźniejszością – zaznaczył arcybiskup. – Przede wszystkim wskazuje, że Kościół jest Chrystusowy, zbudowany na trwałym fundamencie Jezusa Chrystusa. Ołtarz, od chwili rozpoczęcia Mszy św., jest miejscem centralnym w przestrzeni celebracji liturgicznej, przy którym sprawowana jest Eucharystia. Wierni najpierw gromadzili się wokół ołtarza, dopiero później budowali świątynię. Obecnie ołtarz jest symbolem samego Chrystusa i nazywany jest sercem świątyni. Wyjątkowa jego godność wypływa stąd, iż jest stołem ofiary i uczty paschalnej, że na nim uobecnia się w sposób mistyczny ofiara krzyża, aż do powtórnego przyjścia Chrystusa, że wokół Niego gromadzi się Kościół, by składać ofiarę oraz przyjmować Ciało i Krew Chrystusa. On jest ośrodkiem dziękczynienia składanego Ojcu przez Chrystusa w Duchu Świętym.

Metropolita podkreślił znaczenie duchowej spuścizny misji św. Ottona dzięki której zasiew ewangelizacyjny wrósł w te ziemie i krzewić się począł niemal tysiąc lat temu: – Poświęcając ten konkretny ołtarz przypominamy sobie o naszej historii, o historii chrześcijaństwa na tych ziemiach. Przypominamy sobie o misji św. Ottona, który przybył tutaj, aby głosić Jezusa Chrystusa. Kończymy dziś Ottonowy Rok Jubileuszowy, który przypomniał nam o początkach naszej wiary. Ale poświęcenie tego ołtarza wpisujemy dzisiaj w historię chrześcijaństwa na tych ziemiach.

Szczególną i ponadczasową wymowę mają słowa modlitwy towarzyszącej poświęceniu ołtarza, które uroczyście wybrzmiały w tym dniu w szczecińskiej bazylice: „Prosimy, aby ten ołtarz stał się miejscem ścisłego zjednoczenia z Bogiem i pokoju, a wszyscy, którzy będą karmić się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa, napełnieni Duchem Świętym wzrastali w miłości. Prosimy, aby ten ołtarz stał się źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody”. – Piękna modlitwa, jakże nam potrzebna, wszystkim, i w ojczyźnie naszej i w naszej archidiecezji – podkreślił na zakończenie homilii metropolita.

Tradycyjnie po uroczystej Eucharystii miało miejsce pasterskie błogosławieństwo metropolity szczecińsko--kamieńskiego wydelegowanych osób reprezentujących grupy, stowarzyszenia, wspólnoty, ruchy i bractwa, posłanych do ewangelizacji Szczecina.

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież miłosierdzia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2025, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Maciej Papke/Radio Szczecin

Nazajutrz po radości Wielkiej Nocy dotarła do nas smutna, ale pełna chrześcijańskiej nadziei i prawdy o zmartwychwstaniu, wiadomość, że 266 następca św. Piotra, Ojciec Święty Franciszek przeszedł do Domu Pana w niebie, w wieku 88 lat, po 12 latach pontyfikatu i w 56. roku kapłaństwa.

Powołanie do wieczności w Święta Zmartwychwstania Pańskiego to niezwykły dar, który otrzymał papież Franciszek i który skłania do refleksji nad całokształtem szczególnie jego pasterzowania w Kościele powszechnym. Rozpoczęło się ono 13 marca 2013 r., gdy argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio jezuita, decyzją kardynałów na konklawe, obdarzony został najwyższą godnością Zwierzchnika Kościoła i przyjął ze wzruszeniem imię jednego z najuboższych świętych Kościoła – Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

[ TEMATY ]

Polska

demografia

migracja

wyludnianie się

otwarcie granic

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Światowy Dzień Ludności obchodzony jest 11 lipca. Według Głównego Urzędu Statystycznego, Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, a w kwietniu liczba ludności wyniosła ponad 37,4 mln. Z prognoz wynika, że do 2060 r. spadnie o 6,7 mln i wyniesie 30,9 mln, a połowa mieszkańców naszego kraju będzie miała ponad 50 lat. Z kolei ONZ przewiduje, że populacja Polski do 2100 r. zmniejszy się do ok. 19 mln.
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję