Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz wiary i historii

Rok 2025 to wyjątkowy czas dla wspólnoty parafialnej św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Obchodzony Rok Jubileuszowy „Pielgrzymi nadziei” zyskał tu szczególny, lokalny wymiar – 700-lecie pierwszej pisemnej wzmianki o parafii Biała, która dała początek obecnej parafii janowskiej.

2025-07-08 11:04

Niedziela sandomierska 28/2025, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja sandomierska

ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenia jubileuszowe zorganizowane 28 i 29 czerwca stały się nie tylko świętem lokalnej społeczności, ale również okazją do pogłębionej refleksji nad dziedzictwem duchowym regionu.

Sympozjum naukowe

Pierwszym akcentem obchodów było sympozjum naukowe, które odbyło się w sobotę 28 czerwca w Janowskim Ośrodku Kultury. Zorganizowane z wielkim rozmachem wydarzenie zgromadziło duchownych, naukowców, pasjonatów historii i mieszkańców Janowa oraz okolic. Spotkanie otworzył proboszcz ks. Tomasz Lis, który serdecznie przywitał gości i podkreślił wagę tego jubileuszu dla całej wspólnoty parafialnej i diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prelegenci – znakomici znawcy historii Kościoła, historii Polski i dziejów lokalnych – przedstawili losy parafii na przestrzeni siedmiu wieków. Ich wystąpienia podkreślały nie tylko rolę instytucjonalną Kościoła, ale przede wszystkim jego znaczenie jako centrum życia religijnego, edukacyjnego, społecznego i kulturowego.

Reklama

W pierwszej części konferencji, poświęconej najdawniejszym dziejom parafii Biała (1325-1864), ks. dr Piotr Tylec z WSD Sandomierz i KUL zarysował kontekst powstania parafii i zaprezentował źródła pisane, w których pojawiła się pierwsza wzmianka o wspólnocie: rejestr dziesięciny papieskiej z lat 1325-27 oraz rejestr świętopietrza. Kolejni prelegenci, dr hab. Dariusz Kupisz i dr Robert Stępień (UMCS), przedstawili bogaty obraz życia religijnego i społecznego parafii w czasach nowożytnych oraz w epoce zaborów.

Druga część konferencji objęła okres od XIX w. po czasy współczesne. Omówiono m.in. działalność Kościoła w czasach zaborów (ks. dr hab. Krzysztof Latawiec), rolę parafii w czasie wojen światowych (dr Grzegorz Misiura), a także życie duchowe w okresie PRL-u (ks. dr Piotr Tylec). Zwieńczeniem tej części była prezentacja ks. Emila Hapaka, który omówił przemiany w parafii po 1992 r., uwzględniając zmieniające się potrzeby duszpasterskie i społeczne po transformacji ustrojowej.

Ostatni blok sympozjum poświęcono sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej. Ojciec Marek Miłowiecki OP (Dominikański Instytut Historyczny) przedstawił sylwetki przeorów klasztoru dominikańskiego, dr Agata Dworzak (UJ) opisała unikalną architekturę i wystrój dawnego kościoła klasztornego, a mgr Łukasz Baranowski ukazał duchowe znaczenie sanktuarium jako miejsca pielgrzymkowego i symbolicznego centrum tożsamości religijnej Janowa.

Konferencję zakończyła otwarta dyskusja, podczas której uczestnicy mogli zadawać pytania i dzielić się własnymi wspomnieniami.

Od Białej do Janowa

Reklama

Historia janowskiej parafii sięga początków XIV w., a możliwe, że nawet wcześniej. Najstarsze źródła wspominają o niej jako o ecclesia de Bala. W XIV-wiecznych rejestrach pojawia się pleban Świętosław – pierwszy znany z imienia duchowny związany z tą wspólnotą. Parafia Biała powstała w niewielkiej osadzie na skraju lasów, na pograniczu diecezji krakowskiej i ziem ruskich. Jej rozwój związany był z położeniem przy ważnym szlaku komunikacyjnym. W XV w., jak wynika z zapisów Jana Długosza, parafia posiadała drewniany kościół i obejmowała kilka okolicznych wiosek – w tym Dzwolę i Kocudzę.

Objawienia Matki Bożej

Przełom XVII w. przyniósł dramatyczną i zarazem przełomową zmianę – objawienia maryjne, które miały miejsce w 1645 r. Matka Boża ukazała się bednarzowi Wojciechowi Boskiemu i przekazała, by na tym miejscu oddawano chwałę Bogu i szerzono Jej cześć. Objawienia te, potwierdzone kolejnymi wydarzeniami o nadprzyrodzonym charakterze, zapoczątkowały rozwój kultu maryjnego w okolicach Białej. W krótkim czasie powstała kaplica, a następnie – z fundacji Zamoyskich – drewniany kościół i klasztor, który w 1660 r. przekazano dominikanom. Dzięki nim Janów stał się centrum modlitwy, edukacji i działalności charytatywnej.

Rozwój sanktuarium

Reklama

Z biegiem lat obraz Matki Bożej Janowskiej, umieszczony w głównym ołtarzu nowej świątyni, zasłynął łaskami. W 1762 r. uznano go oficjalnie za cudowny. Matka Boża Janowska otrzymała tytuł „Łaskawej”, a w XVIII w. – „Różańcowej”. Do sanktuarium przybywały pielgrzymki z Zamościa, Leżajska czy Przeworska. Nowa, murowana świątynia, budowana etapami od 1694 do 1720 r., została poświęcona w 1742 r. Była jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego w regionie. W 1864 r., po kasacie klasztoru przez władze carskie, parafia została przeniesiona do Janowa. W Białej pozostała jeszcze świątynia, jednak jej los dopełnił się we wrześniu 1939 r., kiedy w wyniku bombardowania została całkowicie zniszczona. Od tego momentu centrum duszpasterskie parafii na stałe ulokowane zostało w Janowie Lubelskim.

Przetrwać trudne czasy

W okresie PRL-u parafia mierzyła się z represjami i ograniczeniami. Księża byli szykanowani, a wiarę próbowano zamknąć w murach świątyni. Mimo to proboszczowie pozostali wierni swojej misji. W 1985 r. doszło do historycznego wydarzenia – koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Janowskiej koronami papieskimi przez kard. Franciszka Macharskiego. W wydarzeniu uczestniczyły tysiące wiernych.

Czas odnowy i rozwoju

Po 1989 r. parafia zaczęła dynamicznie się rozwijać. Dzięki pracy ks. inf. Edmunda Markiewicza i jego następców, wyremontowano kościół, zagospodarowano plac przy świątyni i podjęto nowe inicjatywy duszpasterskie. W 2015 r. kościół parafialny otrzymał tytuł kolegiaty, a bp Krzysztof Nitkiewicz erygował Kapitułę Kolegiacką Matki Bożej Różańcowej. Parafia św. Jana Chrzciciela – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej jest dziś nie tylko miejscem sprawowania sakramentów, ale i przestrzenią formacji duchowej, spotkań międzypokoleniowych, działalności społecznej oraz ewangelizacji. Dla mieszkańców regionu to także element tożsamości – zakorzenionej w historii, tradycji i wierze. Obchody 700-lecia pokazują, jak głęboko religijność i pamięć historyczna splatają się tu z codziennym życiem. Ta parafia – można powiedzieć „700+” – wciąż żyje, rozwija się i pozostaje żywym świadectwem trwania Ewangelii na przestrzeni wieków.

– Niech to wielkie dziedzictwo będzie dla nas źródłem dumy, inspiracji i nadziei na przyszłość – ku kolejnym jubileuszom i nowym pokoleniom, które będą kontynuować to piękne dziedzictwo wiary – powiedział ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za posługę biskupa Tadeusza Rakoczego

Mszę św. w bielskiej świątyni celebrował Biskup Jubilat w dniu 26 kwietnia, czyli dokładnie ćwierć wieku od przyjęcia sakry na Watykanie z rąk papieża Jana Pawła II. Razem z biskupem Tadeuszem liturgię celebrowali: emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy, arcybiskup senior Marian Gołębiewski z Wrocławia, biskup kaliski Edward Janiak, bp pomocniczy senior archidiecezji krakowskiej Jan Zając, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel i bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger. W uroczystości wziął udział także emerytowany biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Razem z hierarchami Eucharystię celebrowali licznie zgromadzeni kapłani z całej diecezji. Obecni byli także przedstawiciele wspólnoty ewangelicko-augsburskiej. W dziękczynnej Eucharystii wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz delegacje różnych środowisk życia społecznego i religijnego.

Na początku liturgii bp Roman Pindel odczytał list papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty przypomniał zasługi Jubilata w budowaniu Kościoła bielsko-żywieckiego i podejmowanych działań ekumenicznych.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

- Z niecierpliwością i modlitwą w sercach wyruszyliśmy w kierunku pierwszego przystanku - urokliwej Werony. Zaraz po przyjeździe uczestniczyliśmy w Eucharystii, powierzając Bogu całą naszą drogę oraz intencje, które zabraliśmy ze sobą z Polski - mówi ks. Henryk Stippa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję