Reklama

Niedziela Rzeszowska

BINAROWA

Zlot na kołach

Miłośnicy motoryzacji uczestniczyli w III Zlocie Pojazdów Zabytkowych, zorganizowanym przez parafię św. Michała Archanioła i Automobilklub z Biecza.

Niedziela rzeszowska 32/2025, str. III

[ TEMATY ]

Binarowa

Marcin Wojciechowski, Automobilklub Biecz

III Zlot Pojazdów Zabytkowych miał miejsce przy zabytkowym kościele w Binarowej

III Zlot Pojazdów Zabytkowych miał miejsce przy zabytkowym kościele w Binarowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna edycja wydarzenia okazała się rekordowa pod względem frekwencji oraz różnorodności zaprezentowanych pojazdów, gromadząc ponad 200 klasyków – oldtimerów i youngtimerów, zarówno samochodów, jak i motocykli. Zlot rozpoczął się od rejestracji uczestników na Bieckim Jarmarku Kultury. Następnie kolumna zabytkowych pojazdów przejechała na rynek, gdzie uczestnicy, wraz z osobami towarzyszącymi, mieli możliwość bezpłatnego zwiedzania udostępnionych specjalnie na tę okazję atrakcji turystycznych, dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Bieckiej.

Reklama

Kolejną atrakcją zlotu była parada pojazdów drogami gminy Biecz, która dotarła na plac przy kościele św. Michała Archanioła w Binarowej. Na placu przed kościołem zgromadziło się aż 201 pojazdów, w tym prawdziwe motoryzacyjne perełki z różnych epok. To właśnie tutaj, w malowniczym otoczeniu drewnianej świątyni przyznano unikatowe puchary „Gwiazdy Zlotu”, wykonane z części silnikowych pojazdów. W kategorii samochód wyróżnione zostały następujące klasyki: Ford T z 1915 r. – prawdziwa ikona motoryzacji i równocześnie najstarszy pojazd biorący udział w wydarzeniu oraz Triumph Spitfire z 1976 r. Wśród motocykli wyróżniono reprezentacyjnego Sokoła z 1938 r. oraz WFM M52 Osa z 1965 r. Przyznano również Puchary Proboszcza Parafii w Binarowej, które trafiły do właścicieli Dniepra oraz pięknej Warszawy z 1964 r. Każda załoga zgłoszona jako uczestnik zlotu otrzymała dyplom i okolicznościowe pamiątki. Każdy uczestnik spotkania mógł nabyć magnes oraz znaczek z limitowanej serii, wydanej specjalnie na III Zlot Pojazdów Zabytkowych w Binarowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwieńczeniem spotkania była uczta dla podniebienia przygotowana dzięki gościnności i zaangażowaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz pań z Klubu Senior+. Uczestnicy zlotu mogli spróbować regionalnych przysmaków.

III edycja zlotu pokazała, że wydarzenie to wpisało się już na stałe do kalendarza regionalnych imprez promujących dziedzictwo kulturowe i motoryzacyjne Małopolski. Z roku na rok rośnie zainteresowanie zarówno wśród uczestników, jak i widzów. Świadczy to o ogromnym potencjale integracyjnym i promocyjnym tej inicjatywy, która rozwija się z każdą kolejną edycją. W ten sposób pielęgnując historię, tworzymy nową tradycję.

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaśpiewali w Warszawie

Niedziela rzeszowska 29/2024, str. II

[ TEMATY ]

Binarowa

Archiwum Fundacji Most the Most/fot. Bartek Barczyk

Dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej występ w Filharmonii Narodowej był spełnieniem marzeń

Dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej występ w Filharmonii Narodowej był spełnieniem marzeń

Dla mieszkańców symbolem łączności z wcześniejszymi pokoleniami jest ponadstuletni budynek Szkoły Ludowej.

Po przeniesieniu edukacji do nowej szkoły w 2011 r. stary budynek przestał być potrzebny. Jednak w 2022 r. społeczność Binarowej zaangażowała się w konkurs ogłoszony przez Fundację Most the Most na pomysł przystosowania zabytku do nowej funkcji społecznej. Nagrodą fundacji za zajęcie I miejsca w województwie małopolskim w głosowaniu internetowym było wsparcie w wysokości 1 mln zł remontu zabytku. Kolejną nagrodą dla binarowskiej społeczności było zakwalifikowanie uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego do programu Most the Music, który skierowany jest do dzieci i młodzieży i zakłada ich aktywizację poprzez udział w bezpłatnych zajęciach muzycznych. Przez cały rok uczniowie trenowali śpiew pod okiem profesjonalnych trenerów. Uwieńczeniem tej przygody był letni obóz Most the Music oraz koncert uczestników programu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 29 czerwca br. na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpił chór prawie 200 dzieci i młodzieży z różnych zakątków Polski z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby. Na scenie pojawili się także soliści: Natalia Kukulska i Hubert Zapiór. Był to wieczór pełen emocji, wzruszeń i pięknej muzyki. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców binarowskiej społeczności oraz współpracy z Fundacją Most the Most mogło spełnić się wiele marzeń młodych parafian. Nadzieja ukończenia remontu zabytkowej Szkoły Ludowej podpowiada, że budynek ten będzie jeszcze spełniał ważną funkcję w życiu Binarowej w myśl idei Fundacji Most the Most „Łączymy pokolenia”.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie miłości

2026-06-23 10:13

Archiwum parafii

W sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II.

Papieskie Dni Rodziny w świątyni na Czubach upłynęły pod znakiem nawiedzenia obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, apostołki Najświętszego Serca Jezusowego. Towarzyszyło im hasło „Dla Ciebie wszystko, Najświętsze Serce Jezusowe!”, zaczerpnięte z osobistego aktu oddania się Bożemu Sercu przez św. Jana Pawła II. Orędzie miłości głosił sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję