Reklama

Niedziela Przemyska

W trosce o wewnętrzną wolność

„Odpowiedzialni za trzeźwość” – pod takim hasłem odbyła się 21. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym. Mszy. św przewodniczył abp Adam Szal, natomiast homilię wygłosił bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Niedziela przemyska 33/2025, str. I

[ TEMATY ]

Miejsce Piastowe

Wojciech Kaczkowski

Od wielu lat ludzie modlą się tu o trzeźwość

Od wielu lat ludzie modlą się tu o trzeźwość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Źródłem tej ważnej inicjatywy jest szczególna troska duchowa synów i córek błogosławionego księdza Markiewicza o wolność wewnętrzną Polaków. Naśladują w ten sposób błogosławionego założyciela, który tak bardzo przejmował się losem Ojczyzny – powiedział bp Bronakowski. – Pielgrzymujemy do Miejsca Piastowego, bo wierzymy, że nasze modlitwy i ofiary za Polskę tak dużo mogą uczynić – dodał, akcentując w szczególny sposób odnowę moralną polskiego społeczeństwa, podniesienie z nałogów wielu rodaków, pogłębienie wiary, pojednanie narodowe i autentyczną troskę o Polskę.

Kaznodzieja powtarzał za bł. ks. Markiewiczem, że „największą nędzą człowieka jest oderwanie się od Boga”, co dotyka wielu Polaków, szczególnie młodych. Jak wskazał hierarcha, bez Kościoła i rodzin silnych Bogiem Polska nie będzie ojczyzną ludzi wolnych wewnętrznie, szczęśliwych, trzeźwych i odpowiedzialnych. – Czy nie dotyczy to naszej ojczyzny, w której coraz głośniej słychać butne głosy różnych fałszywych proroków przeciwko Chrystusowi i Jego Kościołowi? – pytał retorycznie. W tym kontekście hierarcha podkreślał, że wszyscy są odpowiedzialni za trzeźwość, bo konsekwencje nietrzeźwości w różnym wymiarze dotykają każdego Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kaznodzieja mocno podkreślał, że nadal aktualne jest wezwanie: przez całkowitą abstynencję duchowieństwa katolickiego do trzeźwości całego narodu polskiego. – Kościołowi, naszej cierpiącej Matce, należy przyjść z pomocą przez dzieła miłości i pokuty – zachęcał kapłanów do podejmowania abstynencji.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP zwracał się do stanowiących prawo i ludzi mediów o bardziej roztropne przepisy dotyczące reklamowania napojów alkoholowych. – Niech realizacja zadania otrzeźwienia narodu, które jest konieczne dla naszej wolności wewnętrznej, ale także dla naszej niepodległości, będzie świadectwem waszej odpowiedzialności za losy Polski – apelował bp Bronakowski.

Hierarcha na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, prosił wszystkich wierzących Polaków i ludzi dobrej woli o dobrowolną abstynencję. – Będzie to świadectwo odpowiedzialności za siebie, za bliźnich i za Polskę – podkreślał. Na zakończenie uroczystej Eucharystii abp Adam Szal podkreślił, że szczególna odpowiedzialność za trzeźwość narodu leży na rodzicach i rodzinach. Dlatego tę ważną sprawę metropolita przemyski zawierzył w krótkiej modlitwie wstawiennictwu bł. Rodziny Ulmów.

Modlitwa w Miejscu Piastowym była jednocześnie spotkaniem członków Kół i Biur Radia Maryja. Dlatego Eucharystię poprzedziło zawiązanie wspólnoty z grup pielgrzymkowych.

2025-08-12 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co Polska dała światu?

Niedziela przemyska 50/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Miejsce Piastowe

Archiwum redakcji

Panel dyskusyjny prowadził ks. Leszek Przybylski, michalita

Panel dyskusyjny prowadził ks. Leszek Przybylski, michalita

Pod tym tytułem w Miejscu Piastowym już po raz 21. odbyło się jesienne sympozjum naukowe.

W programie spotkania, które miało miejsce w dniach 24-25 listopada, uczestnicy wysłuchali m.in. referatu ks. Rafała Kamińskiego pt. „Myśląc Ojczyzna – markiewiczowska diagnoza i wizja Polski”, w której kapłan wskazał na postulaty dotyczące wychowania młodego pokolenia zawarte w nauce bł. ks. Markiewicza. Następnie bp Sławomir Oder przedstawił referat pt. „Karol Wojtyła – głowa Kościoła, święty papież czy mąż stanu?”. Biskup gliwicki, a wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego św. Jana Pawła II, wskazał na szerokie oddziaływania postaci i nauczania świętego papieża, w szczególności w promowaniu Ewangelii życia i zachowaniu godności człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję