Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Chrześcijańska radość

W minionych dniach przeżyliście wiele pięknych doświadczeń. (...) Wymienialiście się wiedzą, dzieliliście się oczekiwaniami (...) – powiedział na zakończenie spotkania papież Leon XIV.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 33/2025, str. I-II

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Archiwum prywatne

Modzież z parafii z Trzebiatowa

Modzież z parafii z Trzebiatowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jubileusz Młodych i spotkanie z papieżem przybyło milion młodych ludzi prawie z całego świata. Udały się tam również grupy z naszej archidiecezji: grupa diecezjalna zorganizowana przez Archidiecezjalne Biuro Pielgrzymkowe Santiago, liczna grupa neokatechumenalna ze Szczecina i z Polic, młodzież z parafii św. Jana Bosco w Szczecinie oraz z parafii w Trzebiatowie, Wolinie, Goleniowie i Dębnie wraz ze swymi duszpasterzami: ks. Pawłem Wiśniewskim archidiecezjalnym koordynatorem ŚDM, ks. Karolem Dąbrowskim, ks. Dariuszem Skibickim, ks. Łukaszem Śniadym, ks. Konradem Sidor i salezjanami – ks. Mariuszem Wencławkiem, ks. Andrzejem Stępińskim i ks. Grzegorzem Chmielińskim.

Przesłanie nadziei

Reklama

Przeżyliśmy bardzo wiele wspaniałych doświadczeń, w czym pomógł program spotkania. Grupy młodzieży do Wiecznego Miasta przybywały już od poniedziałku, 28 lipca. Dzięki wolontariuszom bardzo mocno zaangażowanym i otwartym na gości, uczestnicy odbierali pakiety i otrzymywali noclegi. We wtorek na Placu św. Piotra sprawowana była Msza św. rozpoczynająca Jubileusz Młodych. Niespodziewanie na tym spotkaniu pojawił się Ojciec Święty Leon XIV. Po Eucharystii objechał plac w papamobile, pozdrawiając młodzież, a na zakończenie powiedział m.in.: – Jezus mówi nam: „Wy jesteście solą ziemi (…). Wy jesteście światłem świata!”, a dziś wasze głosy, wasz entuzjazm, wasze okrzyki – które wszystkie są dla Jezusa Chrystusa – będą słyszalne aż po krańce świata! Dzisiaj rozpoczyna się kilkudniowa wędrówka, jubileusz nadziei, a świat potrzebuje przesłania nadziei. To właśnie wy jesteście tym przesłaniem i musicie nadal dawać nadzieję wszystkim. Bądźcie wszyscy zawsze znakiem nadziei dla świata! Dzisiaj zaczynamy. W najbliższych dniach będziecie mieli okazję być siłą, która może nieść łaskę Bożą, przesłanie nadziei, światło dla Rzymu, dla Włoch i dla całego świata. Idźmy razem z naszą wiarą w Jezusa Chrystusa. A nasze wołanie niech będzie również wołaniem o pokój na świecie. Wołajmy wszyscy: Chcemy pokoju na świecie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gitary, śpiew i katecheza

Młodzież z entuzjazmem zareagowała krzycząc: „Chcemy pokoju na świecie”. I ten entuzjazm był widoczny przez kolejne dni na ulicach Rzymu, a także w strefie polskiej Casa Polonia, zorganizowanej przez Krajowe Biuro ŚDM.

W tym czasie mieliśmy okazję podążać do Bazyliki św. Piotra wraz z grupą młodzieży z Mozambiku. Na czele grupy przodownik z flagą Mozambiku na wysokim drzewcu, a za nim, czwórkami, młodzież modląca się pobożnymi pieśniami, dygająca w tanecznym kroku do taktu śpiewu... Aż nie odczuwało się drogi, którą przebyliśmy... A w drodze do Bazyliki św. Pawła za Murami młodzi skauci z Francji śpiewali kanony na męskie głosy, brzmiąc niczym rycerze śpiewający Bogurodzicę pod Grunwaldem.

Na każdym większym placu gitara, śpiew… i katecheza, w różnych językach, a wszędzie pokój, zgoda, radość i uśmiech. Piątek był dniem pokuty i pojednania. Na Circus Maximus ponad dwieście namiotów z księżmi spowiadającymi w językach świata... Wszędzie kolejki... To dopiero świadectwo wiary Kościoła młodych... W sobotę na Tor Vergata rozpoczęło się czuwanie modlitewne wraz z Ojcem Świętym, które zakończyło się niedzielną Mszą św. pod przewodnictwem Leona XIV.

Światło Ewangelii

W homilii papież podkreślił, że spotkanie z Chrystusem, przemienia naszą egzystencję, oświeca nasze uczucia, pragnienia oraz myśli. Nawiązał także do naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II. – Drodzy młodzi, naszą nadzieją jest Jezus. To On, jak mówił św. Jan Paweł II, „wzbudza w was pragnienie, byście uczynili ze swojego życia coś wielkiego (...), by dążyć do doskonalenia samych siebie i społeczeństwa, czyniąc je bardziej ludzkim i braterskim”. Utrzymujmy z Nim ścisłą więź, trwajmy w Jego przyjaźni, zawsze, pielęgnując ją przez modlitwę, adorację, Komunię św., częstą spowiedź, hojną miłość, jak nauczyli nas błogosławieni Pier Giorgio Frassati i Carlo Acutis, którzy wkrótce zostaną ogłoszeni świętymi. Dążcie do tego co wspaniałe, do świętości, gdziekolwiek jesteście. Nie zadowalajcie się czymś mniejszym. Wtedy każdego dnia będziecie widzieli, jak wzrasta w was i wokół was, światło Ewangelii.

Niedzielna Eucharystia zakończyła Jubileusz Młodych. Młodzież wróciła do swoich krajów, aby nieść przesłanie pokoju i chrześcijańskiej radości do swoich domów i środowisk, aby, jak to powiedział papież Leon XIV, kończąc spotkanie: – Powierzam was Maryi, Dziewicy nadziei. Z Jej pomocą, powracając w najbliższych dniach do swoich krajów, we wszystkie strony świata, kontynuujcie z radością podążanie śladami Zbawiciela i zarażajcie wszystkich, których spotkacie, swoim entuzjazmem i świadectwem waszej wiary! Szczęśliwej drogi!

2025-08-12 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zawsze można bardziej kochać” – ojcowie Szustak i Nowak z finałową katechezą w Casa Polonia

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Casa Polonia

Jubileusz Młodych

Vatican News / ks. Marek Weresa

Ojcowie Adam Szustak i Tomasz Nowak podczas trzeciej katechezy na Casa Polonia

Ojcowie Adam Szustak i Tomasz Nowak podczas trzeciej katechezy na Casa Polonia

Pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni z miłości - przypominał św. Jan od Krzyża, a dziś słowa te wybrzmiały z nową mocą w katechezie w Casa Polonia w trakcie Jubileuszu Młodzieży w Rzymie. W trzecim dniu rozważań, dominikanie, ojcowie Adam Szustak i Tomasz Nowak, skupili się na Marii - siostrze Marty i Łazarza - ukazując jej postawę miłości, dopełniającą wiarę i nadzieję.

„Ta kobieta, Maria, to esencja tego, co znaczy być z Jezusem” - mówił o. Szustak OP, twórca kanału Youtube’owego „Langusta na palmie”. „Ona po prostu siedziała i chciała Go słuchać” - dodawał dominikanin, nawiązując do ewangelicznego opisu wizyty Jezusa w domu w Betanii. O. Szustak przywołał też obrazy uczty po wskrzeszeniu Łazarza. Maria namaszcza nogi Jezusa drogocennym olejkiem. Jak wyjaśniał, w kulturze żydowskiej taki gest wobec mężczyzny mogła wykonać tylko żona lub córka. Na uwagi Judasza, że drogocenny olejek można było sprzedać, a za uzyskane pieniądze pomóc biednym, Jezus odpowiedział: „Zostaw ją!”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję