Reklama

Niedziela Przemyska

Oni są twarzą nadziei

Jubileuszowa Pielgrzymka Młodych 2025, którą przeżywaliśmy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, zgromadziła w Rzymie przeszło milion młodzieży z całego świata. Nie zabrakło reprezentacji z naszej archidiecezji.

Niedziela przemyska 35/2025, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

s. Magda Karamuz/ s. Kinga Konstanty

Takie wydarzenia mają moc zmieniania życia

Takie wydarzenia mają moc zmieniania życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wyjątkowym spotkaniu młodego Kościoła uczestniczyła również 50-osobowa grupa młodych wraz z 11 siostrami ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Wspólnota młodzieży, prowadzona przez siostry michalitki oraz ks. Adriana Brudniaka, michalitę, formowała się już od dwóch lat przez comiesięczne spotkania. Realizowaliśmy konspekty przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, które miały na celu pogłębić istotę i przeżywanie jubileuszu w sercach młodych. Poruszane były także tematy związane z ważnymi wydarzeniami w roku liturgicznym. Nie zabrakło również akcentu włoskiego: poznawanie kultury, języka i zwyczajów tego pięknego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzymskie doświadczenie

Po tak solidnym, duchowym przygotowaniu nasze pielgrzymowanie do Rzymu rozpoczęliśmy od uroczystej Eucharystii na pl. św. Piotra. Wielką niespodzianką i radością był przejazd Ojca Świętego Leona XIV pomiędzy sektorami. Papież w krótkiej przemowie zwrócił się do młodych, podkreślając, że są przesłaniem nadziei dla świata. W tym dniu odbyliśmy również pielgrzymkę do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra, niosąc Krzyż Jubileuszowy. Droga ta była wypełniona modlitwą i śpiewem na cześć Pana.

Reklama

Przekraczając Drzwi Święte Bazyliki otrzymaliśmy wielką łaskę Jubileuszu – odpust zupełny. W czasie tych kilku dni mogliśmy również zwiedzić inne bazyliki: św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie oraz Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej). Modliliśmy się również przy relikwiach wielu świętych: św. Franciszka, św. Klary, bł. Carla Acutisa czy św. Rity.

Przejmująca cisza

Następnie wyruszyliśmy w stronę Tor Vergata – głównego miejsca spotkania Jubileuszu Młodych, na którym odbyło się czuwanie z Ojcem Świętym. Rozpoczęło się ono wniesieniem Krzyża Jubileuszowego przez papieża Leona XVI, a następnie Ojciec Święty udzielał odpowiedzi na zadawane przez młodych pytania.

Pięknym doświadczeniem była adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie ponad milion młodych ludzi w przejmującej ciszy rozmawiało i wpatrywało się w żywego Jezusa Eucharystycznego, oddając Mu swoje serca. Noc spędziliśmy na pl. Tor Vergata, a rano uczestniczyliśmy z Ojcem Świętym w Eucharystii posłania. Papież zachęcał młodych, by dążyli do tego co wspaniałe, do świętości, by nie poprzestawali na czymś mniejszym. Jak mówił: „Wtedy każdego dnia będziecie widzieli, jak wzrasta w was i wokół was światło Ewangelii”.

W drodze powrotnej udaliśmy się na Monte Sant’Angelo, do groty na górze Gargano. Jest to miejsce szczególnie ważne dla naszej grupy, ponieważ miały tam miejsce objawienia św. Michała Archanioła, głównego patrona Zgromadzenia Sióstr Michalitek. Pełni radości i umocnieni na duchu powróciliśmy do naszych rodzinnych miejscowości.

Bóg działa

Atmosferę i głębię przeżywanych dni najlepiej oddają świadectwa młodych ludzi.

Zosia, lat 17: – Nie mogłam uwierzyć, że ponad milion osób z różnych krajów tak gorliwie patrzy się na Najświętszy Sakrament. Ten widok utwierdził mnie, że w Kościele są młodzi ludzie, ale przede wszystkim dostrzegłam ogromną moc i potęgę Boga. Wpatrując się w Niego, poczułam ogromną chęć, by Go naśladować. Samo czuwanie było również cudowne. Poznałam bardzo dużo osób, które mają wspólne cele i wartości. Podczas Mszy św. następnego dnia głęboko w pamięć zapadły mi słowa Leona XIV: „Jesteśmy stworzeni do egzystencji, która cały czas odradza się w darze miłości”. Czułam, że są to słowa skierowane do mnie, co również bardzo mnie wzruszyło. Cała pielgrzymka była dla mnie cudownym doświadczeniem, bogata w ogrom łask i ludzi, których spotkałam. Bóg działa w moim życiu. Chwała Mu za to.

Franciszek, lat 16: – Było to niesamowite przeżycie, które pokazywało, że Kościół jest wszędzie i na każdym zakątku ziemi mogę spotkać moich współbraci. Ważnym doświadczeniem są przeżycia duchowe. Uczestnicząc w tych międzynarodowych rekolekcjach, poczułem, że młodzież ma zdecydowanie swój głos i mimo wszystko jest zauważana, w szczególności, kiedy papież Leon XIV powiedział: „Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata”. Ciężko nie wspomnieć o bliskim spotkaniu z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. To było niczym dotknięcie Boga, poczucie, że bez grzechu, razem z Nim jest lżej. Przeżyć takich jest wiele, ale zdecydowanie za najważniejsze mogę uznać te, w których spotykałem Boga i mogłem patrzeć na Niego, ukrytego w kawałku chleba, uświadamiając sobie, ile dla mnie zrobił.

2025-08-26 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Młodzieży: uczestnicy dołączą do 17 mln pielgrzymów, którzy już odwiedzili Rzym w Roku Świętym

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano szczegóły zbliżającego się Jubileuszu Młodzieży, najbardziej oczekiwanego wydarzenia trwającego Roku Świętego. Weźmie w nim udział ok. miliona osób ze 146 państw świata.

Jak poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella, w Jubileuszu wezmą udział młodzi pielgrzymi ze 146 państw świata. Większość z nich, bo aż 68 proc. przyjedzie z państw europejskich, w tym ok. 80 tys. z Włoch. Wśród uczestników będą też przestawiciele młodzieży z krajów, w których trwają konflikty zbrojne, m.in. z Ukrainy, Ziemi Świętej, Iraku, Syrii i Sudanu Południowego. Samo spotkanie będzie okazją do wspólnej modlitwy o pokój i okazania bliskości cierpiącym narodom i Kościołom.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Padł nowy rekord ciepła w historii pomiarów - 40,5 st. C. Gdzie było najgoręcej?

2026-06-28 19:17

[ TEMATY ]

nowy rekord ciepła

historia pomiarów

najgoręcej

Adobe Stock

Upały dają się we znaki w całej Polsce

Upały dają się we znaki w całej Polsce

W niedzielę w Słubicach odnotowano 40,5 st. C; to nowy rekord ciepła w historii pomiarów - przekazała rzeczniczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. Jak dodała, drugą najwyższą odnotowaną tego dnia temperaturę - 40,3 st. C - zarejestrowano w Toruniu. IMGW czeka jeszcze na potwierdzenie tych danych.

Podziel się cytatem - powiedziała rzecznik prasowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. Jak dodała, w związku z tym Instytut czeka na potwierdzenie tych danych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję