Reklama

Niedziela Kielecka

Rycerze małym pacjentom

Rada Rycerzy Kolumba w parafii Grobu Bożego w Miechowie wraz z ks. Wojciechem Oczkowiczem zorganizowała Niedzielę na rzecz Hospicjum dla Dzieci w Kielcach. Były: modlitwa, koncert i piknik rodzinny. Cel – pomóc małym pacjentom i ich rodzicom.

Niedziela kielecka 38/2025, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

Miechów

Archiwum prywatne A.S.

Angelika Steciak wraz z mężem Michałem przybliżają ideę Hospicjum dla Dzieci w Kielcach w wielu parafiach

Angelika Steciak wraz z mężem Michałem przybliżają ideę Hospicjum dla Dzieci w Kielcach w wielu parafiach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja ma bardzo szeroki zasięg. – Od początku istnienia Hospicjum dla Dzieci w Kielcach objęli je patronatem Rycerze Kolumba w Polsce. Przy pomocy poszczególnych Rad Rycerzy Kolumba w różnych parafiach w Polsce i diecezji organizowane są spotkania z wolontariuszami z kieleckiej placówki – mówi Angelika Steciak, koordynator Hospicjum dla Dzieci w Kielcach, uczestnicząca w wydarzeniach z mężem Michałem, znanym tenorem. Podczas każdej Mszy św. niedzielnej wolontariusze i parafianie modlą się za podopiecznych i ich rodziny, kwestują na rzecz hospicjum i dzielą się świadectwem. Spotkaniom towarzyszy również często koncert Michała Steciaka, ambasadora idei hospicyjnej.

Reklama

– Te spotkania są bardzo potrzebne – uświadamia. – Tego typu placówek, jak nasza, w Polsce jest zaledwie kilka. Przede wszystkim podczas wizyt w parafiach mówimy o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzielimy się również świadectwem, opowiadając o hospicjum, jego pomocy i naszych małych pacjentach. Chcemy również udzielić wszelkich informacji osobom, które być może potrzebują wsparcia naszej placówki, których dzieci są paliatywnie chore. Zdajemy sobie sprawę, że idea wsparcia hospicyjnego dla dzieci jest dosyć nowa. Pragniemy uspokoić rodziców, zapewnić że mogą bezpłatnie skorzystać z opieki wytchnieniowej, powierzając nam swoje dziecko nawet na krótki czas, gdzie będzie czuwał nad nim wykwalifikowany personel – wyjaśnia Steciak. Wiadomo, że całodobowa opieka jest bardzo wyczerpująca i angażująca dla rodziców, którzy sami potrzebują często rehabilitacji, leczenia. Przez ponad rok swojej działalności placówka prowadzona przez Caritas Diecezji Kieleckiej udzieliła pomocy już kilkunastu małym pacjentom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W nowym roku szkolnym Hospicjum dla Dzieci w Kielcach rusza również do szkół z programem i prelekcjami, podczas których wolontariusze przybliżają idee hospicyjne i pokazują wartość każdego życia ludzkiego. – Zajęcia oczywiście są dostosowane do wieku i możliwości poznawczych dzieci. Okazuje się, że maluchy chętnie angażują się w pomoc małym pacjentom, przekazując do placówki pampersy, środki do pielęgnacji, zabawki. To piękny gest, gdy dzieci pomagają dzieciom – mówi koordynatorka.

Młoda stażem placówka zyskuje coraz więcej przyjaciół, darczyńców i ambasadorów. Michał Steciak współpracuje z różnymi artystami. Dzięki takim kontaktom do Kielc przybędzie z koncertem Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, mezzosopranistka. Koncert odbędzie się w Kielcach 20 października o godz. 18 w Filharmonii Świętokrzyskiej, która udostępniła nieodpłatnie salę na charytatywne wydarzenie. Bilety będą stanowiły cegiełkę dla hospicjum. Już dziś w imieniu organizatorów zapraszamy na wydarzenie, które „Niedziela Kielecka” objęła swoim patronatem medialnym.

2025-09-16 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasadorzy kultury muzycznej

Niedziela kielecka 52/2023, str. IV-V

[ TEMATY ]

Miechów

Wojciech Filipek

O północy w Boże Narodzenie w bazylice Grobu Bożego miechowski chór po raz trzydziesty w swej historii wykona najpiękniejsze kolędy i zapewni oprawę liturgiczną Mszy św.

W okresie przedświątecznym Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, obchodzący w tym roku jubileusz działalności artystycznej, kolędował dla mieszkańców w bożonarodzeniowym klimacie podczas spotkania wigilijnego 22 grudnia, które tradycyjnie odbyło się na rynku miejskim. Ale koncertów w okresie świątecznym będzie więcej – zapowiada dyrygentka chóru Alicja Gaweł-Kramarz.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję