W parafii św. Barbary odbyły się pierwsze Mistrzostwa Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Tenisie Stołowym o Puchar Metropolity Lubelskiego.
Rozgrywki w tenisie stołowym to kolejna propozycja duszpasterstwa Liturgicznej Służby Ołtarza dla ministrantów i lektorów. W zawodach koordynowanych przez ks. Pawła Gawrońskiego wzięło udział ok. 150 zawodników. – Mistrzostwa to pewna forma reaktywacji tego sportu, niegdyś bardzo popularnego wśród ministrantów, ale też propozycja dla tych, którzy nie grają w piłkę nożną – mówi ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz LSO. – Sport jednoczy, uczy pracy w grupie oraz współzawodnictwa; jest bardzo ważny w kształtowaniu charakterów młodych ludzi – podkreśla.
Mistrzostwa w tenisie stołowym rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W homilii ks. Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, powiedział, że „wysiłek sportowy jest potrzebny, aby kroczyć drogą rozwoju duchowego, walczyć ze swoimi słabościami, iść przez życie razem z Jezusem Chrystusem ku świętości”. Po wspólnej modlitwie zawodnicy wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami udali się do Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Łęcznej, gdzie w hali sportowej zostało przygotowanych 20 stołów. Po zaciętych walkach zwycięzcami zostali: w kategorii ministrantów Aleksander Gliwka (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie), Szymon Kępa (Biskupice) i Szymon Szkutnik (Zagłoba); w kategorii lektorów młodszych Szymon Bielecki (Niedrzwica Duża), Cezary Zieliński (parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie) i Adam Krzewiński (Strzeszkowice); w kategorii lektorów starszych Maksymilian Karczmarz (Serniki), Wojciech Serwin (Jawidz) i Mateusz Przybylski (Bychawa). /buk
Pamięć, modlitwa i miłość to nici, które łączą tych, którzy odeszli i nas, którzy jeszcze wędrujemy – powiedział ks. Hubert Bieniek ze Zgromadzenia Ojców Kamilianów.
Profesor nauk medycznych Jerzy Strużyna, autorytet w dziedzinie chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń, twórca Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, zmarł 11 lutego. Pogrzeb z pełną asystą wojskową odbył się 28 lutego w kościele św. Barbary w Łęcznej. Nestor „oparzeniówki” spoczął na cmentarzu parafialnym w Łęcznej, wśród tych, którym służył całą mocą swojego talentu, wiedzy i powołania, żegnany przez przyjaciół z całej Polski oraz mieszkańców miasta, którego samorząd przed rokiem przyznał mu tytuł „Zasłużonego dla Miasta i Gminy”.
W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.
Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.