Reklama

Głos z Torunia

Czas, który odmienił serca

Kościół zamyka Rok Jubileuszowy. Był to wyjątkowy czas łaski, pielgrzymowania i pojednania, który pozostawił w sercach wiernych wezwanie do dalszego życia Ewangelią na co dzień.

Niedziela toruńska 3/2026, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Agata Pawluk

Kapłani towarzyszyli wiernym w odkrywaniu łaski Roku Jubileuszowego

Kapłani towarzyszyli wiernym w odkrywaniu łaski Roku Jubileuszowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W toruńskiej katedrze 28 grudnia ub.r. wierni spotkali się, aby zakończyć Rok Jubileuszowy, który obchodziliśmy pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Podkreślił on, że był to czas, w którym Bóg zapragnął wejść w osłabione serca ludzi.

Pielgrzymka w głąb serca

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na narastającą powierzchowność. Jak podkreślił, coraz częściej żyjemy obok siebie, obok Boga, pochłonięci pośpiechem zapominamy o tym, co najistotniejsze. W świecie, w którym serce bywa spychane na margines, wielu ludzi stawia wyłącznie na intelekt. Tymczasem, jak zaznaczył bp Okroj, aby ocalić społeczeństwo, konieczna jest pielgrzymka do własnej istoty, do własnego serca. To właśnie tam człowiek może odnaleźć Boga, który w Jezusie Chrystusie objawił samego siebie, swoje serce. Spotkanie z Jezusem staje się kluczowe, ponieważ to On pragnie ocalić człowieka. – Bez Niego nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. To Chrystus pomaga nam zrozumieć, kim jesteśmy, dostrzec naszą niepowtarzalność. Pewne jest to, że bez Jezusa człowiek nie jest w stanie w pełni zrozumieć samego siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera Rok Jubileuszowy, który był czasem łaski i zaproszeniem do pielgrzymki w głąb serca. – Daliśmy się prowadzić Słowu. Wielu podjęło pielgrzymki do kościołów stacyjnych oraz innych miejsc świętych, korzystając z sakramentu pojednania i otwierając się na łaski odpustów jubileuszowych. Biskup zauważył, że wędrówka w głąb ludzkiego serca nie kończy się wraz z zakończeniem Roku Jubileuszowego. Ma ona przynieść trwałe owoce, przede wszystkim w posłuszeństwie Słowu.

Czas łaski

Owocem Roku Jubileuszowego w diecezji będzie Rok Eucharystyczny „Uczeń Eucharystii – Misjonarzem”, który rozpocznie się w Wielki Czwartek. – Niech będzie to czas, w którym pozwolimy, by Jezus wziął nasze serca, błogosławił je, przemieniał i rozdawał tym, którzy potrzebują świadków Jego obecności – zakończył Pasterz.

Diecezjanie podkreślają, że był to dla nich wyjątkowy czas.

– Rok Jubileuszowy przeżyłem w nadziei, że nasz Kościół zmieni się na lepsze. Pamiętałem jednak, że najlepsze, co mogę zrobić, to zmieniać siebie. Czas w seminarium, przyjęcie lektoratu i Admissio, a także oaza czy pielgrzymka były kolejnymi krokami na tej drodze – kl. Paweł.

– Rok Jubileuszowy był dla mnie czasem głębokiego doświadczenia Kościoła od środka przez udział w Jubileuszu Młodych w Rzymie i spotkania ludzi z całego świata. Jego najpiękniejszym owocem stał się dla mnie dar nowego życia – wraz z mężem oczekujemy upragnionego dzieciątka, o które wspólnie modliliśmy się w Rzymie – Marta.

– Był to dla mnie czas łaski otrzymania posługi lektora stałego. Pragnę nieść Słowo Boże zwłaszcza tym, dla których uczestnictwo w Eucharystii jest jedyną okazją spotkania z Nim – Piotr

– W lutym wróciłam z pięciomiesięcznego wolontariatu misyjnego w Brazylii. Dzięki temu doświadczeniu potrafię z innej perspektywy spojrzeć na własne życie, możliwości, jakie mam ukryte w sobie, na ludzi i na wiarę – Zofia.

– Rok nadziei był możliwością odkrycia różnicy pomiędzy optymizmem a nadzieją. Pierwsza opcja jest raczej naiwnym myśleniem, że wszystko będzie dobrze. Nadzieja natomiast, zakorzeniona w Chrystusie, daje nam siłę do stawiania oporu różnym przeciwnościom. Chrześcijanin to nie człowiek naiwnie myślący, ale taki, który swoje życie oddaje w kierownictwo Jezusowi – Jakub.

2026-01-13 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Śmigiel wzywa do modlitwy o ustanie pandemii

W związku ze wzrostem zachorowań biskup toruński Wiesław Śmigiel apeluje o modlitwę w intencji wszystkich chorych i cierpiących, tych którzy troszczą się o nasze życie i bezpieczeństwo, wolontariuszy i osoby pomagające starszym, chorym i przebywającym na kwarantannach.

- Nasza diecezja otrzymała wielki dar w postaci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który jest patronem na trudne czasy oraz przykładem troski o starszych, chorych i dotkniętych zakaźnymi chorobami. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o ustanie epidemii i o pokój w naszej ojczyźnie – apeluje bp Wiesław Śmigiel. - Niech ten, który w skrajnie trudnych warunkach obozowych troszczył się o chorych na tyfus, wstawia się dziś za nami – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję