Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Festiwal kolęd się nie kończy

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika po raz 32. zamienił Będzin w prawdziwą kolędniczą stolicę Polski.

Niedziela sosnowiecka 5/2026, str. I

[ TEMATY ]

Będzin

Marta Sowińska-Kłosowska / Aktualności Będzińskie

Bp Artur Ważny i organizatorzy ze zdobywcami nagrody Grand Prix

Bp Artur Ważny i organizatorzy ze zdobywcami nagrody Grand Prix

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Setki wykonawców, tysiące słuchaczy i niezliczone emocje – tak w najkrótszych słowach można opisać wydarzenie, które od lat udowadnia, że świąteczna pieśń potrafi łączyć ludzi ponad granicami, wiekiem i kulturą.

Od radości do wzruszeń

Od 15 do 18 stycznia do Będzina przyjechało ponad 1200 osób: członków zespołów i chórów, solistów i solistek. W 130 jednostkach wykonawczych zaprezentowali oni ponad 300 kolęd i pastorałek. Były wśród nich utwory dobrze znane z rodzinnych domów, ale również zupełnie nowe, autorskie aranżacje, zaskakujące świeżością i muzyczną odwagą. Mimo różnic w strojach, muzycznych brzmieniach i interpretacji wszystkich jednoczył jeden cel: jak najpiękniej opowiedzieć muzyką historię Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Atmosfera w Hali Będzin Arena nie pozostawiała wątpliwości, że nie jest to zwykły konkurs. Publiczność doświadczała pełnego spektrum emocji: od entuzjastycznych oklasków po chwile prawdziwego wzruszenia. Najpiękniejsze świąteczne melodie w najcudowniejszych wykonaniach, poruszająca muzyka porywająca do tańca lub wywołująca łzy – wszystko to sprawiało, że każdy kolejny dzień festiwalu przynosił nowe przeżycia. A przecież artyści, którzy dotarli do finału, stanowili jedynie około dziesięciu procent wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Wcześniej musieli przejść eliminacje organizowane w ponad 30 ośrodkach w kraju i za granicą, co najlepiej pokazuje ogromną skalę tego przedsięwzięcia.

Oceny jury

Znaczenie Festiwalu wykracza daleko poza sam wymiar artystyczny. Zwrócił na to uwagę prof. UŚ dr hab. Bartosz Listwan, przewodniczący jury, który podkreślił wyjątkowy klimat będzińskiego spotkania. – O ile wieść o Festiwalu niesie się w Polsce i na świecie i nie trudno o nim przeczytać, to oglądanie go na żywo jest ogromnym przeżyciem. To ogromne przedsięwzięcie, przed którym chylę czoła. Pochodzę z najstarszego miasta w Polsce – ze Złotoryi. Gdy w XIV wieku przez Europę przelewała się epidemia dżumy, dotknęła ona i mojego miasta. Przeżyło w nim zaledwie 7 mieszkańców. W Wigilię przyszli oni na rynek i zaczęli śpiewać kolędy. Ta tradycja, choć w dziejach historii różnie bywało, trwa do dziś. To wpisuje się w ideę tego Festiwalu – spotykajcie się, muzykujcie, (…) kontynuujcie to dzieło – powiedział profesor.

Reklama

Jury pod jego przewodnictwem miało, jak co roku, trudne zadanie. Ostatecznie w 10 kategoriach przyznano 47 wyróżnień oraz 28 nagród o łącznej wartości niemal 75 tys. zł. Najważniejsze trofeum – Grand Prix Festiwalu i nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowana przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego – trafiły do zespołu „Scholares Minores pro Musica Antiqua” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej im. Danuty i Witolda Danielewiczów w Poniatowej. Artyści zachwycili jurorów prezentacją muzyki dawnej wykonywanej w strojach z epoki baroku, łącząc historyczną wierność z niezwykłą ekspresją sceniczną.

Powody do dumy mieli również reprezentanci diecezji sosnowieckiej. III miejsce zajęła „Mocna Trójka” z Pracowni Twórczej „Pozytywka” w Olkuszu. Wśród wyróżnionych znaleźli się także: w kategorii soliści dorośli – Marta Grzelak z Dąbrowy Górniczej, a w kategorii zespoły regionalne i folklorystyczne – zespół „Jura” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.

Modlitwa o pokój

Jak co roku Festiwal miał również wymiar międzynarodowy. Do Będzina przyjechali wykonawcy z Litwy, Włoch i Ukrainy. Szczególnie poruszające były występy młodych artystów zza wschodniej granicy, którzy w swojej muzyce nieśli nie tylko piękno tradycji, lecz także nadzieję na pokój. – Słysząc, co śpiewacie, życzę, by na Ukrainie stało się Boże Narodzenie, żeby dokonała się przemiana i nowy czas. Jak Boże Narodzenie przyniosło odliczanie nowego czasu dla świata, tak niech Wasze śpiewanie będzie zapowiedzią nowego czasu dla Was – powiedział bp Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, wręczając ufundowaną przez siebie nagrodę Dziecięcemu Chórowi „Unison” z Muzycznej Szkoły nr 1 w Równem na Ukrainie.

Nadzieja na kolejną edycję

Niedzielny Koncert Galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza był efektownym podsumowaniem całego przedsięwzięcia, zmieniającym scenę w Będzin Arenie w wielką muzyczną opowieść o radości, tradycji i wierze.

Duch Festiwalu pozostaje żywy, co oddał w swoim podsumowaniu jego dyrektor, ks. Paweł Tracz. – Festiwal, a tym bardziej kolędy i to, co wyrażają, to wszystko jest i trwa w naszych sercach. Dlatego niejednokrotnie w ciągu całego roku po cichu nucimy kolędy i się z nimi nie rozstajemy, dlatego też mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w Będzinie na 33. edycji największego w Europie kolędowego święta – powiedział.

I właśnie w tej nadziei – na kolejne spotkanie, kolejne głosy i kolejne muzyczne wzruszenia – trwają organizatorzy, muzycy i widzowie.

2026-01-27 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witraże patronów

Niedziela sosnowiecka 21/2023, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

Jarosław Ciszek

Uroczyste poświęcenie witraży

Uroczyste poświęcenie witraży

Wśród wielu imion, jakie pokolenia Polaków nadały Bogurodzicy, jest jedno szczególne dla naszej Ojczyzny i dla nas samych: Królowa Polski – przypomniał ks. Mariusz Karaś.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu poświęcił dwa witraże w kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Dokonał tego podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. Witraże patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława – znajdują się w kaplicy Matki Bożej. W ostatnim oknie jeszcze w tym roku umieszczony zostanie wizerunek św. Maksymiliana.
CZYTAJ DALEJ

Rodzina daje tożsamość, ochronę i miejsce pośród ludzi

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Szunemitka rozpoznaje w Elizeuszu „świętego męża Bożego”. Nie zatrzymuje się na uprzejmości jednego posiłku. Przygotowuje dla niego stałą izbę na dachu. Wymienia łóżko, stół, krzesło i lampę. Dom otwiera dla proroka miejsce odpoczynku, modlitwy i ciszy. Gościnność w Piśmie ma wielką wagę. Dom, który przyjmuje posłańca Boga, staje się miejscem nawiedzenia. Szunemitka czyni dobro proste i wierne. Nie szuka zysku. Daje przestrzeń. Elizeusz pragnie odwzajemnić to dobro. Kobieta nie prosi o miejsce na dworze ani o wpływ. Mówi, że mieszka pośród swego ludu. To odpowiedź człowieka wolnego od ambicji. Prorok dostrzega jednak ból niewypowiedziany. Nie ma syna. Jej mąż jest już stary. Pada obietnica narodzin za rok. Reakcja kobiety odsłania trzeźwość serca zranionego długim czekaniem. Nie chce złudzeń. Bóg jednak potrafi otworzyć życie tam, gdzie nadzieja ludzka dawno przygasła. Ta historia przypomina Sarę i Annę. Pan pozostaje wierny także wtedy, gdy człowiek nie ma już sił do oczekiwania.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli. Nie żyje 1430 osób, a zaginionych może być nawet 50 tysięcy

2026-06-28 08:26

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

tragiczne skutki

PAP

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Wenezuelskie i zagraniczne ekipy ratunkowe oraz rzesze miejscowych ochotników kontynuowały w nocy z soboty na niedzielę dramatyczne próby wydostania ocalałych spod gruzów setek budynków zawalonych w wyniku środowych trzęsień ziemi.

Wiele z takich akcji kończyło się powodzeniem, ale eksperci przyznawali w rozmowach z mediami, że wraz z upływem czasu szanse na przeżycie uwięzionych osób maleją, zwłaszcza, że od kataklizmu minęły już ponad 72 godziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję