Reklama

Niedziela Lubelska

Zmiana warty

Nie ma solidarności bez miłości, a bez miłości nie ma przyszłości człowieka i narodu – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 9/2026, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność”

Nowym kapelanem „Solidarności” został ks. prał. Tadeusz Pajurek

Nowym kapelanem „Solidarności” został ks. prał. Tadeusz Pajurek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 45 latach pełnienia funkcji kapelana Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” przez ks. prał. Zbigniewa Kuzię, dokonała się zmiana na tym stanowisku. Podczas uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Piotra Apostoła w Lublinie abp Stanisław Budzik powołał na nowego kapelana ks. prał. Tadeusza Pajurka. Ksiądz Zbigniew Kuzia od powstania „Solidarności” towarzyszył związkowcom z lubelskiego regionu jako duchowy opiekun, a od 1992 r. był oficjalnie duszpasterzem ludzi pracy archidiecezji lubelskiej.

Kościół św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej od powstania „Solidarności” jest miejscem stałej modlitwy w intencji Ojczyzny. Znaczenie Mszy św. w intencji Ojczyzny wzrosło po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r., a wybuch uczuć religijnych i patriotycznych nastąpił w październiku 1984 r., po porwaniu i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Od tej pory nieprzerwanie każdego 19. dnia miesiąca sprawowana jest Eucharystia, w której uczestniczą osoby związane z „Solidarnością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rówieśnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest ks. Zbigniew Kuzia. Kapłani znali się osobiście; łączyła ich miłość do Boga i Ojczyzny, ale także do ludzi pracy. Ksiądz Kuzia, niestety nieobecny podczas uroczystości, wielokrotnie był przywoływały jako ceniony duszpasterz środowiska robotniczego. W latach 80. XX wieku zbudował kościół Matki Bożej Królowej Polski w dzielnicy Tatary, który stał się centrum życia duchowego dla mieszkających tam pracowników lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych. Aktywnie włączył się w działalność NSZZ „Solidarność”, sprawował Msze św. w fabryce podczas robotniczych strajków, pomagał rodzinom osób internowanych i uwięzionych, organizował wykłady podziemnej wszechnicy związkowej i pielgrzymki „Solidarności”. Ofiarną posługę duszpasterza robotników przywołała m.in. prof. Alina Rynio, która jako studentka KUL brała udział w wydarzeniach grudnia 1981 roku. Ksiądz prałat Zbigniew Kuzia został uhonorowany m.in. medalem „Lublin – Bohaterom”, przyznany za szczególne zasługi dla miasta i jego mieszkańców. Jak podkreślił wieloletni przewodniczący regionu Marian Król, „ks. Kuzia tworzył dla działaczy związkowych przestrzeń wolności, odwagi i modlitwy”. Podczas licznych wypowiedzi podkreślono także jego duchowe przewodnictwo, skromność, odwagę i wierność wartościom Bóg – Ojczyzna – ludzie pracy.

Podczas Liturgii został oficjalnie powitany ks. prał. Tadeusz Pajurek, nowy kapelan „Solidarności”. Emerytowany proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie, były ekonom archidiecezji lubelskiej i prezes Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, związany jest ze środowiskiem „Solidarności” od powstania związku. U progu swojej kapłańskiej posługi był kapelanem więzienia w Hrubieszowie, gdzie w czasie stanu wojennego organizował pomoc dla więźniów politycznych i ich rodzin.

2026-02-25 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Maryi

Niedziela lubelska 44/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Podczas diecezjalnych uroczystości w archikatedrze lubelskiej

Podczas diecezjalnych uroczystości w archikatedrze lubelskiej

Przez was świat staje się lepszy – powiedział bp Roman Marcinkowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Legionu Maryi.

Jubileusz 45-lecia Legionu Maryi w Polsce jest okazją do wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za dzieło, jakiego dokonał za pośrednictwem Matki Najświętszej. Regia Legionu Maryi w Lublinie z tej okazji przygotowała Księgę pamiątkową, w której zamieszczono zarys historyczny i rozwój ruchu na świecie i w Polsce oraz opis form działalności apostolskich podejmowanych przez legionistów. Księgę wraz z różańcem ze szlachetnych kamieni z emblematem legionowym, specjalnie na tę okoliczność przygotowanym, wręczono krajowemu duszpasterzowi LM bp. Romanowi Marcinkowskiemu podczas 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Legionu Maryi na Jasną Górę.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję