Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Archiwum Biura Prasowego

Ojciec Jan Golonka

Ojciec Jan Golonka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całym swoim życiem służył Bogu i ojczyźnie

Ostatnie pożegnanie śp. o. Jana Golonki odbyło się 13 marca na Jasnej Górze. Paulin był wieloletnim kustoszem Jasnogórskich Zbiorów Sztuki Wotywnej, członkiem Komisji Konserwatorskiej Cudownego Obrazu Matki Bożej, a także kapelanem Wojska Polskiego i kombatantów. Zmarł w wieku 90 lat, w 72. roku życia zakonnego i w 64. roku kapłaństwa. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Reklama

Ojciec Jan Golonka miał wybitne zasługi w upowszechnianiu historii sztuki sakralnej, w tym Jasnej Góry, której poświęcił wiele prac naukowych i naukowo-publicystycznych oraz ponad 150 artykułów, za co został w 2012 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2019 r. Medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. W 2021 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas pełnienia funkcji kuratora Jasnogórskich Zbiorów Sztuki Wotywnej o. Golonka zorganizował kilkanaście wystaw i seminariów. Inicjował jasnogórskie plenery malarskie, prowadził nadzór nad licznymi pracami konserwatorskimi w obrębie sanktuarium, szczególnie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, bazylice, zakrystii i bibliotece. Konsultował liczne realizacje artystyczne i budowlane. Organizował ekspozycje jasnogórskiego Arsenału, Muzeum 600-lecia i Bastionu św. Rocha. Był inicjatorem prac inwentaryzacyjnych: malarstwa tekstyliów oraz biżuterii i rzemiosła artystycznego ze zbiorów jasnogórskich, które od lat 70. XX wieku dokumentował. Utworzył komputerowy system katalogowy, a także opracował fotograficzne ujęcia wszystkich zbiorów. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego przypomniał, że o. Golonka jako kapelan wojskowy służył nie tylko ojczyźnie niebiańskiej, ale i ziemskiej. – Mundur bowiem, podobnie jak habit, był dla niego znakiem służby – zaznaczył bp Lechowicz. Ojciec Golonka był jasnogórskim duszpasterzem kombatantów, pełnił funkcję kapelana pomocniczego Garnizonu Częstochowa i Garnizonu Tarnowskie Góry. Dwukrotnie był dekanalnym ojcem duchownym Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Organizował dla żołnierzy dni skupienia, a także współorganizował pielgrzymki wojskowe na Jasną Górę. Konsultował szereg projektów tablic upamiętniających męczeństwo Polaków, którzy służyli w różnych formacjach wojskowych i polegli w różnych miejscach świata. Za to zaangażowanie i działalność kombatanci przyznali mu tytuł Honorowego Żołnierza Armii Krajowej. W 2008 r. zakonnik został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości pogrzebowych list prezydenta Karola Nawrockiego odczytał Jan Józef Kasprzyk, historyk, doradca prezydenta RP i były szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezydent wyraził wdzięczność za zasługi zakonnika w trosce o polską pamięć historyczną. Ojciec Golonka był wielokrotnie nagradzany. Został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi RP, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, a także wieloma medalami kombatanckimi i resortowymi. W 2006 r. został wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej honorowym tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

Paulińskie Dni Młodych

„Obecna w Ciszy” – pod tym hasłem na Jasnej Górze odbyło się spotkanie organizatorów i uczestników tegorocznych Paulińskich Dni Młodych (PDM) z różnych wspólnot w Polsce, gdzie posługują „biali mnisi”. Był to też czas duchowego przygotowania do najważniejszych zakonnych inicjatyw adresowanych do młodzieży, w tym lipcowego zjazdu w Biechowie, który będzie miał formę biwaku namiotowego łączącego rekolekcje i rekreację (13-19 lipca). Opiece Matki Bożej zawierzone zostały również takie dzieła paulinów dla młodzieży, jak: Turniej Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej, PDM extra, czyli spotkanie na krakowskiej Skałce, gdzie znajdują się pauliński klasztor i seminarium, warsztaty muzyczne, rekolekcje studenckie oraz jasnogórskie spotkanie wolontariuszy w grudniu. Więcej informacji o inicjatywach duszpasterskich dla młodych na stronie: pdm.paulini.pl i w mediach społecznościowych.

2026-03-17 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyna w Polsce piesza pielgrzymka rolników dotarła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej. To jedyna taka grupa w kraju. Od 34 lat pątnicy, a wśród nich mieszkańcy wsi, przemierzając setki kilometrów modlą się o to by na polskiej ziemi nie zabrakło chleba.

Jak podkreślają rolnicy modlitwa o dobre zbiory, pogodę, o to by miał kto pracować na roli jest bardzo ważna i konieczna. - Jeżeli rolnik nie będzie miał to nikt nie będzie miał. Jeżeli my nie zbierzemy plonów to będziemy głodni. Modlimy się przede wszystkim o pogodę, żebyśmy mogli pozbierać to co mamy na polu, żeby nie zabrakło w Polsce chleba – powiedziała Anna Kacprzak, która uprawia nie tylko rolę, ale i hoduje bydło. Zauważyła, że praca rolników i gospodarzy jest dziś bardzo trudna, mimo polepszającego się wciąż sprzętu. - Jesteśmy tak bardzo uzależnieni od pogody, ciągle w napięciu a mając też bydło pracujemy bardzo dużo i ciężko - dodała rolniczka.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję