Reklama

Niedziela Małopolska

Można na nich liczyć

Rycerze Kolumba w archidiecezji krakowskiej świętowali jubileusz.

Niedziela małopolska 12/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Maciej Cysarz

Krakowska Rada Rycerzy Kolumba, tu z abp. Wacławem Depo, świętowała jubileusz w łagiewnickim sanktuarium

Krakowska Rada Rycerzy Kolumba, tu z abp. Wacławem Depo, świętowała jubileusz w łagiewnickim sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki krakowskich struktur Rycerzy Kolumba w naturalny sposób splatają się z dziedzictwem św. Jana Pawła II. Choć organizacja narodziła się w Ameryce, to właśnie nauczanie i duszpasterska wizja papieża Polaka stały się impulsem do zaszczepienia tej idei w Polsce.

Żelazne zasady

W Krakowie pierwsze rycerskie rady powstały przy parafiach w lutym 2006 r. Przez ostatnie 20 lat mężczyźni z charakterystycznymi szarfami wpisali się w krajobraz nie tylko lokalnego Kościoła. Przynieśli ze sobą żelazne zasady zakonu: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność braci to pozbawiona rozgłosu, ale niezwykle skuteczna praca u podstaw. Tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa pomoc, czy to przy organizacji parafialnych wydarzeń, zbiórkach żywności dla najuboższych, wsparciu domów samotnej matki, czy też w obronie życia, tam zawsze można liczyć na Rycerzy. Ich obecność to gwarancja twardego, męskiego oparcia dla duszpasterzy oraz wyciągnięta dłoń do osób zepchniętych na margines społeczeństwa.

Krakowska Rada Rycerzy Kolumba świętowała jubileusz przed ołtarzem. Centralnym punktem obchodów była dziękczynna Eucharystia, sprawowana w łagiewnickim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, kapelana stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

– Tam, gdzie czujemy strach, w każdym położeniu, podążajmy za słowami św. Pawła: „Bierzcie bracia wiarę jako tarczę, weźcie hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest Słowo Boże” – powiedział w homilii abp Depo i wskazał na fundament służby: – Aby rozmawiać o Bogu, musimy najpierw rozmawiać z Bogiem, który mieszka w głębi naszego serca.

Formacja

Rycerska formacja to nie tylko działalność charytatywna, ale przede wszystkim głęboka przemiana serc mężczyzn. – Zacząłem się więcej udzielać – wspomina swoje początki we wspólnocie Wielki Rycerz Ryszard Biernacik, który w krakowskich strukturach Rycerzy Kolumba działa od dziesięciu lat. – Najlepiej to oceniła moja żona, która po upływie dwóch, trzech lat stwierdziła, że jestem innym człowiekiem i oby tak dalej! – stwierdza p. Ryszard i dodaje: – Jako chrześcijanin staram się dawać świadectwo, najpierw w swojej rodzinie, ale to dobro naturalnie promieniuje też na ludzi z zewnątrz, z którymi spotykam się na co dzień. Z kolei Wielki Rycerz Jacek Baraniak, związany z organizacją od 15 lat, zapewnia: – Rycerze Kolumba to formacja, która nas bardzo umacnia. Przekłada się ona na całe nasze życie i na nasze rodziny. Chcemy być wzorem dla innych.

Jubileusz to nie tylko czas podsumowań, ale także spojrzenie w przyszłość. Krakowska Rada nie zwalnia tempa. W swoje szeregi zaprasza każdego katolickiego mężczyznę, który pragnie pogłębić relację z Bogiem i realnie służyć drugiemu człowiekowi. Jacek Baraniak przekonuje, że dołączenie do Rycerzy Kolumba to lekarstwo na bolączki dzisiejszych czasów. – Mamy możliwość oderwania się od codzienności, pobycia w męskiej wspólnocie, wśród ludzi, którzy podobnie myślą, czują i wspierają się nawzajem – zachęca do dołączenia do Rycerzy p. Jacek i przekonuje: – To jest bardzo istotne, żebyśmy trwali w takiej wspólnocie, która ma wspólny cel.

Jubileusz Krakowskiej Rady to piękne świadectwo tego, jak wiele dobra może zrodzić się z zaangażowania i wspólnej modlitwy. Drzwi wspólnoty są szeroko otwarte dla każdego mężczyzny, który pragnie, aby jego wiara przekładała się na konkretne czyny.

2026-03-17 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Msza św. z okazji 800-lecia przybycia dominikanów do Polski

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

dominikanie

archidiecezjakrakow/flickr

W bazylice Świętej Trójcy abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji 800-lecia przybycia św. Jacka do Krakowa. W homilii przypomniał historię pierwszych polskich dominikanów - św. Jacka i bł. Czesława. Zwrócił też uwagę, że historia czasów, w których żyli - choć odległa, wydaje się bliska ze względów na podobieństwo problemów, m.in. tych związanych z rozpowszechnianymi błędami antropologicznymi.

Odnosząc się w czasie homilii do historii Zacheusza, abp Marek Jędraszewski podkreślił, że udziałem każdego człowieka, który uwierzył w Chrystusa stało się zbawienie. Zwrócił uwagę, że historia Zacheusza urzeczywistniła się w życiu Dominika Guzmana. Było w nim wielkie pragnienia poznania Chrystusa – robił to przez lekturę Pisma Świętego, kontemplację Chrystusa ukrzyżowanego i modlitwę. Metropolita wskazał też na kaznodziejską działalność św. Dominika, w którego czasach Kościół zmagał się z herezjami albigensów i waldensów. – Dominik patrzył na nich jako na ludzi zagubionych. Nie jako tych, których trzeba nawracać mieczem, orężem, przemocą. Szedł do nich ze słowami prawdy – mówił abp Jędraszewski zaznaczając, że ten styl ewangelizacji zaczął pociągać innych, którzy gromadzili się wokół Dominika. W ten sposób powstał Zakon Kaznodziejski.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję