Reklama

Niedziela Częstochowska

Stulecie Seminarium Duchownego 1926 – 2026

Dzieło diecezji

„Seminarium Duchowne musi być tak drogie jak źrenica oka mego” – napisał bp Teodor Kubina w 1928 r.

Niedziela częstochowska 18/2026, str. IX

[ TEMATY ]

Częstochowa

Archiwum archidiecezji częstochowskiej

Bp Teodor Kubina i ks. Karol Makowski (pierwszy przy biskupie, z lewej strony) z neoprezbiterami, 1934 r.

Bp Teodor Kubina i ks. Karol Makowski (pierwszy przy biskupie, z lewej strony)
z neoprezbiterami, 1934 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 2 października 1926 r. pierwsi klerycy rozpoczęli studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkali w klasztorze Ojców Bernardynów w Krakowie. W chwili otwarcia seminarium liczyło 32 alumnów na trzech kursach (I-III).

Ze składek wiernych i duchowieństwa diecezji wybudowano w latach 1928-30 gmach seminaryjny przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. W 1930 r. zamieszkali w nim już klerycy. Uroczystego poświęcenia budynku seminaryjnego dokonał metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha 6 października 1930 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Własny dom

Reklama

Budowa gmachu seminarium bardzo mocno leżała na sercu pierwszemu biskupowi częstochowskiemu. „Ogromna troska niepokoi mnie dniem i nocą. Bo otóż koniecznie tego roku muszę budować seminarium duchowne” – napisał bp Kubina w odezwie do diecezjan dotyczącej tej sprawy, 28 marca 1928 r. Odezwę swojego biskupa opublikował również Tygodnik Katolicki Niedziela. „Chcąc iść śladami Boskiego Mistrza, chcąc sumiennie spełnić zadanie przez Niego mi powierzone, i ja jako biskup i pasterz diecezji częstochowskiej sprawę wychowania dostatecznej ilości duszpasterzy muszę uważać za najpilniejszą i najważniejszą. Toteż Seminarium Duchowne, które właśnie ma ten wzniosły cel, musi być tak drogie jak źrenica oka mego. A ponieważ sprawa biskupa jest sprawą wszystkich wiernych – bo tworzymy jedną duchową rodzinę – i dla Was Seminarium Duchowne powinno stanowić przedmiot serdecznej troski” – kontynuował bp Kubina.

Pasterz diecezji poinformował, że w celu budowy gmachu seminarium zakupił plac za 150 000 zł, i że ta wielka suma stanowiła resztę tego, co na potrzeby diecezji ofiarowali rodacy z Ameryki. Gdy biskup zwracał się do diecezjan, liczba alumnów, którzy mieszkali w klasztorze Ojców Bernardynów zbliżała się do 120. Dlatego „sprawa budowy seminarium duchownego (...) powinna stać się głównym hasłem naszej pracy diecezjalnej. (...) Każdy katolik powinien stać się kwestarzem dla wielkiego tego dzieła” – zaapelował.

Rektor

Biskup Kubina mianował w 1926 r. ks. Karola Makowskiego pierwszym rektorem Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. „Był to wybór ze wszech miar szczęśliwy, jak o tem świadczy dotychczasowa historia seminarium. Znamienną cechą ks. dr. Makowskiego było oddanie się podjętej raz pracy z całą energią i zapomnieniem o sobie. I tej to energii zawdzięczać należy piękny rozwój seminarium” – napisała Niedziela w sierpniu 1936 r., z racji śmierci ks. Makowskiego.

Jako rektor seminarium w oczach swoich wychowanków był człowiekiem wielkiej pokory. „Skromny, ach jakże niezmiernie skromny pokoik, stanowiący przez 4 lata całe mieszkanie Kierownika Seminarium, po dziś dzień tkwi w naszej pamięci, jako na długie lata dowód wyrzeczenia się osobistego, byleby tylko swoim wychowankom zapewnić znośne warunki pobytu w Seminarium” – napisał wychowanek ks. Makowskiego.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Chrystusowym wieku

Niedziela częstochowska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Częstochowa

prezentacja parafii

Archiwum parafii św. Floriana w Częstochowie

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica konsekracji kościoła

W ubiegłym roku minęła 20. rocznica konsekracji kościoła

Znajduje się w pobliżu częstochowskiej huty, więc nie mogła mieć innego patrona. Parafia św. Floriana zaprasza na obchody przesuniętego z powodu pandemii jubileuszu 30-lecia jej powstania.

Sumie odpustowej 4 maja o godz. 18 będzie przewodniczył abp Wacław Depo, który udzieli sakramentu bierzmowania 18 osobom. Przygotowaniem do uroczystości będą filmowe misje ewangelizacyjne, które odbędą się w dniach 1-3 maja.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję