W ramach obchodów radosnego święta wolontariatu zorganizowano quizspotter „Wolontariat – ja to wiem!”, interaktywny konkurs wiedzy o wolontariacie. Wzięli w nim udział wolontariusze z klas siódmych i ósmych. Reprezentanci klas odpowiadali na pytania, a wszyscy na bieżąco śledzili przebieg gry i dopingowali graczy. Ta interaktywna forma rozrywki była też okazją do promocji wolontariatu oraz poszerzenia wiedzy o nim.
„Dzień Dobra” to ogólnopolska akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska, odbywająca się w Tygodniu Miłosierdzia Bożego. Jest to święto wolontariatu, podczas którego odbywają się pikniki, koncerty i zbiórki na cele charytatywne, mające na celu promowanie życzliwości i pomagania innym. Punktem kulminacyjnym Dnia Dobra było wręczenie przez dyrektor Katarzynę Goworek certyfikatów wolontariusza Caritas Diecezji Sandomierskiej. Dokument otrzymało 22 uczniów. To podziękowanie i podsumowanie całorocznej ich pracy na rzecz osób potrzebujących, m.in. udział w ogólnopolskich zbiórkach żywności przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, włączenie się w akcję na rzecz misji pn. Zbieram to w szkole, czy na rzecz osób samotnych „Podziel się dobrocią”. Koordynatorem działań charytatywnych był ks. Stanisław Gurba.
Ostrowiecka szkoła katolicka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Narodowego Banku Polskiego.
Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcąco im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim pod opieką nauczycieli koordynatorów wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego programu „Złote Szkoły NBP”, którego ideą jest rozwijanie kompetencji ekonomicznych młodego pokolenia. Celem programu jest aktywizowanie nauczycieli i uczniów oraz stworzenie sieci szkół zaangażowanych w poszerzanie edukacji ekonomicznej. Uczniowie będący pomysłodawcami inicjatyw w ramach konkursu zawiązali drużynę nazywaną Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Aby móc otrzymać tytuł Złotej Szkoły uczniowie i nauczyciele liceum zrealizowali szereg obowiązkowych zadań. W ramach pierwszego, czyli „Lekcji z ekonomią” były prowadzone interdyscyplinarne zajęcia z niemalże wszystkich przedmiotów, a ich celem było łączenie tematyki ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Kolejnym zrealizowanym zadaniem była „Szkolna debata” poświęcona tematowi przewodniemu programu i przeprowadzona w stylu debaty panelowej. W liceum odbyły się dwie debaty w języku angielskim i polskim. Nad przebiegiem obu debat czuwali eksperci z zakresu finansów. Ostatnim zadaniem do zrealizowania był warsztat uczniowski polegający na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów należących do drużyny z pomocą opiekuna merytorycznego warsztatu utrwalającego praktyczne aspekty wiedzy z zakresu tematu przewodniego edycji. Warsztat prowadzony był przez Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w liceum, PSP 9 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytecie III Wieku mieszczącym się w budynku uczelni WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Aby ubiegać się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, szkoły musiały zdobyć najwyższą punktację za zrealizowane zadania. Komisja programu oceniała pomysłowość, metody i narzędzia edukacyjne, dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców, jakość i atrakcyjność realizacji, przydatność w praktyce, zasięg i poziom zaangażowania odbiorców. W dniu 28 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta finałowa gala II edycji programu Złote Szkoły NBP w trakcie której zostały ogłoszone wyniki konkursu. Uczniowie i nauczyciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim za zadanie „Debata Szkolna” zostali nagrodzeni I miejscem, co jest równoznaczne z otrzymaniem tytułu „Złotej Szkoły NBP”.
W Watykanie trwa nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV. Druga sesja obrad, która odbyła się w piątek po południu, była poświęcona tematowi „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Publikujemy syntezę prac tej sesji.
Obrady Kolegium Kardynalskiego odbywają się 26 i 27 czerwca z udziałem kardynałów z całego świata. W pierwszym dniu uczestnicy podjęli refleksję nad wyzwaniami współczesnego świata, misją ewangelizacyjną Kościoła oraz budowaniem pokoju. Prace prowadzone są metodą synodalną i obejmują modlitwę, osobistą refleksję, spotkania w małych grupach oraz sesje plenarne.
W przygotowania do beatyfikacji abp. Fultona J. Sheena, która odbędzie się 24 września w St. Louis w stanie Missouri, włączyły się wspólnoty zakonne z całych Stanów Zjednoczonych. Ich celem jest wykonanie co najmniej 75 tysięcy Różańców Misyjnych, które zostaną rozdane pielgrzymom uczestniczącym w uroczystości.
Abp Fulton J. Sheen (1895–1979) należy do najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu XX wieku. Jako krajowy dyrektor Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – zainicjował w 1951 roku Różaniec Misyjny. Był również jednym z pierwszych i najbardziej znanych teleewangelizatorów, najpierw w radiu, a następnie w telewizji.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.