Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Anioły nad Odrą

W Szczecinie otwarto kolejną, siódmą już Placówkę Wsparcia Dziennego, prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2026, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Anna Świtalska

Ks. Janusz Majda i ks. Maciej Szmuc wiedzą jak potrzebne są te placówki

Ks. Janusz Majda i ks. Maciej Szmuc wiedzą jak potrzebne są te placówki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieści się ona przy ul. Nad Odrą, a jej poświęcenia w Tygodniu Miłosierdzia Bożego dokonał dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda.

Pomoc i wsparcie

Placówki Wsparcia Dziennego, zwane też świetlicami środowiskowymi, to miejsca oferujące dzieciom bezpłatną opiekę, a także pomoc w nauce, wyżywienie oraz organizację czasu wolnego. – Na co dzień zajmujemy się wsparciem dzieci w wieku szkolnym w zakresie edukacyjnym, jak i związanym z rozwijaniem pasji, animowaniem czasu wolnego w przypadkach, gdzie rodzice nie mogą się zająć swoimi dziećmi ze względu na pracę, albo z innych powodów losowych – mówi Wiktoria Bolko z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Można tu do nas przyjść, zapisać dziecko, które będziemy chcieli dobrze poznać, żeby jak najlepiej dopasować do niego plan naszego wsparcia, byśmy mogli wiedzieć jacy specjaliści powinni z nim pracować, nad czym się z takim dzieckiem pochylić. To ważne, bowiem w placówce dzieci docelowo przebywają codziennie od poniedziałku do piątku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Marzymy o tym, że to będzie miejsce spotkań, zabawy, nauki, przyjaźni i oczywiście integracji lokalnej społeczności, także międzypokoleniowo – mówi ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Chciałbym, aby to było takie miejsce, które każdy mieszkaniec dzielnicy będzie wymieniał z dumą i radością oraz aby było to miejsce otwarte, żeby ludzie mogli się tutaj spotykać i poznawać. No bo cóż, dzisiaj często wolimy się patrzeć w ekrany telefonu lub spotkać za pośrednictwem jakiegoś medium, a to miejsce jest po to, żeby całe rodziny, także dzieci, mogły być ze sobą, wspólnie osiągać sukcesy, rozwijać swoje pasje.

Wolontariat

– Caritas w Polsce prowadzi łącznie 87 placówek tego typu, a Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prowadzi ich aż 7. Gratuluję! Te placówki mają niewątpliwie wielkie znaczenie dla dzieci i młodzieży. Tu mogą się i posilić, odrobić lekcje, otrzymać wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne. […] Ważny i pocieszający jest fakt, że w tej placówce wolontariuszami są byli wychowankowie placówek tego typu. To budujące. Ci, którzy sami potrzebowali kiedyś pomocy i doświadczyli jej w takich placówkach, teraz mogą służyć innym – podkreślił ks. Janusz Majda.

W przygotowaniach do otwarcia nowej świetlicy środowiskowej istotnie w dużej mierze pomagali byli wychowankowie z innych placówek. Pod okiem dietetyka przygotowali atrakcyjny, smaczny catering, a w dniu otwarcia służyli pomocą.

– Chodzę do świetlicy „Barnimki”, tam jestem wolontariuszem, a wcześniej uczęszczałem tam przez 8 lat jako podopieczny. Wraz z innymi wolontariuszami włączyłem się w przygotowanie dzisiejszego otwarcia. Wpierw zakupiliśmy potrzebne produkty, z których później przyrządzaliśmy konkretne przysmaki. Tak powstały np. desery owocowe z galaretką, różne kanapki. Ja zanosiłem je do lodówki i dostarczałem potrzebne produkty – skromnie relacjonuje Przemysław Pochyliński.

Z kolei Maksym Pestoniuk obecnie jako wolontariusz pomaga innym dzieciom w placówce „Świętej Rodziny”: – Pomagałem przygotować bufet na dzisiejsze otwarcie. Obecnie angażuję się w swojej placówce jako wolontariusz. Lubię pomagać dzieciom, np. w zadaniach domowych. Też kiedyś korzystałem z takiej pomocy.

Jakże budująca jest ta postawa młodzieży. Niech wzmacnia wrażliwość naszych serc. Nie tylko w Tygodniu Miłosierdzia.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy kolędowania

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2024, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Ks. Krzysztof Zdziarski

Schola parafii św. Ottona

Schola parafii św. Ottona

Wspólne śpiewanie nie tylko łagodzi obyczaje, ale również daje poczucie wspólnoty i bliskości.

Parafia św. Ottona zaprosiła w tym roku na trzy kolędowania. Pierwsze (6 stycznia) poprowadziła parafialna Schola Leśnego, która wraz z trzema Królami wprowadziła świąteczną atmosferę wspólnego śpiewania kolęd. Należy dodać, że schola została założona przez śp. ks. Piotra Leśniaka (zmarł 3 lata temu), który przyciągał do Boga i Kościoła wielu młodych ludzi z talentami i bez talentów, ponieważ jak ktoś napisał: „Był księdzem blisko człowieka”. Schola pod kierownictwem Hanny Antosiewicz (studentki Akademii Sztuki) śpiewa i gra podczas niedzielnych Eucharystii o godz. 18, procesji Bożego Ciała oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w czasie Nabożeństw Uwielbienia.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję