Reklama

Niedziela Wrocławska

Pod Sercem Maryi

Zależy nam, aby ludzie poczuli, że nie są sami. Że mają duchową Mamę, która jest blisko nich – mówi Malwina Furtan.

Niedziela wrocławska 18/2026, str. IV-V

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum organizatorów

Coraz więcej osób włącza się w organizację i bierze udział w wydarzeniu

Coraz więcej osób włącza się w organizację i bierze udział w wydarzeniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Parafii NMP Bolesnej na wrocławskim Strachocinie 9 maja odbędzie się wyjątkowy dzień skupienia „Pod sercem Maryi”. Spotkanie potrwa 9 godzin – od godz. 12 i modlitwy Anioł Pański, do godziny 21 i Apelu Jasnogórskiego – w nawiązaniu do 9 miesięcy, przez które dziecko rośnie pod sercem mamy. To będzie czas duchowego wzrastania pod sercem Maryi. – Pan Jezus sam rósł i kształtował się pod sercem Maryi. My w ten symboliczny sposób także chcemy duchowo wzrastać pod sercem Maryi – tłumaczy współorganizatorka Malwina Furtan. – Każda mama chce jak najlepiej wychować swoje dziecko. Nasza duchowa Mama również. Chce, byśmy jak najwierniej upodobnili nasze serca do serca Jej Syna, żeby to Jezus sam w nas wzrastał – dodaje. Zauważa, że Maryja nie zatrzymuje uwagi na sobie, ale uczy nas, by koncenrtować się na Chrystusie.

– Zależy nam, żeby ludzie poczuli, że nie są sami. Że mają duchową Mamę, która jest blisko nich – mówi Malwina i zachęca, aby wejść w autentyczną relację z Maryją i przenieść ją na nasze życie codzienne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maryja jest naszym „skrótem” do Jezusa

Reklama

Choć tegoroczny dzień skupienia to dopiero druga edycja w takiej formule, jego historia sięga pięciu lat wstecz. Po raz pierwszy został zorganizowany w Kościele NMP na Piasku jako wydarzenie parafialne. Z czasem zaczęły dołączać kolejne osoby, które mają podobną duchowość i żyją pobożnością maryjną na co dzień. W organizację wydarzenia na wrocławskim Strachocinie zaangażowało się już kilkanaście osób z różnych wspólnot i parafii. – Zobaczyliśmy, że jest w nas potrzeba, by mówić o Maryi i dzielić się doświadczeniem życia w bliskości z Nią. To niesamowite, że przy tym wydarzeniu Maryja połączyła tyle osób, tyle nieznanych wcześniej talentów. I to naprawdę działa – mówi Anna Gorska. – Każda z nas bardzo się różni, ale odkrywamy w sobie wielkie wsparcie. Maryja daje nam jedność – dodaje Malwina Furtan.

Widzą działanie Maryi w ich życiu, realną obecność i realne wstawiennictwo. – Maryja jest subtelna, ale bardzo mocna i skuteczna. Pokazuje, że Jej moc płynie przez cichość, pokorę, posłuszeństwo, wierność i tym pomaga nam zwyciężać – wskazuje Malwina i dodaje: – Mówimy o Maryi bo wiem, że Ona tak naprawdę niczego nie zatrzymuje dla siebie, ale jest najpiękniejszym przykładem słów św. Pawła „Już nie żyje we mnie ja, ale żyje we mnie Chrystus”. Maryja jest naszym „skrótem” do Pana Jezusa.

Wydarzenie dla całych rodzin

Dzień skupienia podzielony został na cztery części inspirowane tajemnicami życia Jezusa i Maryi – część radosną, światła, bolesną i chwalebną. W bogatym programie m.in. konferencja ks. Wojciecha Jaśkiewicza, Różaniec, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św., zawierzenie Maryi, uwielbienie i agapa. Przewidziane jest także świadectwo osoby, która przeżyła szczególne działanie Maryi podczas trudnej ciąży i kryzysu małżeńskiego, a na spotkanie grupy organizacyjnej trafiła „przypadkiem”.

Tegorocznej edycji dnia skupienia towarzyszy hasło: „Błogosławiona jesteś, która uwierzyłaś, że spełnią się słowa, powiedziane Ci od Pana” (Łk 1, 45). Uczestnicy koncentrować się będą na wierze Maryi i błogosławieństwie, które ta wiara niesie.

Reklama

Udział w dniu skupienia jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają także opiekę nad dziećmi. – Chcemy mocno podkreślić, że to wydarzenie dla całych rodzin, nie tylko dla kobiet. Zapewniamy opiekę dla dzieci – te w wieku od 4 do 8 lat będą miały zajęcia warsztatowe i animacje. 9-13-latkowie wezmą udział w grze terenowej pod tytułem „Skarby Królowej”. Będą czekać na nich różne zadania związane z „perłami Królowej”, symbolizujące cnoty Maryi. Cieszymy się, że w opiekę nad dziećmi włączyła się wspólnota młodzieży Kompania Jonatana – opowiada Kamila Chrostowska. Podkreśla, że mężczyźni mogą się wspaniale odnaleźć w maryjnej duchowości, na wzór wielu świętych mężczyzn.

Równolegle do dnia skupienia odbędą się dwudniowe warsztaty muzyczne, które poprowadzi Jakub Tomalak. W programie znajdzie się przede wszystkim repertuar pieśni maryjnych autorstwa prowadzącego. – Jak pokazują doświadczenia z poprzedniej edycji, wydarzenie wykracza jednak poza formułę warsztatów muzycznych. To także czas duchowej refleksji i modlitwy, podczas którego Jakub Tomalak pomaga nam odkrywać głębię duchowości maryjnej, nadając spotkaniu wymiar rekolekcyjny – mówi Justyna Ostrowska. Osoby biorące udział w warsztatach wykorzystają zdobyte umiejętności śpiewając podczas sobotniej Mszy św. i modlitwy uwielbienia.

Chcemy „wziąć Maryję do siebie”

Reklama

– Relacja z Maryją jest dla nas ważna, przemieniła nasze życie i chciałybyśmy „zarazić” innych dążeniem do bliskości z Maryją – tłumaczy Anna Gorska i dodaje: – Warto naszą codzienność przeżywać z Maryją. Oczywiście problemy nie znikną jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, ale na pewno będzie je łatwiej nieść razem z Maryją. Współorganizatorka podkreśla, jak ważny podczas dnia skupienia jest akt zawierzenia: – Chcemy „wziąć Maryję do siebie”, do naszego życia, naszej codzienności. Dobrze jest zaczynać z Nią dzień, zwracać się do Niej po pomoc, oddawać Jej różne zagmatwane sprawy, ale też z Nią przeżywać radość. Możemy tak po prostu zwracać się do Maryi, jak do bliskiej osoby, zaprzyjaźnić się z Nią. Ta przyjaźń to propozycja „uniwersalna” – dla małżonków, rodziców, osób samotnych, dla młodszych, starszych, dla wszystkich.

Dla Anny Gorskiej Maryja jest towarzyszką życia. – Przy każdym moim porodzie zapraszałam Maryję, powierzałam Jej siebie i dziecko i zawsze wiedziałam, że jestem w najlepszych rękach. Zawierzając się Jej nie mam oczekiwań, że moje życie będzie sielanką, ale razem z Nią zmienia się perspektywa i zmienia się moje podejście – opowiada pani Anna.

Kamila Chrostowska razem z mężem należą do Ruchu Światło-Życie. To tam zbliżyła się do Maryi. – Maryja Niepokalana ma w Ruchu szczególne miejsce. Ksiądz Blachnicki od początku podkreślał, że to Maryja ma być wzorem dla oazowiczów. Wtedy żyjesz w pełni z wolą Bożą, w prawdzie i w czystości – tłumaczy.

Jak podkreśla, uwielbiając Maryję wcale nie „odkładamy” Pana Boga na bok, tylko idziemy z Maryją do Niego. – Ona nigdy nie wskazuje na siebie. Ona nawet bardzo dobrze czuje się w uniżeniu, pokorze i tego też uczy nas. Zna trudy życia i zna problemy, z którymi my się zmagamy. Jak kochająca mama chce pomóc swoim dzieciom – przekonuje Kamila.

I zachęca wszystkich do przyjścia 9 maja, by schronić się „Pod sercem Maryi”. – Może ktoś sobie pomyśli, że taki dzień skupienia to dla niego za dużo, że 9 godzin go przerasta. Można wziąć udział tylko w części wydarzenia. Naprawdę Maryja chce przyjść do każdego z nas!

Szczegółowy program i informacje znajdują się na Facebooku i Instagramie „Pod sercem Maryi”, a także na stronie parafii www.strachocin.archidiecezja.wroc.pl.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza

[ TEMATY ]

Wrocław

Agnieszka Bugała

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego ks. Zienkiewicza na szczeblu diecezjalnym

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego ks. Zienkiewicza na szczeblu diecezjalnym

W stolicy Dolnego Śląska zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym duszpasterza akademickiego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Przez siedem lat odbyły się m.in. 52 sesje trybunału, przesłuchano 405 świadków oraz zgromadzono ponad 2800 stron akt procesowych. Uroczystej sesji wieńczącej dotychczasowe badanie świętości wrocławskiego kapłana przewodniczył abp Józef Kupny.

Podsumowując dotychczasowe działania postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Andrzej Dziełak, niegdyś współpracownik ks. Zienkiewicza, zwanym też "Wujek" w duszpasterstwie akademickim, przypomniał sylwetkę kandydata na ołtarze, zwracają uwagę na jego owocną posługę jako katechety, rektora seminarium i duszpasterza akademickiego. Przywołał przy tym słowa kard. S. Wyszyńskiego, który stwierdził, że jako rektor ks. Zienkiewicz był „słońcem dla Kościoła na Dolnym Śląsku”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję