Reklama

Aspekty

Może być wzorem dla młodych

W Gorzowie Wlkp. 20 kwietnia odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Akademia Felińskiego”, poświęconego życiu i nauczaniu św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2026, str. I

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Karolina Krasowska

Etap szkolny konkursu. Finał zaplanowano 9 czerwca

Etap szkolny konkursu. Finał zaplanowano 9 czerwca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem konkursu była Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., a patronatem honorowym objęło go Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi poznańskiej Prowincji św. Józefa. – Mamy w planach coroczne edycje. Pomysł zrodził się z potrzeby ukazania młodym ludziom autorytetu, który może ich inspirować. Święty Zygmunt Szczęsny Feliński jest założycielem naszego zgromadzenia, stąd szczególna więź z nim, więc szukając inspiracji wśród różnych postaci, finalnie zdecydowaliśmy się właśnie na niego – wyjaśnia s. Dalia Matusiak. – Święty Zygmunt może być dla młodych wzorem, ponieważ pokazuje odwagę, wierność wartościom oraz troskę o innych. Postać świętego obejmuje dosyć trudne i skomplikowane tło historii Polski, ale po zagłębieniu można odnaleźć bratnią duszę. Naszą ideą jest ukazanie tych wszystkich elementów młodemu pokoleniu – dodaje Franciszkanka Rodziny Maryi.

Konkurs jest skierowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. W tym wieku, jak zauważa siostra, młodzi jeszcze licznie uczestniczą w lekcjach religii, ale również to czas kiedy umysły i serca młodzieży są najbardziej chętne na rywalizacje i rozwój. Konkurs odbył się w 2 kategoriach: „Mali Felińscy” dla klas 4-6, i „Feliński Challenge” dla klas 7-8. – Konkurs odbywa się w 2 etapach: szkolnym oraz finale. Do udziału zaprosiliśmy również inne instytucje: domy opiekuńczo-wychowawcze, świetlice środowiskowe. Celem jest przybliżenie postaci św. Zygmunta oraz ukazanie dzieciom wartości ponadczasowych: patriotyzmu, wiary oraz niezachwianej nadziei – podkreśla s. Dalia. W Katolickiej Szkole Podstawowej udział w konkursie wzięło 17 osób. Z pozostałych szkół w Polsce zgłosiło się w sumie 230 uczestników, w tym z Koszalina, Legnicy, Brzegu Dolnego itd. – Mamy nadzieje, że w przyszłych edycjach miejsc i uczestników będzie więcej. Pytania konkursowe dotyczyły życia i nauczania świętego. Jako organizatorzy dostarczamy literatury w formie PDF-u opiekunom, aby potem na jej podstawie sprawdzić wiedzę – przyznaje Franciszkanka Rodziny Maryi. Udział w konkursie był dla młodych uczestników fascynujacą przygodą.

– Konkurs sprawił mi wiele radości. Nie spodziewałam się, że życie założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi może być tak fascynujące, a zarazem obarczone licznymi krzyżami. Przygotowując się do udziału, doszłam do wniosku, że niezależnie od wyniku czuję się spełniona, ponieważ zrozumiałam, iż życie według woli Boga wymaga poświęceń – dzieli się jedna z uczestniczek, Edyta. – Udział był dla mnie bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Spędziłam więcej czasu z mamą, która pomagała mi przyswoić wiedzę, dowiedziałam się wiele o życiu tego świętego, jego dobroci i poświęceniu dla innych ludzi. Uczestnictwo w konkursie nauczyło mnie, że warto pomagać innym i być wytrwałym nawet w trudnych chwilach. Postać Zygmunta bardzo mi się spodobała, ponieważ był odważny, mądry i zawsze starał się czynić dobro. Zainspirował mnie do tego, żeby być lepszą osobą na co dzień, pomagać kolegom i koleżankom oraz bardziej doceniać to, co mam. Był to dla mnie nie tylko sprawdzian wiedzy, ale też ważna lekcja życia – zauważa inna uczestniczka, Alicja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie zmiany w IFT

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2023, str. V

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Maciej Krawcewicz

Ks. dr Piotr Bartoszek

Ks. dr Piotr Bartoszek

Tworzenie w diecezji jednego centralnego ośrodka formacji świeckich jest czymś innowacyjnym i można śmiało powiedzieć, że jesteśmy jedną z pierwszych diecezji w Polsce, które się na coś takiego zdecydowały – mówi ks. dr Piotr Bartoszek.

Katarzyna Krawcewicz: Od października Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. św. Edyty Stein rusza z zupełnie nową ofertą. Jak zmieni się oblicze IFT? Ks. dr Piotr Bartoszek: Zostajemy przy studiach podyplomowych z teologii. Nie będzie już u nas możliwości studiów magisterskich – to ma w swojej ofercie Instytut Studiów Wyższych w Gorzowie. IFT natomiast jeszcze bardziej stanie się diecezjalnym miejscem formacji osób świeckich. Od października ruszamy z szeregiem studiów, szkoleń i kursów z różnych dziedzin. Będzie się to odbywać w różnym wymiarze. W ofercie znajdą się zarówno propozycje jednorazowe (weekendowe), jak i kursy trwające po kilka semestrów, w zależności od tematyki.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję