STATYSTYKI
Znowu mniej księży
Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 196 nowych księży – 130 diecezjalnych i 66 zakonnych. To o 12 duchownych mniej niż rok wcześniej. Nadal rośnie liczba diecezji, w których nie pojawi się żaden nowy prezbiter, choć częściowo powodem jest wydłużenie formacji seminaryjnej. Po raz pierwszy od 14 lat odbyły się natomiast święcenia dla ordynariatu polowego.
Najwięcej – co jest już stałą tendencją – nowych prezbiterów wyświęcono w diecezji tarnowskiej – 14, o jednego więcej niż rok temu. Są to jedyne święcenia o liczbie dwucyfrowej. Rok temu dziesięciu lub powyżej nowych księży miały jeszcze dwie diecezje. Kolejne diecezje z największą liczbą nowych księży to diecezja warszawsko-praska (9) i archidiecezja warszawska (8), gdzie jednak neoprezbiterzy pochodzą z dwóch seminariów: metropolitalnego (3) i „Redemptoris Mater” (5).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po sześciu nowych księży mają archidiecezja katowicka oraz diecezje kielecka i bielsko-żywiecka, pięciu – archidiecezje łódzka i lubelska oraz diecezja pelplińska. Jeden nowy ksiądz przybędzie m.in. w archidiecezji gdańskiej, diecezjach bydgoskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i sandomierskiej. W siedmiu diecezjach święceń nie było w tym roku w ogóle. Zanotowaliśmy więc nieco ponad 5-procentowy spadek liczby wyświęconych. Niby niewiele, ale biorąc pod uwagę trend, to dużo. Wierzymy, że Pan Jezus nadal powołuje. Kłopot jest z odpowiedzią na to wołanie.
BOŻE CIAŁO
Biskupi nauczają
Każda Msza św. to sprawa życia lub śmierci. Kto nie karmi się słowem, Ciałem i Krwią Chrystusa, nie ma żadnej perspektywy na życie wieczne. To nas powinno pobudzać i prowokować do rewizji naszego życia” – powiedział podczas uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie abp Wacław Depo. „Msza św. nie jest tylko wspomnieniem. Nie jest symbolem ani zwykłym spotkaniem ludzi. Eucharystia jest największym wydarzeniem, jakie dokonuje się na ziemi. W niej naprawdę obecny jest Jezus Chrystus” – nauczał nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w Poznaniu, a kard. Konrad Krajewski w Łodzi zwrócił uwagę: „Mamy jedną z piękniejszych katedr w Polsce. Rozejrzyjcie się dobrze. Ale jeśli byśmy wynieśli stąd Najświętszy Sakrament, to po co nam ta katedra? To by było świetne muzeum”.
Z kolei abp Adam Szal w Przemyślu (na zdjęciu) oznajmił: „Dzisiaj wychodzimy na ulice naszych miast i wiosek po to, aby uświadomić sobie, że ten Chrystus, który za nas umarł i zmartwychwstał, pozostał z nami, jest z nami aż do skończenia świata. Biskup Jan Wątroba natomiast w nieodległym Rzeszowie przekonywał: „Jezus nie daje czegoś – daje Siebie. Ta myśl powinna przeniknąć nasze rozumienie każdej Mszy św. Nie przychodzimy tu po religijne przeżycie, po chwilę wyciszenia czy tylko po spełnienie obowiązku. Przychodzimy na spotkanie z Osobą, która oddaje się nam całkowicie”.
Reklama
„Naszym obowiązkiem jest wpływać na tę ziemię, czyniąc ją coraz bardziej ludzką i coraz bardziej Bożą. Dajmy się rozpoznać jako uczniowie Chrystusa. Niech On wychodzi z naszych świątyń – w nas” – wołał abp Adrian Galbas w homilii na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie.
Takie było, oczywiście w skrócie, nauczanie pasterzy w Polsce w trakcie tegorocznej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Podkreślali oni znaczenie Eucharystii jako największego skarbu Kościoła. Tego nie zmienią przemijalne trendy kulturowe ani chwilowe mody. Stosunek do Eucharystii jest miarą wierności Chrystusowi.
KOŚCIÓŁ I ŚWIAT
W perspektywie konsystorza
Sytuacja na świecie, encyklika o człowieku w dobie sztucznej inteligencji i synod – to główne tematy przyszłego konsystorza. Poinformował o tym kardynałów ich dziekan – kard. Giovanni Battista Re. Konsystorz odbędzie się w Watykanie w dniach 26, 27 i 29 czerwca. Będzie czasem modlitwy, słuchania, wolności i szczerej wymiany zdań. „Ojciec Święty liczy na wsparcie każdego z was” – napisał kard. Re.
Te trzy sprawy to top papieskiej agendy i w tym kluczu należy patrzeć na pontyfikat Leona XIV. Tylko jedna dotyczy wprost spraw wewnątrzkościelnych, co mówi o tym, że Kościół nie zajmuje się tylko sobą, ale – do czego jest powołany – wychodzi mocniej na zewnątrz ze swoim posłaniem.
MOZAMBIK
Biskup zamordowany
Reklama
W wyniku postrzałów w klatkę piersiową podczas nocnego wtargnięcia do jego rezydencji przez osoby, których liczba nie została jeszcze ustalona, zmarł 5 czerwca biskup diecezji Quelimane i administrator apostolski archidiecezji Beira w Mozambiku Osório Citora Afonso (na zdjęciu). Nie są znane motywy zbrodni. Krajowa Służba Śledcza Mozambiku (Sernic) wszczęła dochodzenie w celu zidentyfikowania sprawców. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Mozambiku (CEM) bp Inácio Saure potwierdził śmierć, nie podał jednak żadnych informacji na temat jej przyczyn. Prezydent Mozambiku Daniel Chapo wyraził „głębokie ubolewanie i konsternację”, określił śmierć biskupa jako „nieodwracalną stratę dla społeczeństwa mozambickiego i wspólnoty chrześcijańskiej”. Biskup Osório Citora Afonso miał 54 lata. W ostatnim czasie alarmował o tym, że wzrasta przemoc w prowincji Cabo Delgado na północy kraju. Taka sytuacja trwa tam od 2017 r. Napadów dokonują islamscy ekstremiści. Ich zbrodnicza działalność doprowadziła do śmierci 5 tys. ludzi, a setki tysięcy zmusiła do opuszczenia swoich domów.
KRAKÓW
Nowi polscy błogosławieni
Pan wzywa was nie do rezygnacji z waszych marzeń, ale do ich oczyszczenia i oświecenia – powiedział do młodych kard. Marcello Semeraro podczas beatyfikacji salezjańskich męczenników II wojny światowej, która miała miejsce 6 czerwca w Krakowie. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych (na zdjęciu) wskazał nowych błogosławionych jako wzór wierności Chrystusowi, przypomniał także ich związek z drogą powołania św. Jana Pawła II. Księża: Jan Świerc, Ignacy Dobiasz, Franciszek Harazim, Kazimierz Wojciechowski, Ignacy Antonowicz, Ludwik Mroczek, Włodzimierz Szembek, Karol Golda i Franciszek Miśka zostali nowymi błogosławionymi Kościoła Katolickiego, a ich wspomnienie będzie obchodzone 23 maja każdego roku, co zostało ogłoszone w odczytanej w pierwszej części Mszy św. formule beatyfikacyjnej. Nowi błogosławieni to wybitne postaci, kształtujące życie salezjańskie w przedwojennej Polsce – nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół, duszpasterze, spowiednicy. Oddali życie za swoją wiarę – w Auschwitz i Dachau. Zamordowani zostali dlatego, że byli kapłanami. Od śmierci męczenników upłynęło ponad 80 lat. Pewnie nie są to ostatni męczennicy, których Kościół odkryje i wyniesie do chwały ołtarzy, ale będą też tacy spośród nich, którzy tego zaszczytu z różnych względów nie dostąpią. Kościół, świadomy tego, wyznaczył 1 listopada jako datę ich liturgicznego wspomnienia.
CHILE
Płoną kościoły
W ciągu ostatnich 12 lat w Chile spłonęło 300 kościołów katolickich. Najnowszym przypadkiem jest pożar Kościoła św. Pawła w mieście Valdivia. Po wstępnej ocenie biskup Valdivii – Santiago Silva Retamales ogłosił, że główna konstrukcja kościoła jest tak poważnie uszkodzona, iż świątynia nie nadaje się do dalszego użytkowania. Konieczna jest budowa nowego kościoła dla tamtejszej wspólnoty parafialnej. Poprzednie pożary były wynikiem celowych podpaleń. Jaka jest przyczyna tej dramatycznej statystyki? Prawdopodobnie chodzi o zaszłości historyczne. Rdzenne ludy walczą w ten sposób o odzyskanie swoich ziem.
