Sportowe zmagania rozpoczęła Eucharystia sprawowana w kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej. Mszy św. przewodniczył ks. Emil Dudek, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. W homilii przypomniał młodym uczestnikom, że sama obecność przy ołtarzu nie wystarczy, jeśli nie prowadzi do osobistej relacji z Chrystusem.
– Można być bardzo blisko spraw Bożych i nie spotkać Boga. Można znać wszystkie funkcje ministranckie, a jednocześnie nie budować przyjaźni z Jezusem. Dlatego warto pytać siebie: po co jestem przy ołtarzu? – podkreślił kapłan. Zachęcał także, by uczestnicy pamiętali, że ważniejsze od zdobytych medali są postawa, życzliwość i szacunek wobec drugiego człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wyniki
Po wspólnej modlitwie rozpoczęły się rozgrywki. W kategorii młodszej (klasy 1–6) bezkonkurencyjna okazała się parafia Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, która w finale pokonała reprezentację dekanatu Świdnica–Zachód aż 9:0. III miejsce zajęła parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. Tytuł króla strzelców zdobył Alan Mróz, a najlepszym bramkarzem został Alan Pietras.
Reklama
W kategorii starszej (klasy 7–8 i szkoły ponadpodstawowe) zwyciężyła parafia św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. O końcowym triumfie zadecydowały rzuty karne po bezbramkowym finale z parafią Miłosierdzia Bożego. Na III miejscu uplasowała się parafia św. Jadwigi w Mokrzeszowie. Królem strzelców został Cezary Cybulski z Kłodzka, natomiast najlepszym bramkarzem wybrano Szymona Gadzimskiego ze Świdnicy.
Nie tylko zwycięstwo
– Były dziś łzy i złość po straconych bramkach, bo każdy chciał wygrać i dać z siebie wszystko. Ale takie mecze uczą, że nie można się poddawać. Trzeba walczyć do końca, wspierać kolegów i umieć pogratulować przeciwnikom, nawet kiedy wynik nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy – podkreślił Jan Bałys z parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
– Wynik jest ważny, ale dla mnie najcenniejsze jest to, że tworzymy drużynę także poza boiskiem. Służymy razem przy ołtarzu, a takie wyjazdy uczą odpowiedzialności, współpracy i szacunku. To wartości, które przydają się nie tylko w sporcie, ale również w codziennym życiu – dodał Michał Hatala ze Świdnicy.
– Pamiętam turnieje, w których grało znacznie więcej drużyn. Dziś widać, że liczba ministrantów w wielu parafiach maleje, dlatego każde takie spotkanie jest nie tylko sportową rywalizacją, ale także inwestycją w przyszłość naszych wspólnot – zauważył ks. Tomasz Kula opiekun drużyny ze Świebodzic.
Na uczestników czekała strefa gastronomiczna, gdzie można było skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Dużym powodzeniem cieszyły się kiełbaski z grilla, napoje oraz słodycze.
Organizatorem Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów i Lektorów w Piłce Nożnej był OSiR Strzegom we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterstwem Służby Liturgicznej Diecezji Świdnickiej. Mistrzostwa miały charakter jubileuszowy, ponieważ zostały zorganizowane już po raz 15.
