Od wczesnych godzin porannych w świątyni gromadzili się pątnicy, aby w modlitwie różańcowej wypraszać potrzebne łaski przez jej wstawiennictwo.
Ociera łzy i daje wyciszenie
Na liturgię licznie przybyli kapłani, siostry zakonne oraz wierni z terenu archidiecezji. Władze samorządowe reprezentowali: Łukasz Czyrny, przewodniczący Rady Powiatu Gryfickiego wraz ze swym zastępcą Krzysztofem Malickim, Marzena Domaradzka, burmistrz Trzebiatowa, Beata Smoleńska, radna Województwa Zachodniopomorskiego oraz Magdalena Krasińska, Danuta Sudaj, i Kinga Ringert, radne Rady Miejskiej w Trzebiatowie. Przed południem Mszę św. jubileuszową sprawował abp Wiesław Śmigiel. Słowo wprowadzające w uroczystość wygłosił ks. prał. Andrzej Dowal, kustosz trzebiatowskiego sanktuarium.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii metropolita podkreślił, że gdy w naszym życiu zdarzają się trudne chwile i trudności: – Maryja wówczas ociera łzy i daje wyciszenie. Wyprowadza z kryzysu, a przynajmniej podpowiada co należy uczynić, aby kryzys pokonać. Ale Maryja pragnie czegoś więcej niż chwilowe zwrócenie się ku Bogu. Pragnie naszego serca, pragnie stałości. (…) Człowiek żyje dzisiaj szybko, głośno, nerwowo, coraz mniej w nas ciszy, coraz mniej modlitwy, stąd taka ogromna potrzeba adoracji Najświętszego Sakramentu, nawet w ciszy, a może przede wszystkim w ciszy, żeby wszystkiego nie zapełnić naszymi myślami, naszą mądrością, naszymi rozważaniami, co jest niezwykle ważne, ale czasem potrzeba właśnie tylko ciszy. Maryja uczy nas takiej wiary, takiej cichej i pokornej.
Zawierzeni Maryi
Na zakończenie homilii arcybiskup apelował: – Prośmy, aby Maryja uczyła nas miłości cierpliwej, wiernej, konsekwentnej i ofiarnej, a szczególnie tego, byśmy potrafili być również przy drugim człowieku, nie tylko wtedy, gdy jest łatwo, ale także wtedy, gdy przychodzi cierpienie i krzyż, bo właśnie pod krzyżem rodzi się najpiękniejsza miłość. Właśnie tam Jezus mówi do każdego z nas: „Oto Matka twoja”.
Po Komunii św. arcybiskup zawierzył Polskę, a szczególnie naszą archidiecezję Matce Bożej Łaskawej.Poświęcił również feretron – to wierna kopia trzebiatowskiego ołtarza z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, który do srebrnego jubileuszu trzebiatowskiej koronacji będzie peregrynował po rodzinach parafii. Słowo podziękowań dla wszystkich uczestników uroczystości skierował ks. Dowal. Słowo związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin naszej archidiecezji skierował dyrektor tego wydziału Kurii Metropolitalnej ks. Tomasz Ceniuch oraz Diecezjalna Doradczyni Doradczyni Życia Rodzinnego Monika Możejko. Przed pasterskim błogosławieństwem wdzięczność wyraził także abp Śmigiel.
