Reklama

Aspekty

Bp Tadeusz Lityński - biskupem diecezjalnym w Zielonej Górze

Nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został mianowany jej dotychczasowy biskup pomocniczy Tadeusz Lityński. Decyzją Ojca Świętego Franciszka będzie on następcą odchodzącego na emeryturę bp. Stefana Regmunta.

[ TEMATY ]

diecezja

Krzysztof Świertok/ BPJG

W roli nowego krajowego duszpasterza leśników zadebiutował bp Tadeusz Lityński

W roli nowego krajowego duszpasterza leśników
zadebiutował bp Tadeusz Lityński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Komunikat

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty Franciszek:

1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Stefana Regmunta z posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 pkt 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

2. Mianował biskupem zielonogórsko-gorzowskim dotychczasowego biskupa pomocniczego tej diecezji Tadeusza Lityńskiego

Warszawa, 23 listopada 2015 roku.

Abp Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski

Dotychczasowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt złożył rezygnację zgodnie z kanonem 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego - ze względu na stan zdrowia. Biskupem jest ponad 20 lat. Posługę biskupa diecezjalnego pełnił od 2008 roku. W maju br. pisał do diecezjan: „Z głębi serca dziękuję Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za wszelkie otrzymane łaski. Dziękuję też Ojcu Świętemu za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu. Moją wdzięczność wyrażam również wobec rodziny diecezjalnej za każdy wyraz życzliwości i współpracy w posłudze zbawienia”.

Reklama

Decyzją Papieża nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został bp Tadeusz Lityński. Następca bp. Regmunta ma 53 lata, a od trzech lat jest biskupem. Wcześniej był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie m.in. zainicjował spływy kajakowe wiodące szlakiem Jana Pawła II. Obecnie w Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję członka Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz delegata ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jego dewizą biskupią są słowa „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje).

Diecezja gorzowska, którą obejmie bp Lityński, została utworzona jako administratura apostolska w 1945 r. Erygowana 28 czerwca 1972 r. przez papieża Pawła VI. Od 25 marca 1992 r. nosi nazwę diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, na mocy decyzji papieża Jana Pawła II zawartej w bulli "Totus Tuus Poloniae populus".

***

Biskup Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Po ukończeniu Technikum Elektronicznego w Zielonej Górze, w 1982 roku wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 roku z rąk ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Józefa Michalika. 18 maja 1999 roku obronił pracę magisterską i licencjacką z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej.

Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-1990) i parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie (1990-1993). Przez następne siedem lat pełnił funkcję notariusza Sądu Kościelnego w Gorzowie Wielkopolskim. W roku 2000 został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Trójcy w Ochli k. Zielonej Góry, a sześć lat później – proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.

Reklama

Od 2009 roku był kanonikiem honorowym kapituły katedralnej, od 2011 roku - wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 roku został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

28 kwietnia 2012 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano. Konsekracja biskupia miała miejsce 16 czerwca 2012 roku. Sakry biskupiej udzielił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

23 listopada 2015 roku Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezjalnym.

*** Odchodzący na emeryturę bp Stefan Regmunt - urodził się 20 czerwca 1951 roku w Krasnymstawie. W 1965 roku wyjechał z rodzicami na Dolny Śląsk. W 1969 roku rozpoczął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Studiował do roku 1976 z przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach. 29 maja 1976 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach posługiwał jako wikariusz parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

Reklama

W 1981 roku został skierowany na studia specjalistyczne z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ukończył je obroną pracy doktorskiej. W latach 1986-1992 pełnił funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych oraz delegatem Biskupa Diecezjalnego ds. Misji.

Po ustanowieniu diecezji legnickiej w 1992 r. ks. Stefan Regmunt został inkardynowany do tej diecezji i mianowany proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Legnicy. Po erygowaniu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej (25 marca 1993 roku), biskup legnicki Tadeusz Rybak powołał go na stanowisko rektora. Prowadził wykłady z psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej i Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy. W latach 1992-1994 pełnił funkcję dyrektora Studium Katechetycznego w Legnicy.

W 1992 r. został włączony do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej. 17 listopada 1993 roku otrzymał tytuł honorowego kapelana Ojca Świętego.

3 grudnia 1994 roku, decyzją Jana Pawła II, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, ze stolicą biskupią Castel Mediano. Święcenia biskupie przyjął z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1995 roku w Watykanie. 21 stycznia odbyła się inauguracja posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Jako zawołanie biskupie bp Stefan Regmunt obrał słowa: „Servire in caritate” („Służyć w miłości”).

W diecezji legnickiej zajmował się ewangelizacją i nauczaniem katolickim oraz był odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży, tworzenie struktur Akcji Katolickiej, duszpasterstwo powołań oraz duszpasterstwo osób niepełnosprawnych.

Reklama

29 grudnia 2007 roku bp Stefan Regmunt został mianowany ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 9 stycznia 2008 roku odbył ingres do katedry w Gorzowie, a 26 stycznia 2008 roku do konkatedry w Zielonej Górze.

Bp Regmunt jest członkiem Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. W Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1996-2005 pełnił funkcję delegata ds. powołań. W tym czasie był też członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski i Przewodniczącym Sekcji Osób Niepełnosprawnych w tej Komisji. W roku 2002 wraz z Caritas Polska zorganizował pociąg specjalny z Narodową Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych do Lourdes. Od 2007 roku pełni w funkcję przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Jest też członkiem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Nadzorczej Caritas Polska.

Życiorysy, na pdst. www. www.kuria.zg.pl

Zobacz też: Komunikat bp. Stefana Regmunta na stronie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej http:// www.kuria.zg.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1013:komunikat-biskupa-zielonogorsko-gorzowskiego&Itemid=435

Posłuchaj: Abp Michalik wspomina historię przeniesienia stolicy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (wypowiedź podczas warszawskiej promocji książki "Nie mam nic do stracenia") http:// pliki.episkopat.pl/cms/pliki/c23471/o/ajm_gorzow_zielonagora_20151009.mp3

2015-11-23 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Diecezja podpisała z PGE umowę na budowę farm fotowoltaicznych

[ TEMATY ]

diecezja

Zielona Góra

PGE Energia Odnawialna

Karolina Krasowska

W czasie konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej

W czasie konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej

W Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze 5 listopada pomiędzy diecezją zielonogórsko-gorzowską a spółką PGE Energia Odnawialna została podpisana jedna z umów mających na celu sfinalizowanie projektu budowy instalacji fotowoltaicznych.

- Przed chwilą podpisaliśmy jedną z umów mających na celu sfinalizowanie projektu budowy instalacji fotowoltaicznych na gruntach, które należą do diecezji. Prawdopodobnie jest to największy tego rodzaju projekt w Polsce. Zgdonie ze wskazaniamia papieża Franciszka w trosce o środowisko i ekologię poszukujemy możliwości zaistnienia w tym segmencie rynku. Jako partnera strategicznego wybraliśmy firmę PGE Energia Odnawialna, polskiego państwowego inwestora - powiedział reprezentujący diecezję ks. Tadeusz Stanisławski, ekonom diecezjalny.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog

2025-05-05 06:30

[ TEMATY ]

zmarły

Adobe Stock

4 maja 2025 r. w wieku 92 lat zmarł śp. ks. prof. Helmut Juros, wybitny teolog, etyk i politolog, badacz w zakresie katolickiej nauki społecznej, założyciel Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Wychował i wykształcił liczne grono studentów i naukowców. Był członkiem i aktywnym uczestnikiem wielu polskich i europejskich gremiów oraz towarzystw naukowych. Wykładał na wielu krajowych i europejskich uniwersytetach.

Helmut Juros urodził się 4 sierpnia w 1933 w Krasiejowie k/Opola. W latach 1952-1959 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. W 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Salwatorianów w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

2025-05-05 22:32

PAP

„Papież-pasterz, którego perspektywa wykracza poza sam Kościół katolicki, zwłaszcza w świecie, w którym wszyscy jesteśmy sobie bliżsi” - taki profil naszkicowali kardynałowie podczas XI kongregacji generalnej. Obradowała ona dziś w godzinach od 17.00-19.00.

Zgromadzenie rozpoczęło się krótką modlitwą. Obecnych było około 170 kardynałów, w tym 132 elektorów - poinformował dyrektor Biura Prasy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. W około 20 wystąpieniach podkreślono potrzebę dialogu między religiami i relacji z różnymi światami kulturowymi. Poruszono temat etniczności w Kościele i społeczeństwie, migracji „jako daru, ale także jako wyzwania, jakim jest wspieranie migrantów w wierze podczas ich migracji”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję