7 września - XXIII Niedziela zwykła.
Jezus otwiera oczy niewidomym i przywraca słuch głuchym. Te dary Zbawiciela są potrzebne każdemu z nas, ponieważ niekiedy zachowujemy się wobec bliźnich, jak niewidomi i głusi.
8 września - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Najprawdopodobniej święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zaczęto obchodzić między soborami: Efeskim (431 r.) i Chalcedońskim (451 r.). W Rzymie pojawia się ono w VII w. Stąd rozpowszechnia się na Europę Zachodnią. Atmosferę święta dobrze oddaje antyfona do Pieśni Zachariasza: „Twoje Narodzenie, Bogarodzico Dziewico, oznajmiło wesele całemu światu, z Ciebie bowiem narodziło się Słońce Sprawiedliwości. Chrystus, nasz Bóg”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
9 września - wspomnienie bł. Anieli Salawy, dziewicy.
Reklama
Aniela Salawa przyszła na świat w podkrakowskiej wiosce, w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie, 9 września 1881 r. Była dzieckiem bardzo wrażliwym i religijnym. Dużo
się modliła m.in. na pastwisku podczas pasienia gęsi lub krów. Mając 16 lat, postanowiła udać się do Krakowa i przyjąć obowiązki służącej. Bóg był celem i treścią wszystkich jej
działań. Z biednymi dzieliła się pożywieniem i zarobkiem, a młode służące znajdowały w niej przyjaciółkę i matkę. Zmarła 12 września 1922 r.
Tegoż dnia: - wspomnienie św. Piotra Klawera, kapłana.
Piotr Klawer urodził się w 1590 r. w Hiszpanii. W 22. roku życia wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Jego pragnieniem była praca wśród niewolników murzyńskich
w Kartaginie, która była w owym czasie centrum handlu niewolnikami. Służbie im oraz nędzarzom poświęcił 40 lat życia.
10 września - środa XXIII tygodnia zwykłego.
Nasze życie jest naznaczone przez chrzest. W tym sakramencie otrzymaliśmy życie Boga i obietnicę udziału w Jego wiecznym królestwie.
11 września - czwartek XXIII tygodnia zwykłego.
„Ponieważ Bóg was ukochał - pisze św. Paweł - kochajcie się wzajemnie. Ponieważ Bóg przebacza wam - przebaczajcie sobie nawzajem” (por. Ef 4, 32).
12 września - wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi.
Obchód ku czci Najświętszego Imienia Maryi pojawił się w Hiszpanii (1513 r.). W Polsce swą popularność zawdzięcza on zwycięstwu Jana III Sobieskiego pod Wiedniem (1683 r.). Papież Innocenty XI (1676-89) ogłosił 12 września świętem Imienia Maryi w całym Kościele ku uczczeniu tego wydarzenia.
13 września - wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.
Św. Jan Chryzostom był biskupem Konstantynopola na przełomie IV i V w. Nazwano go „Chryzostomem” czyli „Złotoustym” ze względu na dar słowa i kazania natchnione Biblią. Szczególną troską otaczał chorych i ubogich.