Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: budowanie z Chrystusem było i jest jakimś znakiem sprzeciwu

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Magdalena Niebudek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Budowanie z Chrystusem było i jest jakimś znakiem sprzeciwu. Trzeba żyć dla Niego nie tylko na próbę czasu, ani na próbę uczuć” - powiedział abp Wacław Depo, który 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była połączona z 4. rocznicą ingresu Metropolity Częstochowskiego oraz 90. rocznicą ingresu pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny.

Mszę św. koncelebrowali m.in. abp senior Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, członkowie kapituły Bazyliki Archikatedralnej oraz kapłani diecezjalni i zakonni, w tym przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra i o. Andrzej Konopka z Gidel, dyrektor Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Eucharystii zgromadziły się siostry zakonne i bracia z domów zakonnych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i alumni Niższego seminarium Duchownego w Częstochowie , ale także energetycy, elektrycy i elektronicy obchodzący swoje święto patronalne.

Reklama

W homilii abp Depo podkreślił, że „ofiarowanie Pańskie jest pomostem wiary pomiędzy tajemnicą Bożego Narodzenia a tajemnicą Wielkiej Nocy” - Maryja oddaje Bogu Jego Syna. To ofiarowanie osiągnie swój szczyt przez tajemnicę Golgoty i Jego Krwi - mówił abp Depo i dodał, że „trzeba, by Jezus był przez nas odczytywany na nowo, bo na płaszczyźnie wiary spotykamy Go codziennie”.

Nawiązując do listu do Hebrajczyków, Metropolita Częstochowski przypomniał, że „Chrystus musiał się upodobnić pod każdym względem do braci. W ofiarowaniu jest zapowiedź śmierci, ale też zwycięstwa”.

Mówiąc o tajemnicy życia konsekrowanego, Arcybiskup wskazał na „dar Boga dla nas i dar życia Jezusa dla nas” - Moje i twoje życie powinno mieć podwójny wymiar, najbardziej ludzki i najbardziej Boży - zwrócił się arcybiskup do osób życia konsekrowanego i zaapelował, że „trzeba potwierdzić prymat wiary w Boga”.

„Dziękuję Bogu za was, jako dar dla Kościoła. Dziękuję za waszą odpowiedź. Bóg nie jest konkurentem dla ludzkiej wolności. Chrystus niczego nie odbiera. Musicie zrozumieć swoją niepowtarzalną obecność w Kościele i w świecie” - kontynuował abp Depo.

Metropolita Częstochowski nawiązał również do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie 2 czerwca 1979 r. „Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa” - mówił wówczas Jan Paweł II.

Reklama

Abp Depo za Benedyktem XVI zaapelował: „Tęsknijcie za Chrystusem, jako fundamentem życia! Rozpalajcie w sobie pragnienie tworzenia waszego życia z Nim i dla Niego! Bo nie przegra ten, kto wszystko postawi na miłość ukrzyżowaną Wcielonego Słowa”.

Metropolita Częstochowski, wskazując na znaczenie służby osób życia konsekrowanego wobec drugiego człowieka, podkreślił równocześnie, że „trzeba mieć ideologicznie zamknięte serce, oczy i uszy, żeby nie widzieć miłości osób życia konsekrowanego, choćby tej miłości do dzieci cierpiących w szpitalach, w domach opieki” - Stawianie pytania czy życie konsekrowane jest potrzebne jest zdradą - powiedział abp Depo i za papieżem Franciszkiem zaapelował do osób życia konsekrowanego: „Dziękuję za nadzieję, która jest w was. Nigdy nie zapominajcie o proroctwie, o życiu wiecznym i o nadziei”.

Po wyznaniu wiary osoby życia konsekrowanego odnowiły śluby zakonne.

Na zakończenie Mszy św. bp Długosz, składając życzenia Metropolicie Częstochowskiemu z racji 4. rocznicy jego ingresu do archikatedry, zapewnił o „wytrwałej modlitwie” i za ks. Janem Twardowskim o „promieniowaniu modlitwy”. - Reprezentantami takiej modlitwy są Symeon i Anna - mówił bp Długosz i podkreślił, ze zawołanie biskupie metropolity częstochowskiego „ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” oznacza, że abp Depo „chce być blisko Boga i ludzi, i chce nieść zagubionemu i zlaicyzowanemu światu światło Chrystusa”.

Reklama

Następnie abp Depo przed końcowym błogosławieństwem powiedział: „Jestem dla was ojcem i bratem. Z odwagą pokory potwierdzam solę służby. Wchodzę w tę służbę poprzez dziedzictwo bp. Teodora Kubiny, poprzez dziedzictwo także bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stefana Bareły i abp. Stanisława Nowaka”.

29 grudnia 2011 r. dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem częstochowskim. Ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r.

W archidiecezji częstochowskiej wspominano również 90. rocznicę ingresu pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny. Msza św. dziękczynna za osobę i dzieło bp. Teodora Kubiny została odprawiona w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Redaktorzy tygodnika dziękowali Bogu za życie i posługę założyciela „Niedzieli”.

Biskup Teodor Filip Kubina urodził się 16 kwietnia 1880 r. w Świętochłowicach na Górnym Śląsku w wielodzietnej rodzinie. Ojciec jego pracował jako górnik w kopalni węgla kamiennego „Matylda".

Ks. Teodor Kubina w dniu 14 grudnia 1925 r. został mianowany pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji częstochowskiej. Sakrę biskupią ks. Kubina otrzymał w dniu 2 lutego 1926 r. w bazylice jasnogórskiej. Konsekratorem był metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha, a współkonsekratorami biskup kielecki Augustyn Łosiński i biskup katowicki August Hlond.

Reklama

Biskup w swoim herbie umieścił w górnej części wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej, a w dolnej części symbole pracy górniczej. Dewizą działalności nowego biskupa były słowa Chrystusa: "Misereor super turbam" (Żal mi ludu). W okresie swojej posługi biskupiej wiele miejsca poświęcił m.in. działalności Akcji Katolickiej. Dla dzieła ewangelizacji bp Kubina powołał również Tygodnik Katolicki „Niedziela” w 1926 r. Organizował liczne Kongresy Eucharystyczne.

W swoim nauczaniu wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, rozwijając teologię społeczną, w której centrum znalazła się Eucharystia jako sakrament miłości społecznej. Wiele miejsca poświęcił sprawom ludzi pracy. Swoje nauczanie opierał na fundamencie doktryny społecznej Kościoła, zwłaszcza na encyklikach społecznych: "Rerum novarum" (1891 r.) Leona XIII i "Quadragesimo anno" (1931 r.) Piusa XI. Główne tezy swojej myśli społecznej wypowiedział w książce "Akcja Katolicka a akcja społeczna" (1930 r.), uważanej za opus vitae tego biskupa - społecznika.

Obejmując szczególną troską robotników sezonowych na uchodźstwie z terenów diecezji częstochowskiej, upominał się dla nich o dostęp do świątyń i do prasy katolickiej. Dbał o to, by docierała do nich „Niedziela”. W 1931 r. bp Kubina otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Biskup Teodor Kubina zmarł 13 lutego 1951 r. Został pochowany w częstochowskiej katedrze pw. Świętej Rodziny.

2016-02-02 21:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński z okazji Dnia Życia Konsekrowanego: dziękuję za troskę o Polaków na świecie

2 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przypomina o kluczowej roli osób konsekrowanych dla duszpasterstwa polonijnego na świecie.

„W wielu miejscach na świecie niemożliwe byłoby ogarniecie duszpasterską troską naszych rodaków bez Waszego zaangażowania i ofiarnej służby – pisze bp Piotr Turzyński od polskich sióstr, ojców i braci zakonnych z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego - Dziękuję za zaangażowanie w życie parafii polonijnych, za kształtowanie liturgii i pracę z grupami formacyjnymi, za kreatywne tworzenie instytucji niosących pomoc naszym rodakom w sytuacjach kryzysowych oraz za pracę w polonijnych szkołach parafialnych.
CZYTAJ DALEJ

Naśladowca Apostoła Narodów

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 18

[ TEMATY ]

patron

Wikipedia

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Kierował się Pawłowym „szaleństwem krzyża”. Jego zawołaniem było: „Biegnijmy jak szaleni nie tylko ku Bogu, ale i ku bliźniemu”.

Antoni bardzo wcześnie stracił ojca. W Padwie odbył studia medyczne, które uwieńczył doktoratem. Studiował tam także filozofię. Po powrocie do rodzinnej Cremony zajął się katechizacją ubogiej młodzieży przy kościele św. Witalisa. Podjął też studia teologiczne, interesował się biblistyką, patrologią i zgłębiał pisma doktorów Kościoła, szczególnie św. Tomasza z Akwinu. W 1528 r. (lub w styczniu 1529 r.) przyjął święcenia kapłańskie. W 1531 r. udał się do Mediolanu i dołączył do oratorium „Wiecznej Mądrości”. Pod jego kierunkiem oratorium przerodziło się w trzy rodziny zakonne poświęcone św. Pawłowi Apostołowi. Są to: Synowie św. Pawła, zatwierdzeni przez Rzym pn. Kleryków Regularnych św. Pawła Ściętego, zakon żeński Aniołów św. Pawła Nawróconego i Zakon ludzi świeckich – Mężów Pobożnych św. Pawła. Największą sławą okrył Antoniego zakon męski, który od kościoła św. Barnaby, przy którym się zawiązał, wziął popularną nazwę barnabitów.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: rusza bezpłatny autobus turystyczny na Święty Krzyż

2025-07-05 14:53

[ TEMATY ]

sanktuarium

wakacje

Kielce

Święty Krzyż

bezpłatny autobus

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Od dzisiaj kursuje bezpłatny komfortowy autokar na Święty Krzyż. Pojazd w każdy weekend wakacji umożliwi turystom i wiernym sprawne dotarcie do najstarszego sanktuarium w Polsce. Autobus będzie dostępny do 28 września.

Jest to inicjatywa samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję