Reklama

Lubińskie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych 2003 r.

„Bądźcie świadkami miłosierdzia”

Od 27 kwietnia do 5 maja 2003 r. w Lubinie w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych odbywały się Lubińskie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych pod honorowym patronatem bp. Stefana Regmunta - krajowego duszpasterza osób niepełnosprawnych, Roberta Raczyńskiego - prezydenta Lubina oraz Marcina Sutkowskiego - starosty Powiatu Lubińskiego.

Niedziela legnicka 43/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Organizatorami byli: Zespół Szkół Specjalnych w Lubinie oraz Filia Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie.
Wspaniałą inauguracją tych wydarzeń była uroczysta Msza św. dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta i powiatu lubińskiego odprawiona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia o godz. 10.00, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.
Wolontariusze, którzy z entuzjazmem włączyli się w przygotowanie kościoła na tę uroczystość, przy wejściu do świątyni rozdawali wszystkim osobom niepełnosprawnym białą różyczkę - symbolizującą Matkę Bożą z Lourdes i obrazek z wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego, witając z miłym uśmiechem przychodzących. W liturgię Mszy św. czynnie włączyli się niepełnosprawni. Witali dostojnego Gościa, czytali Pismo Święte, śpiewali psalm międzylekcyjny, wypowiadali słowa modlitwy wiernych, szli we wzruszającej procesji z darami, a także posługiwali przy ołtarzu. Uczestniczyli także w diakonii muzycznej jako członkowie integracyjnego zespołu muzycznego prowadzonego przez Marka Garcarza. Obecni byli przedstawiciele wszystkich grup osób niepełnosprawnych, ich rodziny, przyjaciele, wolontariusze, osoby pracujące z niepełnosprawnymi oraz przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, jak również księża dziekani z Lubina - ks. Wiesław Migdał, ks. Krzysztof Krzyżanowski, wicedziekan ks. Kazimierz Pracownik - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie oraz ks. Czesław Włodarczyk z Caritas Diecezji Legnickiej.
W niezapomnianej homilii Ksiądz Biskup z wielką miłością zwrócił się do osób niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół, osób pracujących z nimi, jak i do przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, mówiąc bardzo ważne słowa o miejscu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie i w sercu Kościoła. Wiele osób płakało, było widać wzruszenie na zasłuchanych twarzach. Był to naprawdę cenny dar dla wszystkich obecnych.
Przy ołtarzu stały pięknie otoczone kwiatami relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej, których na tę uroczystość użyczył dziekan ks. Krzysztof Krzyżanowski. Po odmówieniu Aktu zawierzenia osób niepełnosprawnych i wszystkich obecnych Miłosierdziu Bożemu przez Księdza Biskupa można było ucałować relikwie obecnej wśród nas Czcicielki i Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Niezwykły nastrój naszego spotkania tworzyła również parafialna orkiestra dęta prowadzona przez ks. Jana Kulaka, która grała podczas Mszy św. na przemian z zespołem integracyjnym.
Wspaniali byli również młodzi lubińscy wolontariusze.
Radośnie włączali się w diakonię muzyczną, bardzo serdecznie i otwarcie odnosili się do osób niepełnosprawnych, co było bardzo widoczne przy modlitwie Ojcze Nasz, przekazywaniu znaku pokoju, wspólnym śpiewaniu.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy przeszli do Galerii na Wzgórzu Zamkowym, gdzie Ksiądz Biskup, Starosta i Przewodniczący Rady Miejskiej dokonali otwarcia Wystawy Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowywany przez rodziców osób niepełnosprawnych i wolontariuszy. Jednak zwiedzaniu wystawy na Wzgórzu Zamkowym towarzyszyły przede wszystkim radosne śpiewy przy akompaniamencie gitar i zabawy z osobami niepełnosprawnymi. Tak jakby wszyscy pragnęli, aby dar tej Mszy św. trwał dalej.
Po tej pięknej Eucharystii powstały wiersze i listy z podziękowaniami. Oto jeden z nich - list wolontariuszki z Lubina:
Pragnę podziękować za tę wspaniałą Mszę św. Bardzo wiele mi dała. Naprawdę bardzo, bardzo za nią dziękuję. Nie była ona ważna tylko dla niepełnosprawnych, ale dla wszystkich. Bardzo ją przeżyłam.

Dzięki niej zrozumiałam, czym jest miłość.
Jeszcze raz bardzo i z całego serca dziękuję.
Ania

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych trwały w Lubinie do 5 maja. Program ich obchodów był bardzo bogaty (m. in. wystawa twórczości w Galerii na Wzgórzu Zamkowym, szereg spotkań i konkursów w Zespole Szkół Specjalnych w Lubinie, Lubińskie Spotkanie Integracyjne na terenach zielonych k. Wzgórza Zamkowego z pokazami hipoterapii, wspólnym lepieniem w glinie, tańcami integracyjnymi, występami artystycznymi, kiermaszami, niespodziankami przygotowanymi przez młodych wolontariuszy. Jednak najbardziej w sercach ich uczestników pozostała inauguracyjna Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. To tam - jak pięknie powiedział w homilii Ksiądz Biskup - poprosiliśmy Pana Jezusa, aby był naszym Przewodnikiem w uroczystym ich przeżywaniu. Naprawdę odczuliśmy bardzo Jego niezwykłą obecność i pomoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

List Grzegorza

Jako wolontariusz jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć we Mszy św. tak pełnej życzliwości i radości. To właśnie osoby niepełnosprawne, czasami spychane na margines społeczeństwa, są dla nas prawdziwym darem, namacalnym świadectwem na istnienie Boga. Czasami kręci się nam łza w oku, gdy patrzymy na takiego człowieka, czujemy litość - niepotrzebnie! To, co widzimy, to jest tylko nasza tymczasowa powłoka. Kiedyś będzie przecież piękna, uświęcona, bo dotknięta przez samego Boga. Niepełnosprawni uczestnicy bardzo głęboko angażowali się w liturgię Mszy św. - śpiewem, grą na instrumentach perkusyjnych, czytaniami tekstów Pisma Świętego i wezwań modlitwy wiernych oraz idąc w procesji z darami. Mógłbym tutaj wymieniać jeszcze sporo rzeczy, po których człowiek czuje radość w sercu, ale chyba nie powinniśmy wątpić w fakt, że sama obecność osób niepełnosprawnych była już co najmniej świętem.
Po uroczystej Mszy św. udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe na otwarcie wystawy prac osób niepełnosprawnych. Tam też odbył się poczęstunek. Razem z osobami niepełnosprawnymi radośnie bawiła się grupa młodzieży - wolontariusze.
Chciałbym w imieniu moim oraz innych wolontariuszy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego ważnego dla nas spotkania. Mam nadzieję, że będą odbywać się częściej. Jeszcze raz dziękuję!

Grzegorz

List Wolontariuszki

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Lubinie były dla mnie wielkim przeżyciem. Były takim „dotykiem Pana”. We Mszy św. 27 kwietnia brały udział osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciele. Wszyscy się w nią bardzo zaangażowaliśmy. I byliśmy w niej „jednością”. To było piękne. Nie wiem dokładnie, jak opisać tę Mszę św., brakuje słów! Wszyscy byliśmy bardzo przejęci, ale szczęśliwi. Ta radość „wyszła” z nami z kościoła. Tę Mszę św. wspominaliśmy bardzo długo.
Po Mszy św. była agapa. Wyruszyliśmy bowiem na otwarcie wystawy twórczości osób niepełnosprawnych, a tam czekał na wszystkich poczęstunek. Jednak nie skończyło się na tym. Po obejrzeniu wystawy grupa katolickiej młodzieży zaczęła grać, śpiewać i tańczyć na cześć Pana! Spontanicznie przyłączyli się inni młodzi wolontariusze i osoby niepełnosprawne. I to też było cudowne! To było wyzwolenie radości, szczęścia i miłości, którą wynieśliśmy z tej niezwykłej Mszy św. Taki wspólny śpiew, taniec dużo daje i wspaniale integruje, jeśli jest to szczere, z głębi serca, otwarte - a ten śpiew i taniec takie były!
Pięknym momentem Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Lubinie było też Lubińskie Spotkanie Integracyjne 5 maja. Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne, wolontariusze (ponad stu!) i rodziny osób niepełnosprawnych. Był wspólny śpiew, tańce integracyjne, występy artystyczne, poczęstunek, niespodzianki, pokazy hipoterapii i lepienia w glinie i różne różności. Bardzo mi się podobało!
Rozpoczęło się wypuszczeniem przez bp. Stefana Regmunta gołąbka pokoju, za którym poleciały inne gołębie oraz bardzo dużo kolorowych baloników napełnionych helem z modlitwami osób niepełnosprawnych do Pana Boga.
Odkryłam radość płynącą ze śpiewania (z pokazywaniem) dla osób niepełnosprawnych i wspólnej zabawy. Bardzo podobały mi się tańce integracyjne. Śpiewając dla osób niepełnosprawnych, tańcząc z nimi, poczułam się trochę lepsza, ważniejsza i potrzebna... Myślę, że to spotkanie przyniosło korzyści obu stronom! W ogóle było tak ciepło i rodzinnie! Inni wolontariusze też to czuli i bardzo ciepło wspominają to integracyjne święto!
Wolontariusze przyszli pomagać, a każdy coś wyniósł dla siebie - niecodzienną radość, pogodę.
Mamy nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi!

Wolontariuszka z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie

2003-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Mam żal do dziennikarzy, że tak pokazali papieża!

2025-05-02 09:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Media dały plamę informując o papieżu Franciszku, o jego życiu i posłudze. Dlatego mamy fałszywy obraz papieża w mediach. Zamiast poznawać i wspominać Franciszka lepiej, trwa już dyskusja o konklawe i kolejnym papieżu.

Ks. Marek otwarcie mówi: „Mam żal do dziennikarzy” – za to, że przedstawiali Ojca Świętego w krzywym zwierciadle. Dzisiaj zapraszam Cię na spotkanie, w którym poznasz prawdziwe historie o papieżu Franciszku – historie, które media przemilczały.
CZYTAJ DALEJ

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, zgodnie z którym Adam, koordynator akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia w Oleśnicy, musi zapłacić ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod jej szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Twój podpis może uratować religię w szkole!

2025-05-03 21:29

[ TEMATY ]

katecheza

Adobe Stock/Studio graficzne "Niedzieli"

Niektórzy wciąż powtarzają: „To tylko religia. To przecież wybór. Nikt nie musi chodzić”. Inni dodają z przekąsem: „A katecheci? Oni to nie nauczyciele. Oni są od Kościoła”. Ale fakty mówią coś innego – i dziś nie chodzi już tylko o lekcje religii. Chodzi o ludzi; o uczniów i nauczycieli. O system edukacji dla wartości. I o to, czy polska szkoła będzie miejscem przyjaznym czy pustym.

19 marca Stowarzyszenie Katechetów Świeckich złożyło w Sejmie projekt ustawy, który może zatrzymać chaos. Towarzyszyło mu pierwsze tysiąc podpisów. Już 27 marca zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Czas ruszył – i dziś trwa walka o co najmniej 100 tysięcy podpisów, które pozwolą, by projekt obywatelski mógł oficjalnie wejść pod obrady Sejmu. Inicjatorzy mają na to trzy miesiące. A każdy podpis to nie tylko głos za lekcją religii – to głos w sprawie przyszłości edukacji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję