Reklama

Otoczmy dziecko miłością

Rodzina to naturalne i najlepsze środowisko dla rozwoju człowieka. Żadna placówka nie jest w stanie zapewnić takich warunków i możliwości rozwoju jak rodzina. Rodzice obdarzają bezwarunkową miłością, dają poczucie bezpieczeństwa, budują poczucie wartości swoich dzieci, uczą jak żyć godnie i radzić sobie w otaczającym świecie.
Każde dziecko pragnie mieć swojego tatę i swoją mamę, a powołany do małżeństwa pragnie realizować się na tej drodze i stworzyć rodzinę, której dopełnieniem są dzieci.
W wielu miastach Polski powstają Katolickie Ośrodki Adopcyjne, które pomagają rodzicom pragnącym przyjąć dziecko. Nasz częstochowski Ośrodek działa już od 5 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególnie wymownym znakiem solidarności miedzy rodzinami jest adopcja lub wzięcie pod opiekę dzieci porzuconych przez rodziców czy też żyjących w trudnych warunkach. Niezależnie od ciała i krwi, prawdziwa miłość ojcowska i macierzyńska gotowa jest przyjąć także dzieci pochodzące z innych rodzin, obdarzając je tym wszystkim, co jest im potrzebne do życia i pełnego rozwoju
(Jan Paweł II Evangelium vitae, 93).

Nie jest tajemnicą, że wśród nas, z roku na rok, coraz więcej jest bezdzietnych małżeństw. Ból, jakiego doświadczają, nie mogąc realizować się jako rodzice, jest ogromny. Zanim znajdą się na „ścieżce” adopcji, przemierzą wiele dróg w poszukiwaniu swojego szczęścia.

Drogi adopcji

Reklama

Odbierające nadzieję kolejne diagnozy medyczne, zabiegi, które rodzą poczucie bycia bardziej obiektem doświadczeń niż osobą, pytania o sens poddawania się rygorowi leczenia, żal i poczucie straty, nierzadko gorycz i oddalanie się od siebie - to dzień powszedni rodzin, które pragną dziecka. A jednak pragnienie rodzicielstwa, stworzenia pełnej rodziny i gotowość obdarzania miłością zwyciężają. Rodzi się nadzieja rozwiązania problemu przez adopcję. Ośrodki adopcyjne są drogowskazem, który może pomóc w znalezieniu tego szczęścia.
Przez lata narosło wiele mitów wokół adopcyjnych starań. Jednym z nich jest przekonanie o długo trwającym oczekiwaniu na dziecko i skomplikowanych procedurach prawnych. W rzeczywistości to dzieci, a nie rodzice, czekają! W ciągu roku Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Częstochowie poszukuje rodziny dla około pięćdziesięciorga dzieci w różnym wieku, a tylko połowa z nich znajduje rodziców i dom.
Inny powszechnie spotykany mit dotyczy bardzo wysokich standardów materialno-bytowych stawianych kandydatom na rodziców adopcyjnych. Ludzie bardzo bogaci stanowią przecież niewielki procent naszego społeczeństwa. Status finansowy większości rodzin adopcyjnych pozostaje na przeciętnym poziomie. Warunki lokalowe pozwalające na przyjęcie dziecka to - na przykład - zwyczajne spółdzielcze M-3 w blokach. Wymogiem koniecznym są, oczywiście, udokumentowane dochody zapewniające utrzymanie powiększonej rodziny, podobnie jak dobry stan zdrowia pozwalający podjąć się opieki nad dzieckiem.
Pierwsze kontakty i rozmowy z pracownikami ośrodka adopcyjnego (są nimi najczęściej psycholog i pedagog) mają przede wszystkim charakter informacyjny, demaskują mity dotyczące adopcji, często jest to także etap rozwikływania zawiłości sformułowań prawnych lub nie zawsze zrozumiale brzmiących informacji z notatki prasowej, ulotki.
Jest to pora pytań i odpowiedzi. Rodzącej się nadziei towarzyszy przecież wielka niepewność. Oprócz aktualnej sytuacji życiowej kandydatów, warunków materialno-bytowych ich rodziny, przedmiotem wspólnej analizy jest przede wszystkim decyzja przyjęcia dziecka i towarzysząca jej motywacja. Ważnym elementem diagnozy psychologiczno-pedagogicznej jest ocena wzajemnych relacji i więzi w rodzinie. Satysfakcjonujący, zaspokajający potrzeby obojga małżonków związek, szczęśliwa, wspierająca się rodzina dają bowiem gwarancję otwarcia na potrzeby dziecka i zapewnienia mu jak najlepszych warunków rozwoju w tak ważnych sferach naszego życia, jak emocjonalna i społeczna.
Kolejnym etapem jest udział w szkoleniu poświęconym problemom związanym z adopcją dziecka. Spotkania w gronie innych rodzin starających się o adopcję pozwalają na wymianę doświadczeń, zbliżają do siebie uczestników i sprawiają, że stają się oni dla siebie grupą wsparcia. Jest to najmilej wspominana część przygotowań. Nawiązują się prawie rodzinne więzi, podtrzymywane przez lata. Rodziny adopcyjne promienieją miłością do dzieci i radością, chętnie i często się spotykają.
Od dwóch lat podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Adopcyjnych na Jasną Górę wspólnie dziękujemy Bogu za ten wielki dar posiadania dzieci. Każde dziecko, którego własna rodzina nie może lub nie chce przyjąć, może być powierzone innej rodzinie, która otoczy je z miłością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O ośrodku

Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Częstochowie powstał jesienią 1998 r. z inicjatywy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej. Obchodzi właśnie swoje piąte urodziny. W swej pracy na rzecz dziecka i rodziny, mimo stosunkowo krótkiej historii, może się pochwalić sporymi osiągnięciami. Za pośrednictwem ośrodka około 70 dzieci pozbawionych opieki rodziców naturalnych znalazło nowe, prawdziwie kochające rodziny. Dzięki wsparciu ze strony ośrodka, polegającym głównie na pomocy psychologiczno-pedagogicznej i prawnej, dziesięciorgu dzieciom umożliwiliśmy pozostanie w swoich rodzinach naturalnych. Dla rodzin przeżywających trudności ośrodek prowadzi poradnictwo rodzinne, najczęściej w sytuacjach kłopotów wychowawczych i konfliktów małżeńskich, a także przemocy i uzależnień.
Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy współpracuje z wieloma instytucjami: placówkami opiekuńczymi, szpitalami, sądami, ośrodkami pomocy społecznej, z innymi ośrodkami adopcyjnymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz dzieci i rodziny. Szczególnie cennym doświadczeniem w pracy ośrodka jest pomoc wolontariuszy. Bez nich, życzliwych doradców i darczyńców wiele inicjatyw placówki skazanych byłoby na niepowodzenie lub też miało o wiele mniejszy zasięg.

Rodzinne formy opieki nad dzieckiem

Reklama

Rodzina adopcyjna
to rodzina, która na mocy postanowienia sądu przyjmuje dziecko uzyskujące taki sam staus prawny jakby było ich rodzonym dzieckiem.

Rodzina zastępcza
to czasowa forma opieki nad dzieckiem na mocy orzeczenia sądu w sytuacji, gdy dziecko nie może przebywać ze swoimi rodzicami z powodu ograniczenia, pozbawienia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej. Dziecko prawnie pozostaje członkiem rodziny pochodzenia. Opiekunowie zastępczy mają obowiązek utrzymywania kontaktów z rodziną naturalną, by zachować więzi emocjonalne dziecka z rodzicami, rodzeństwem i innymi bliskimi. Pierwszeństwo w pełnieniu funkcji rodziny zastępczej mają osoby spokrewnione z dzieckiem.

Warunki stawiane kandydatom

posiadają stałe miejsce zamieszkania na terytorium RP

korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich

nie są lub nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej lub też ich władza rodzicielska nie jest ograniczona

mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania

ich stan zdrowia pozwala na sprawowanie właściwej opieki nad dzieckiem

dają rękojmię należytego wywiązywania się z opieki nad powierzonym dzieckiem

uzyskali pozytywną opinię ośrodka adopcyjnego

odbyli szkolenie i uzyskali zaświadczenie kwalifikacyjne (dotyczy kandydatów do sprawowania funkcji rodziny zastępczej)

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia/ Alarm bombowy na lotnisku Bruksela-Charleroi

2025-05-13 14:44

[ TEMATY ]

Belgia

Adobe Stock

Alarm bombowy ogłoszono we wtorek na podbrukselskim lotnisku Charleroi. Władze portu, leżącego około 55 km na południe od stolicy Belgii, przekazały, że nastąpiło to po tym, gdy załoga samolotu lecącego z Porto ostrzegła o podejrzeniu podłożenia bomby na pokładzie - poinformowała agencja Belga.

Na pokładzie samolotu znajduje się 166 osób.
CZYTAJ DALEJ

Czy wiecie, gdzie... znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej?

W powstałej w XI wieku podwrocławskiej wsi Tyniec Mały znajduje się zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla z 1516 r. posiada cenny skarb. Na jej głównym ołtarzu znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej.

Niemiecka baronowa Maria Józefa von Ruffer to postać dobrze znana mieszkańcom Tyńca Małego. Ta głęboko wierząca kobieta (ur. 1894 r.) cieszyła się szacunkiem i ogromną sympatią mieszkańców podwrocławskiej wsi. Czym sobie na nią zasłużyła? Przez całe swoje życie służyła chorym i ubogim. Założyła tu ochronkę dla dzieci. Wraz z rodziną swej starszej siostry Marii Emmy von Fürstenberg bardzo dbała o tyniecki kościół. Sfinansowała przebudowę jego wnętrza na styl gotycki. Wspólnie ufundowali witraż Jezusa Ukrzyżowanego, mszał, różne wyposażenia (ornaty, chorągwie, itp.) oraz XVIII-wieczne obrazy stacji Drogi Krzyżowej, które niestety nie zachowały się do dziś. Dzwony, które podczas II wojny zdjęto z wieży, by przetopić je na armaty, ufundowała matka Marii Józefy, Gabriela von Ruffer. Kiedy dowiedziała się o objawieniu Matki Bożej w Fatimie (1917 r.) bez wahania rozpoczęła działania w kierunku upowszechnienia tego cudu. Niejednokrotnie kontaktowała się w tej sprawie z Ojcem Świętym Piusem XI. W owych czasach spotkanie z papieżem nie należało do rzeczy prostych. W kontaktach z nim Marii Józefie pomagał ówczesny metropolita wrocławski abp Adolf Bertram. Uzyskanie akceptacji życiowej misji baronowej nie było łatwe, gdyż uznaniu objawień stanowczo sprzeciwiał się francuski kardynał (zapewne obawiał się przyćmienia sławy objawień w Lourdes). Mimo jego sprzeciwu, w 1930 r. Kościół uznał cud objawienia w Fatimie.
CZYTAJ DALEJ

110. rocznica bitwy pod Gorlicami

2025-05-13 21:21

Ks. Jakub Oczkowicz

Obchody !!0 rocznicy bitwy pod Gorlicami

Obchody !!0 rocznicy bitwy pod Gorlicami

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości zgromadzili się w pobliskiej Bazylice Mniejszej Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Eucharystię pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej koncelebrowali proboszczowie gorlickich parafii: ks. Stanisław Ruszel, ks. Stanisław Kogut, ks. Marek Urban, ks. Jerzy Gondek oraz ks. Vitalii Boiko. Homilię wygłosił bp Wątroba. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że „dziś łatwo zagłuszamy lęk i ból środkami, radami psychologów, ale prawdziwe ukojenie daje tylko przebaczenie, jakie przynosi Zmartwychwstały Pan. Pokój płynie z Bożego miłosierdzia i z Jego ran. Jezus nie przychodzi tryumfalnie, ale jako zraniony Pasterz. Lekarstwem na nasze rany są Jego rany. Pokój jest owocem przebaczenia i miłości, którą daje tylko Bóg” – mówił kaznodzieja. Ostatnim akcentem obchodów rocznicowych, była uroczystość na cmentarzu wojennym nr 118 w Staszkówce (diecezja tarnowska), na szczycie wzgórza Mentlówka, gdzie spoczywa 439 żołnierzy armii niemieckiej, 281 armii austriackiej i 43 rosyjskiej. Na miejscu, delegacje złożone z władz lokalnych oraz państwowych złożyły wieńce, odmówiono również modlitwę ekumeniczną za poległych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję