Reklama

U Matki Bożej Elekcyjnej

W tym roku parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika na Woli obchodzi 750-lecie kanonizacji swojego patrona. Z tej okazji rekolekcje wygłoszą paulini z krakowskiej Skałki. Odbędzie się również parafialna pielgrzymka do Krakowa i Szczepanowa. Wolski kościół słynie przede wszystkim z obrazu Matki Bożej Pocieszenia, zwanej także Elekcyjną. Namalowany w 1621 r. przez nieznanego malarza obraz towarzyszył elekcjom królów na pobliskich polach Woli.

Niedziela warszawska 46/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dużo terenu, mało ludzi

Parafia św. Stanisława Biskupa zajmuje, jak na warszawskie warunki, ogromną przestrzeń pomiędzy ulicami Ordona, Wolską, Karolkową, aż po tory kolejowe i dworzec Warszawa Zachodnia. Mieszkańców jest tu jednak stosunkowo niewielu, ok. 10 tysięcy. Większość to starsi. Młodzi wyprowadzają się na peryferia miasta. W nabożeństwach uczestniczy ok. 15 % parafian. - To niewątpliwie bardzo mało - ubolewa ks. Janusz Godzisz, proboszcz - ale kościół jest położony trochę niefortunnie, z dala od osiedli mieszkaniowych. Wielu parafian uczęszcza więc do okolicznych parafii.
Ks. Godzisz dodaje, że na niską frekwencję, szczególnie wśród najstarszych parafian, wpłynął dość prozaiczny fakt. Otóż na terenie parafii jeszcze do lat 70. XX w. czynnie działały warszawskie gazownie. Produkowały gaz, który niestety ulatniał się po okolicy i dawało się to odczuć, także w pobliżu kościoła. Niektórzy parafianie zaczęli więc z tego powodu omijać swoją świątynię parafialną i to im zostało do dziś.

Z pomocą ubogim

Reklama

W parafii działa wiele grup i ruchów. Jest Akcja Katolicka, neokatechumenat, Żywy Różaniec, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Kościelna Służba Porządkowa „Totus Tuus” (Ksiądz Proboszcz jest jej diecezjalnym duszpasterzem). Bardzo prężnie działa grupa charytatywna. - Pracy ma dużo, gdyż biedy na terenie parafii nie brakuje. Szkoda tylko, że do grupy należy tak mało ludzi młodych. Przeważają emeryci - mówi ks. Godzisz. Grupa charytatywna kwestuje przed kościołem na potrzeby biednych w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, rozprowadza sezonowo baranki wielkanocne, chlebki św. Antoniego, znicze nagrobkowe oraz świece wigilijne, organizuje kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, odwiedza chorych w domach oraz w każdą środę pełni dyżury na plebanii rozdając potrzebującym żywność.
Przy parafii powstało również Ochotnicze Stowarzyszenie Ludzi Młodych, którzy niosą pomoc chorym dzieciom z Instytutu Matki i Dziecka oraz ich rodzicom. Spotkania wolontariuszy odbywają się w każdą II i IV niedzielę miesiąca.
Dużo jest na terenie parafii szkół. Wśród nich szczególną uwagę zwraca Kościelny Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi. W skład Zespołu wchodzą: liceum, gimnazjum i szkoła podstawowa. Od września szkoła zajmuje przyległe do plebanii nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenia. Wcześniej mieściła się w domu katechetycznym, gdzie zresztą do dziś odbywa się część zajęć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół na Czystem

Już w XIII w. istniał na Woli kościół pod wezwaniem męczenników: św. Stanisława, biskupa, i św. Wawrzyńca, diakona. Z czasem świątynia stała się kościołem filialnym parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W 1611 r. bp Andrzej Opaliński erygował samodzielną parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika „przy kościele wybudowanym przy elekcyjnym polu”. Niestety już w 1655 r. drewniany kościółek spłonął podczas najazdu szwedzkiego. W latach 1695-1740 podjęto budowę świątyni murowanej. W następnym wieku kościół znowu nie miał szczęścia. W wyniku represji po upadku Powstania Listopadowego w 1831 r. władze carskie zamieniły go na prawosławną cerkiew dla rosyjskich żołnierzy.
Od tego momentu parafia pozostawała bez świątyni. Wreszcie pod koniec lat 50. XIX w., Michał Biernacki, właściciel dóbr na Woli Czystem, wyasygnował od rządu fundusze na nowy kościół. W latach 1859-1861, przy zbiegu ulic Dworskiej (dziś Kasprzaka) i Kościelnej (dziś Bema), zbudowano świątynię w stylu neoromańskim. Kościół na początku był jednonawowy, z czasem dobudowano dwie nawy boczne. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w kościele stajnię i świątynia nie uległa zniszczeniu.

Matka Boża Elekcyjna

Reklama

Tuż przed wojną ks. Franciszek Gąsiorowski zbudował kaplicę Matki Bożej, w której umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Elekcyjną. Ciekawa jest historia tego obrazu. Chociaż tradycja podaje, że obraz został namalowany w 1621 r., to jednak wiadomo, że towarzyszył elekcjom królów polskich na pobliskich polach Woli już od 1575 r., aż do 1764 r. Na czas wolnych elekcji obraz przenoszony był na pola elekcyjne, gdzie umieszczano go w specjalnej szopie - kaplicy. Przed wizerunkiem Maryi modlili się elektorzy. Między elekcjami Matka Boża Elekcyjna czczona była w kościele św. Stanisława, a każdorazowy proboszcz był kustoszem tego wizerunku.
Po Powstaniu Listopadowym, kiedy kościół został zamieniony na cerkiew, obraz przechowywany był w domowej kaplicy rodziny Biernackich, właścicieli dóbr Woli i Czyste. Po wybudowaniu nowego kościoła w 1861 r. obraz znalazł w nim już swoje stałe miejsce. Na fotografiach w parafialnej kronice można zobaczyć bardzo liczne wota przy tym obrazie, które zostały rozgrabione lub zniszczone w czasie ostatniej wojny. Świadczy to o wielkim kulcie, jakim Matka Boża była otaczana.

Bez sukienki

Aż do 1997 r. obraz pokrywała srebrzona XIX-wieczna sukienka. Kiedy z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy odsłaniano przy ul. Młynarskiej obelisk „Electio Viritim”, który upamiętnia historyczne miejsce elekcji królów, uroczystościom towarzyszyła również Matka Boża w swym elekcyjnym wizerunku. Korzystając z okazji, że obraz opuścił swoje stałe miejsce przechowywania, postanowiono poddać go konserwacji. Prace trwały prawie trzy lata. W ich trakcie zdjęto sukienkę, kilka warstw farby i odsłonięto pierwotny, widoczny dzisiaj, przepiękny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia. Oryginalny obraz wrócił na swoje miejsce do kościoła bez XIX-wiecznej sukienki. Kopia obrazu, na którą nałożono pozostałą sukienkę, przekazana została w marcu 2000 r. do kaplicy polskiego parlamentu.
- Obecnie w każdą sobotę miesiąca o 7.30 przed oryginalnym wizerunkiem Matki Bożej Elekcyjnej odprawiamy Mszę św. i nowennę. Z parafii przychodzi stale kilkadziesiąt osób. Często przybywają również pielgrzymi z całej Warszawy i okolic - opowiada ks. kan. Janusz Godzisz, proboszcz parafii.

Jubileusz

W tym roku przypada 750-lecie kanonizacji św. Stanisława Biskupa.
- Chcemy więc postać św. Stanisława, stróża ładu moralnego, głębiej przybliżyć parafianom. Dlatego rekolekcje adwentowe i przyszłoroczne poprowadzą ojcowie paulini z krakowskiej Skałki, Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława. A pod koniec kwietnia przyszłego roku odbędzie się parafialna pielgrzymka do Krakowa i Szczepanowa - opowiada ks. Godzisz.
Kiedy pytam o inne plany na przyszłość Ksiądz Proboszcz zamyśla się. - Chciałbym po prostu odwiedzić swoich parafian bez związku z wizytą kolędową - odpowiada po chwili. Podczas kolędy wiele drzwi zastajemy zamkniętych. Nie wiem dlaczego. Może ktoś nie chce wpuścić, bo nie jest w stanie złożyć ofiary. Chciałbym odwiedzić parafian, porozmawiać, bliżej ich poznać, upewnić się, że nawet jeżeli nie przychodzą do naszego kościoła, to chodzą do innego. Mam nadzieję, że to się uda.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV dał impuls, wierni odkrywają chorał gregoriański

Papież Leon rozbudził na nowo zainteresowanie chorałem gregoriańskim. Inicjatywa „Śpiewajmy z Papieżem” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie. Okazało się, że łacińska liturgia łączy wiernych różnych kultur i języków – mówi Radiu Watykańskiemu o. Robert Mehlhart OP, dyrektor Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej.

Przypomina on, że już w pierwszych dniach swego pontyfikatu Leon XIV zaskoczył wiernych swoim śpiewem. Śpiewał po łacinie części stałe Mszy św., a w niedzielę modlitwę Regina Caeli. To skłoniło Papieski Instytut Muzyki Sakralnej do przygotowania serii krótkich filmów, które uczą, jak śpiewać z Papieżem, by aktywnie uczestniczyć w jego liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP o wizycie w Watykanie oraz sytuacji w kraju

2025-07-04 07:59

[ TEMATY ]

wywiad

Watykan

Prezydent Andrzej Duda

kraj

PAP/Albert Zawada

– Dla mnie jest to duże wzruszenie, przede wszystkim jako dla człowieka wierzącego. Spotkać się z Ojcem Świętym, zwłaszcza w tej sytuacji, gdy otrzymałem zaproszenie – powiedział Prezydent RP w rozmowie dla wPolsce24, odbywającej się w trakcie wizyty w Watykanie.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że audiencja u Papieża Leona XIV była specyficzna z uwagi na zbliżający się koniec prezydentury. – Z jednej strony witałem – de facto jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – nowego Ojca Świętego, w którego inauguracji również uczestniczyłem, […], ale po drugie to była ważna rozmowa o Polsce. Rozmowa o sytuacji w naszym kraju, na Ukrainie, o mojej ocenie sytuacji wojennej, ale przede wszystkim zaproszenie Ojca Świętego do Polski – przekazał.
CZYTAJ DALEJ

Stolica/ Plenerowa wystawa "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja" - od piątku

2025-07-04 18:33

[ TEMATY ]

Włochy

Maria Skłodowska‑Curie

wystawa plenerowa

Licencja PD, Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Plenerową wystawę „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja” od piątku oglądać można na Trakcie Królewskim w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 17 sierpnia - poinformowano na stronie biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Maria Skłodowska-Curie trzykrotnie odwiedziła Włochy – w 1911, 1918 i 1931 roku. "Każda z tych wizyt była pełna nie tylko spotkań naukowych, ale także osobistych refleksji, przyjaźni, kultury i słońca południa. O tym opowiada wystawa plenerowa +Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja+, prezentowana przy Krakowskim Przedmieściu" - napisano o ekspozycji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję