Reklama

Kościół w przesłaniu Vaticanum II i nowego tysiąclecia (I)

Niedziela w Chicago 3/2004

Najstarsze wyobrażenie św. Piotra i św. Pawła

Najstarsze wyobrażenie św. Piotra i św. Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II w swoim liście apostolskim Novo millennio ineunte ukazuje model Kościoła i charakter jego misji w nowym tysiącleciu chrześcijaństwa w kontekście historii ludzkości. Ten dokument, oparty na programie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, wskazuje na element rozwoju Kościoła w nawiązaniu do „pamięci przeszłości i przepowiadania przyszłości”. Znacząco nawiązuje on do wskazań Vaticanum II, który w myśli Ojca Świętego „był opatrznościowym wydarzeniem, poprzez które Kościół rozpoczął swoje bliższe przygotowanie do Jubileuszu drugiego Milenium”.

Kościół jako wydarzenie trwania i aktualizowania się w historii Zbawienia

Uwzględniając miniony czas od zakończenia Soboru Watykańskiego II, daje się zauważyć, że nauka Vaticanum II nie została jeszcze w pełnym swym wymiarze zinterpretowana i wkomponowana w życie Kościoła. Dostrzega to Papież, gdy mówi o konieczności zweryfikowania tego, co się dokonało, a co zostało pominięte z zakresu urzeczywistniania soborowych pouczeń. „Rachunek sumienia nie może pominąć (…) przyjęcia nauki Soboru - tego wielkiego daru Ducha, ofiarowanemu Kościołowi u schyłku drugiego tysiąclecia”. Wspomina o tym również Jan Paweł II w swoim przemówieniu z 27 lutego 2000 r. skierowanym do uczestników konferencji na temat realizacji nauczania powszechnego Soboru Watykańskiego II: „Obrady, które odbyliście w ostatnich dniach, ukazały wyraźnie, jak bardzo nauczanie soborowe jest obecne i jak skuteczne jest jego oddziaływanie w życiu Kościoła. Zapewne należy je coraz głębiej poznawać, ale konieczne jest, by w tym dążeniu nie zagubić autentycznego zamysłu Ojców Soborowych; przeciwnie, należy odkryć go na nowo, przezwyciężając interpretacje stronnicze i cząstkowe, które nie pozwalają w pełni wyrazić nowości soborowego orędzia”. W przemówieniu z 26 listopada 2000 r. z okazji Jubileuszu Apostolstwa Świeckich, Ojciec Święty uznaje, że „być chrześcijaninem nigdy nie było łatwo i nie jest też dzisiaj”. W tym kontekście zachęca, by „znów wziąć do ręki dokumenty Soboru Watykańskiego II, aby na nowo odkryć zawarte w nich wielkie bogactwo pouczeń doktrynalnych i duszpasterskich”. W przemówieniu na Anioł Pański tegoż samego dnia Papież wskazuje na wartość przesłania Vaticanum II: „Dzisiaj, na przełomie epok, lekcja Soboru Watykańskiego II wydaje się bardziej niż kiedykolwiek aktualna: dzisiejsza sytuacja wymaga bowiem, aby wasz udział w apostolstwie jako świeckich był coraz głębszy i szerszy. Uczcie się Soboru, pogłębiajcie wiedzę o nim, przyswajajcie sobie jego ducha i wskazania: znajdziecie w nim światło i moc, aby świadczyć o Ewangelii w każdej dziedzinie ludzkiego życia”.
Jan Paweł II już na początku swego listu apostolskiego Novo millennio ineunte powraca do refleksji nad Vaticanum II, jako nauczania dla przyszłości świata i historii chrześcijaństwa. Fakt zakorzenienia się Kościoła w czasie i przestrzeni jest dla niego znamiennym wydarzeniem trwania i urzeczywistniania się misji zbawczej w świecie zainicjowanej przez Chrystusa. Poprzez wniknięcie w jeszcze głębszą analizę poznania zdolności i możliwości czytania historii człowieka według teologii „znaków czasu” dochodzi się do poznania właściwego zamiaru zbawczego Boga, które realizuje się w historii ludzkości. To wielkie odkrycie historii zbawienia stanowi urzeczywistnianie się fundamentalnych zasad życia chrześcijańskiego i misji Kościoła w przyszłości aktualizującej się w teraźniejszości pod wpływem wydarzeń przeszłości.
Papież w Novo millennio ineunte wskazuje światu wartość pouczeń Vaticanum II w aspekcie ich realizacji w odniesieniu do ewolucji socjalnej świata w perspektywie trzeciego tysiąclecia. To papieskie przesłanie nawiązuje do Ewangelii, czego przykładem jest zawarte w nim wezwanie zapisane u św. Łukasza (5, 4): Duc in altum! Użycie tych słów na początku i na końcu listu apostolskiego Novo millennio ineunte podkreśla jakby kontynuację programu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 lokalizując to Jezusowe wezwanie w dzieje życia ludzkości, zarówno przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Duc in altum! Słowa te skierowane zostają do nas i wzywają nas, byśmy z wdzięcznością wspominali przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość: Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki (Hbr 13, 8)”. Sformułowanie: „Duc in altum!” wskazuje na przyszłość, jednak nie jako jednoznacznie określoną, ale zawsze uobecniającą i urzeczywistniającą się w świadomości historycznej perspektywy zbawienia. Historia jest miejscem, w którym dokonuje się fakt zbawczy Boga Jezusa Chrystusa przyjmującego ludzkie ciało, by stać się człowiekiem. Historia jest miejscem, w którym wolna decyzja Boga spotyka się z wolnością człowieka. „Właśnie bowiem na płaszczyźnie historii Bóg zechciał zawrzeć przymierze z Izraelem i w ten sposób przygotować narodziny Syna z łona Maryi w pełni czasu (por. Ga 4, 4). W swojej tajemnicy boskiej i ludzkiej Chrystus stanowi fundament i centrum historii, jest jej sensem i ostatecznym celem”.
Zasadniczą myślą i sensem historii zbawienia rozważanej w Novo millennio ineunte jest aspekt przyszłości człowieka żyjącego w świecie różnych uwarunkowań i przeobrażającego się modelu życia. „Teraz winniśmy spojrzeć w przyszłość, wypłynąć na głębię, ufając słowu Chrystusa: Duc in altum!. (...) Dotychczasowe doświadczenia powinny wzbudzić nowe energie, nakłaniając nas, byśmy wyrazili entuzjazm w konkretnych przedsięwzięciach”. Realizacja tego programu postuluje „realne nawrócenie” w kontekście właściwego rozeznania: z „czynić”, by „być”, czy - i chyba bardziej, aby „być”, by „czynić”. Taki kierunek rozwoju nawrócenia uwzględnia wymiar odnowy i skonsolidowania w duchu harmonii zasad właściwego funkcjonowania Kościoła jako komunii. Mając to na względzie, Jan Paweł II sugeruje interpretacje Vaticanum II w perspektywie formacji, by „być na nowo chrześcijaninem”. Użycie określenia „czynić” znajduje swój oddźwięk w różnorodnym zestawieniu: „czynić ewangelizację”, „czynić katechezę” służącą odnowie poznanych i nie do końca niejednokrotnie zrozumianych prawd wiary. To w konsekwencji kryje echo „by czynić odnowę”. Tym samym „być chrześcijaninem” dotyczy nawrócenia każdego z osobna, co jest także i wskazaniem do odnowy instytucjonalnych form działania Kościoła, jako aktywność zarówno osób, jak i instytucji w dziele misyjno-pastoralnym Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania Kaplicy Sykstyńskiej do konklawe

2025-05-03 11:04

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

Kaplica Sykstyńska została w ubiegłym tygodniu zamknięta dla zwiedzających. To tutaj odbędzie się wybór nowego papieża na konklawe, które rozpocznie się 7 maja. Pracownicy ekip technicznych przygotowują to miejsce na potrzeby kardynałów, którzy wybiorą nowego Biskupa Rzymu.

W Kaplicy Sykstyńskiej ustawiane są stoły, podesty, przygotowywane miejsce, gdzie stanie urna, do której kardynałowie wrzucać będą głosy. Posadzkę przykryto drewnianą podłogą.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

2025-05-03 17:02

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dziewiąta Kongregacja Generalna Kardynałów rozpoczęła się dziś rano o godz. 9.00 wspólną modlitwą. Obecnych było 177 kardynałów, w tym 127 elektorów - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Na początku losowo wyłoniono kardynałów Komisji, która pomaga kamerlingowi w zgromadzeniach specjalnych w załatwianiu spraw bieżących: są to kardynał Robert Francis Prevost, OSA, i kardynał Marcello Semeraro, natomiast kardynał Reinhard Marx pozostaje koordynatorem Rady ds. Gospodarki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję