Reklama

Wigilia kapłańska

Tradycyjne spotkanie opłatkowe Prezbiterium diecezji łowickiej odbyło się 23 grudnia przed południem. Miejscem spotkania był refektarz Wyższego Seminarium Duchownego, a gospodarzem - biskup łowicki Alojzy Orszulik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na przełamanie się białym chlebem opłatka przybyli także: bp Józef Zawitkowski, ks. prał. Franciszek Augustyński - wikariusz generalny, ks. prał. Wiesław Wronka - wikariusz biskupi ds. katechetycznych, ks. prał. Mieczysław Iwanicki, ks. prał. Wiesław Skonieczny ks. prał. Stanisław Plichta - kanclerz Kurii Diecezjalnej Łowickiej. Nie zabrakło również pozostałych pracowników Kurii, sióstr zakonnych i kapłanów naszej diecezji.
Po wspólnym zaśpiewaniu kolędy Wśród nocnej ciszy odczytano Ewangelię o Narodzeniu Pana Jezusa. Życzenia dla Biskupa Łowickiego, w imieniu kapłanów i pozostałych uczestników spotkania, wygłosił ks. prał. Augustyński. Ubolewał on nad tym, że w zgiełku współczesnego świata ginie głębia tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia. „My jednak pamiętamy - mówił Ksiądz Prałat, - że przy narodzeniu Jezusa Chrystusa narodziła się łaska. Zbawiciel przyniósł na świat pokój i zbawienie.
Żyjemy w zdobyczy cywilizacji, ale i wielkich lęków, w ciągłym strachu przed zamachami terrorystycznymi. Kapłani żyją pośród wiernych obarczonych tymi trudnościami, i sami im podlegają. Jednak Chrystus przynosi nam radość i nadzieję. Podczas spotkań wigilijnych jest tak ciepło, tak radośnie. I to wszystko płynie z tego, że Bóg przyszedł na ziemię!”.
Ksiądz Prałat przypomniał, że jest to już 11. spotkanie opłatkowe Prezbiterium łowickiego - na znak jedności i w obliczu nadchodzącego Nowego Roku 2004. Choć wielu osiągnięć ostatniego roku nie można zmierzyć, nie sposób nie odnotować tak ważnych faktów, jak: utworzenie Domu Formacyjnego dla Liderów Stowarzyszeń Katolickich w Spale, powołanie Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej, czy powstanie nowych sanktuariów w diecezji łowickiej. Są to osiągnięcia przyczyniające się do ubogacenia całej diecezji.
Składając życzenia Księdzu Biskupowi, ks. prał. F. Augustyński mówił: „W imieniu duchownych, wiernych, pracowników Kurii i Sądu Biskupiego, pragnę Księdzu Biskupowi serdecznie życzyć radości, która płynie z prawdy o narodzeniu Syna Bożego. Spokoju, jaki płynie z poczucia dobrze wypełnionej misji, którą powierzył Księdzu Biskupowi Ojciec Święty 11 lat temu. Życzę też nadziei, żeby spełniło się marzenie Księdza Biskupa o spisaniu swoich refleksji i faktów z okresu posługiwania w Sekretariacie Episkopatu Polski. Na koniec życzę Ci, Księże Biskupie, zdrowia i ludzkiej życzliwości”.
Zwracając się do uczestników Wigilii kapłańskiej, Biskup Łowicki nawiązał do rozpoczętego 30 listopada 2003 r. nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. W naszej diecezji po raz drugi będziemy realizować 3-letni program duszpasterski i prowadzić rozważania nad Składem Apostolskim. „Ojciec Święty w posynodalnej adhortacji o Kościele w Europie twierdzi, że Europejczykom wydaje się, że znają chrześcijaństwo, ale go nie znają - mówił bp Orszulik. - Żyją, jakby Boga nie było. Niektórzy politycy, pogrobowcy rewolucji francuskiej i okresu oświecenia, wykreślają chrześcijaństwo, a także Boga z Konstytucji Europejskiej. Chciałbym, aby ten program duszpasterski, zakreślony wokół Składu Apostolskiego, był realizowany przez cały rok i aby naszych Europejczyków, naszych wiernych, doprowadził do głębszego poznania Chrystusa i Jego Kościoła. Aby ożywione było w ich sercach pragnienie korzystania ze środków zbawienia, które Chrtystus nam zostawił”.
Z kolei do księży Biskup Łowicki skierował następujące słowa: „Jesteśmy kapłanami wspólnoty diecezjalnej i wiąże nas nie tylko namaszczenie Duchem Świętym i olejami Krzyżma w akcie święceń, ale wiąże nas także wspólnota pracy apostolskiej”. Powołując się na liczne listy Ojca Świętego i dokumenty Stolicy Apostolskiej, Ksiądz Biskup mówił: „Widać, jak Papieżowi zależy na naszym owocnym i na miarę możliwości skutecznym przepowiadaniu orędzia Ewangelii, by Europejczycy więcej wiązali nadziei z Chrystusem, aniżeli ze strukturami politycznymi i dobrami materialnymi. Będzie nasze przepowiadanie o wiele skuteczniejsze, gdy będziemy skupieni wokół Ojca Świętego, studiując to, co do nas pisze i przyjmując to za swoje. Czy my rzeczywiście tak staramy się poznać myśli Ojca Świętego?”.
„Dalej trzeba, - podkreślał Biskup Łowicki - by kapłani byli skupieni wokół swego biskupa. Żeby nasza praca była owocna i skuteczna, potrzebne są wciąż pogłębiane więzy między kapłanami, na placówkach i w ramach dekanatu. Żaden z kapłanów nie powinien się czuć osamotniony, czy to ze strony biskupa, czy sąsiadów”.
Bp Orszulik zachęcał do dążenia do świętości i do niestrudzonego pogłębiania przyjaźni z Jezusem Chrystusem: „Byśmy byli świętymi kapłanami i dawali przykład innym, byśmy umieli z całą życzliwością i ciepłym słowem zwracać się do naszych wiernych. Niechaj Syn Boży Jezus Chrystus, którego Bóg Ojciec zesłał aby świat zbawić, i który nas wybrał na narzędzie, przy pomocy którego przekazuje swoje orędzie przyniesione na świat - wszystkich nas wspiera i pomaga nam w dążeniu do świętości.
Życzę Wam też radości z Waszej posługi kapłańskiej jako szafarzy tajemnic Bożych. Im bardziej będziecie wzorem życia chrześcijańskiego, tym bardziej będziecie skutecznymi świadkami. Życzę Wam, drodzy Bracia Kapłani i Siostry Zakonne, abyście w okresie Bożego Narodzenia i następnych okresach byli prawdziwymi świadkami. Niech Pan okazuje Wam zawsze pogodnie oblicze i niech Wam na każdy dzień błogosławi”.
Po złożeniu oficjalnych życzeń, bp Orszulik pobłogosławił opłatek i nadszedł czas na bardziej prywatne rozmowy uczestników Wigilii, gdy dzielono się chlebem i dobrym słowem. Następnie goście wraz z Księżmi Biskupami zasiedli do tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. Usługiwali im klerycy naszego Seminarium Duchownego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję