Reklama

„W Bogu moje nowe narodzenie!”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skrzydełko opłatka
Życzeniami fruwa
Jego diamentowe ostrze
Jest cudem
Sumień
kruszony w rękach
kolędę śpiewa -
Jestem stajenką

Przybywający 10 grudnia ub.r. na Wigilię do Bursy dla Dziewcząt, prowadzonej w Łowiczu przez Siostry Bernardynki, bp łowicki Alojzy Orszulik został powitany kolędą. Do wspólnego śpiewu przyłączyli się także towarzyszący Księdzu Biskupowi ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej oraz ks. dr Jerzy Swędrowski - sekretarz Księdza Biskupa. Obecna była również matka przełożona klasztoru Sióstr Bernardynek s. Janina - dyrektor Bursy oraz s. Antonia.
Dziewczęta przygotowały nastrojowy Apel Bożonarodzeniowy. Przedtem jednak, podczas spotkania w holu Bursy, przemówił do nich bp Orszulik. Wspomniał on ubiegłoroczne spotkanie i ubolewał, że dziewcząt - mieszkanek Bursy, jest w tym roku mniej niż wowczas - tylko 16, a „50 by się przydało”.
„Myślę, że tu kształtujecie swoje serca, - mówił Ksiądz Biskup - że macie wszystkie warunki do godnego studiowania, nauki i także kształtowania siebie, swojej osobowości. Więc życzę Wam, abyście ten czas dobrze wykorzystały”.
Dalej Ksiądz Biskup nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Łowiczu i naszych pięknych tradycji wychowania i szkolnictwa: „Nie wiem, czy Siostra Kierowniczka dała Wam przemówienie, które Ojciec Święty wygłosił w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. Tam jest jeden fragment, dotyczący młodych. Gdy tylko się dowiedziałem, że pewna jest wizyta Papieża w Łowiczu, zabiegałem, aby homilia była jednotematyczna: poświęcona wychowaniu, w którym biorą udział rodzice, szkoła i Kościół.
A to dlatego, że właśnie w Łowiczu, bodaj w 1746 r. u Ojców Pijarów odbyła się kapituła, poświęcona reformie szkolnictwa i wychowania. W wyniku uchwał podjętych na tej kapitule, powstało w 1774 r. pierwsze w całej Europie i na świecie Ministerstwo Nauki. Ale to był owoc pracy ks. Stanisława Konarskiego, którego przez cały okres komuny nigdy nie wymieniano jako księdza. Był to kapłan światły, leżała mu na sercu troska o wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Stąd też myśl, żeby czerpiąc z twórczości ks. Stanisława Konarskiego, homilia Ojca Świętego poświęcona była wychowaniu. Myślę, że będziecie mogły ją przeczytać”.
Przypominając nauczanie Jana Pawła II bp Orszulik stwierdził: „Ojciec Święty mówi, że najważniejsze jest, aby się dużo uczyć. Kto się uczy, ten jest wielki. Kto pokłada nadzieję w bogactwach, ten dużo nie osiągnie”.
Biskup Łowicki zachęcił też dziewczęta, by kształtowały swoje serca w oparciu o wartości transcendentne. „Najwyższą wartością jest Bóg - mówił Ksiądz Biskup. - Nie wiem, na ile śledzicie spory wokół Konstytucji Europejskiej. Preambułę pisał Francuz i jest ona zarażona Rewolucją Francuską. Na pierwszym miejscu stawia się tam równość, wolność i poszanowanie rozumu. To prawda, że rozum jest wielką wartością, ale trzeba pamiętać, że rozum wymyślił też wiele zbrodni - eksperymenty na ludziach, hitleryzm. Sam rozum nie wystarczy. Trzeba sięgnąć jeszcze wyżej, ponad rozum, do Absolutu, którym jest Bóg. W tejże Konstytucji jest propozycja, by odpowiedzialność człowieka, Europejczyka, była wobec przyszłych pokoleń i Ziemi. Nie wobec Boga, ale Ziemi, bo to ma być Absolut, który nada człowiekowi godność. Nic bardziej fałszywego! Ani rewolucja francuska, ani komunizm nie obaliły chrześcijaństwa. Dlatego Wy uczcie się i rozwijajcie”.
W sali jadalnej, pięknie na ten dzień przyozdobionej przez dziewczęta gałązkami świerku, bombkami, kolorowymi światełkami i łańcuchami, paliły się świece - ważny element wigilijnej scenerii. Pośród zapachu świerku i migotania świec, Księdza Biskupa przywitała wyraźnie wzruszona s. Janina. „Jest dla nas wielką radością i wielkim świętem gościć naszego ukochanego Ojca w wieczór wigilijny, dzieląc się białym opłatkiem i składając sobie nawzajem życzenia - mówiła Matka Przełożona. - Mała grupka dziewcząt uczestniczy w tym roku w tym pięknym spotkaniu opłatkowym, ale są to dziewczęta mocno ugruntowane, chcące przebywać w otoczeniu osób, które stają się dla nich bliskie. My, siostry, pragniemy, z kolei służyć dziewczętom całym swoim sercem i oddaniem.
Dzisiejszy wieczór wigilijny pragnie nam przybliżyć Noc Betlejemską w poezji polskich poetów, przeplatanej pięknymi kolędami. Jest to również wspaniała okazja, ażeby publicznie wyrazić wdzięczność Księdzu Biskupowi za każdy gest życzliwości i za ogromną troskę w każdej dziedzinie”.
Siostra Dyrektor życzyła bp. Orszulikowi „nowego ducha, pokoju, radości i mocy na dalsze lata pielgrzymki ziemskiej”. Podziękowała także ks. prał. Skoniecznemu za dar obrazu Matki Bożej Łowickiej, który zawisł w jadalni Bursy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg

2026-06-25 09:05

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg. W nim, niczym w lustrze, winien przeglądać się każdy, kto deklaruje komuś miłość, w tym także swoim rodzicom.

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję