Uroczystości przewodniczył rektor Bazyliki ks. Andrzej Jarosiewicz. W homilii przewodniczący nawiązał do fragmentu Ewangelii, „Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?”. Podkreślił, że „dusza daje człowiekowi przedziwną zdolność do rozwoju przed Bogiem, zwłaszcza wtedy, gdy człowiek konsekwentnie realizuje powołanie, którym nas Bóg w Jezusie swoim Synu obdarzył. Ale może też być obrazem przerażającej duchowej dekadencji, zwłaszcza wtedy, gdy człowiek sprzeniewierzy się swojemu chrzcielnemu powołaniu”. Zaznaczył przy tym, że „dusza rozumiana, jako wewnętrzne i duchowe centrum człowieka, jeśli nie jest używana, nie znajduje się na liście trwałych odniesień człowieka w codziennych wyborach, traci swoje znaczenie, traci swoje właściwości, przestaje być centrum duchowym człowieka”.
Reklama
„Dlatego ważne jest, by podejmować wysiłek, który utrwala duszę w człowieku, by podejmowali wysiłek, który uszlachetnia duszę, który nadaje jej właściwy sens w naszym życiu. I w tym kontekście Jezus wzywa nas - jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” – mówił kaznodzieja. Złożył też życzenia wszystkim pracownikom Policji: „Życzymy wszystkim, by nieustannie dbając o stan swojej duszy coraz lepiej, na ciągle profesjonalnym poziomie, pełnili swoją służbę społeczną w Ojczyźnie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
K. Gąsiorowski
Na zakończenie Eucharystii do zgromadzonych przemówił inspektor Henryk Stefanko, Komendant Powiatowy Policji, który podziękował modlitwę oraz za wszelkie wspólnie podejmowane akcje, jakie duszpasterze bazyliki corocznie realizuje wspólne z Komendą Powiatową Policji. Ks. Andrzej przekazał także na ręce Komendanta egzemplarze nowego albumu pt. „Bolesławiecki Dom Łaski Maryi”, jako pamiątkę wspólnej modlitwy. Podziękował także za zaangażowanie w Światowe Dni Młodych w Krakowie, w których uczestniczyło około 40 funkcjonariuszy z Bolesławca oraz za pomoc w podejmowaniu grupy młodzieży z Francji powracającej przez Bolesławiec do swoich domów.
Po Mszy św. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, odbyła się apelowa część Święta Policji: wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz przekazanie okolicznościowych nagród dla funkcjonariuszy i pracowników Policji.
Fot. K. Gąsiorowski