Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Brodnica

Jubileusz Księdza Dziekana

18 stycznia br. odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 84. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy po 125 latach niewoli. Przewodniczył jej dziekan ks. Bolesław Lichnerowicz. Uroczystość zbiegła się z jubileuszem jego święceń kapłańskich. Po Eucharystii Jubilat otrzymał życzenia od uczestniczących w niej przedstawicieli władz i środowisk lokalnych.
Ks. Bolesław Lichnerowicz urodził się 25 lipca 1939 r. w Cielętach koło Brodnicy. W 1953 r. ukończył naukę w Liceum Ogólnokształcącym i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Tam otrzymał święcenia kapłańskie 18 stycznia 1959 r. Do 1970 r. pracował jako wikariusz w Smętowie Granicznym koło Stargardu Gdańskiego, w Tczewie i w Wąbrzeźnie. W 1970 r. został proboszczem w Książkach. Od 1 kwietnia 1987 r. jest proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy i jednocześnie pełni funkcję dziekana brodnickiego. Jest kapelanem 4. Pułku Obrony Przeciwchemicznej im. Ignacego Mościckiego w Brodnicy w stopniu majora oraz brodnickich harcerzy.

mrk

Koncert u Franciszkanów

Reklama

25 stycznia w kościele Ojców Franciszkanów w Brodnicy odbył się koncert „Kolędy i psalmy wyśpiewane na harfie Dawida. Król bez pałacu - król bez wojska” w wykonaniu Barbary Kalinowskiej (śpiew, recytacje) i Doroty Potockiej (harfa). Pierwsza część koncertu składała się z kilku psalmów, w drugiej natomiast zostały zaprezentowane kolędy z różnych epok oraz Hymn o miłości św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian. Program zapowiadała Katarzyna Leśny. Po koncercie artystkom dziękował, wręczając kwiaty, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia - o. Korneliusz Mroziński OFM. Można było też nabyć płyty CD z nagraniami zaprezentowanymi podczas koncertu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

mrk

Dekanat Chełmno

Uroczystość w parafii św. Józefa w Chełmnie

Reklama

22 stycznia jest uroczyście przeżywany we wszystkich parafiach pallotyńskich, w tym bowiem dniu przypada rocznica śmierci św. Wincentego Pallottiego. Dla parafii św. Józefa w Chełmnie, prowadzonej przez Księży Pallotynów był to szczególny dzień. Uroczystość rozpoczął występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Gimnazjum nr 2. Dzieci pod kierunkiem katechetów: Danuty Malinowskiej i Jarosława Bolt, wystawiły scenkę z życia Wincentego Pallottiego ukazującą, jak wielkie znaczenie miały dla niego słowa św. Pawła: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Inscenizacja w bardzo ciekawy sposób łączyła moment kanonizacji z życiem Świętego, wyraźnie został zaznaczony jego związek z Chrystusem, posługa w konfesjonale oraz troska o biednych i potrzebujących. Przedstawienie było przeplatane śpiewem chórku dziecięcego „Harfa św. Józefa”, prowadzonego przez ks. Kazimierza Pytkę.
Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez proboszcza ks. Marka Borowskiego wypisanych na kartkach intencji powierzonych Bogu podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej. Podobne Msze św. zostały odprawione w 30 innych pallotyńskich kościołach. W czasie Eucharystii modliliśmy się za kapłanów, za wspólnoty działające na terenie parafii oraz o łaskę wybudowania nowej świątyni. W kazaniu Ksiądz Proboszcz ukazał nam duchową sylwetkę św. Wincentego Pallottiego; pokazał bardzo skromnego człowieka, który stał się założycielem wielkich dzieł: Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego i Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, dając przez swoje życie doskonałą lekcję pokory, który doświadczał, że „Nicość jest jego nieskończoną rzeczywistością, a miłość jest jego nieskończoną możliwością”. Św. Wincenty Pallotti swoją postawą zachęcał nas, abyśmy zastanowili się, jak wygląda nasze apostolstwo w parafii, która ma być „wspólnotą wspólnot”.
Ostatnim wydarzeniem chełmińskiej uroczystości stała się adoracja Najświętszego Sakramentu, która od wielu lat jest tradycją w naszej parafii, gdyż w ten sposób w każdy czwartek modlimy się w intencji powołań. Tym razem do modlitwy zostały zaproszone wszystkie wspólnoty działające przy parafii. Miała to być zachęta do tego, by coraz liczniej i gorliwiej adorować Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Dorota Wawrowska

Dekanaty grudziądzkie

Kapłański jubileusz

Reklama

18 stycznia br. podczas Sumy parafialnej ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz kolegiaty grudziądzkiej, obchodził jubileusz 45-lecia święceń kapłańskich, które otrzymał po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie 18 stycznia 1959 r. z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego. Ks. Nowicki pracował jako wikariusz w parafiach: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu (1959 r.), św. Wojciecha w Działdowie (1960-62), Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu (1963-64), św. Jakuba w Toruniu (1964-76). W tym czasie uzyskał tytuł magistra teologii na Wydziale Teologicznym KUL-u. Od 1976 r. przez rok był proboszczem parafii św. Mikołaja w Papowie Toruńskim, natomiast 1 sierpnia 1977 r. objął parafię św. Mikołaja w Grudziądzu. Ksiądz Infułat pełni także obowiązki dziekana dekanatu Grudziądz I oraz m. in. funkcję Diecezjalnego Ojca Duchowego Kapłanów. Przez wiele lat Ksiądz Proboszcz podejmował szereg inicjatyw związanych z życiem grudziądzkiej parafii. Jednym z największych przedsięwzięć była kompleksowa rewaloryzacja zabytkowej kolegiaty. W tym roku rozpoczęto kolejną, zaplanowaną na 3 lata, renowację ołtarza głównego.
Mszę św. dziękczynną, obok głównego Celebransa, odprawiali: wikariusz ks. Robert Fabian oraz były wikariusz parafii - ks. Tadeusz Kozłowski z Chełmna. Ksiądz Infułat ze wzruszeniem dziękował kapłanom, służbom kościelnym i wiernym za współpracę. Ksiądz Jubilat, powszechnie lubiany i szanowany, otrzymał wiele życzeń i kwiatów z zapewnieniem modlitewnego wsparcia w dalszej posłudze. Po udzieleniu uroczystego błogosławieństwa kapłani i wierni przed obrazem Matki Bożej Łaskawej słowem i pieśnią wielbili Jej wizerunek.

Zenon Zaremba

Uroczystości religijno-patriotyczne w Grudziądzu

Data 23 stycznia jest bardzo istotna dla historii Grudziądza. Tego dnia w 1920 r., po 148 latach pruskiego zaboru miasto wraz z ziemią chełmińską powróciły w granice odrodzonej Rzeczypospolitej. W przeddzień tej doniosłej rocznicy, 22 stycznia br., w dawnym Domu Polskim „Bazar” (obecnie plebania kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) odbyło się spotkanie patriotyczno-religijne, które poprzedził apel harcerski pod obeliskiem Hallerczyków o godz. 12.00 oraz modlitwy w intencji miasta i Ojczyzny w kaplicy kościoła przy ul. Moniuszki.
23 stycznia o godz. 11.00 w kolegiacie św. Mikołaja została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego i chóru „Echo”. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki w asyście kapelana Wojska Polskiego, ks. Szczepana Madonia. Prezbiterium świątyni wypełniły delegacje organizacji kombatanckich, wojskowych i młodzieżowych ze sztandarami. Po Mszy św. przed pomnikiem Żołnierza Polskiego na Starym Rynku, z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego, rozpoczęła się manifestacja mieszkańców miasta. U stóp pomnika złożono wieńce i kwiaty.

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Spektakl Plastycznego Teatru Symbolu

2 lutego br. po Mszy św. o godz. 19.00 na podwórku kościoła pw. Ducha Świętego Ojców Jezuitów w Toruniu zostało zaprezentowane plenerowe przedstawienie Plastycznego Teatru Symbolu Romana Roka pt. Genitus Columbae, według scenariusza i reżyserii tego twórcy. Spektakl nawiązywał symboliką do święta Ofiarowania Jezusa w świątyni, a jednocześnie Matki Bożej Gromnicznej, kończących okres Bożego Narodzenia. Inscenizacja z wykorzystaniem symboli: ruchu kołowego (nieskończoność, trwanie, modlitwa i kontemplacja), ognia (prawdziwe sacrum, ofiara), bieli (czystość) i wagi (sprawiedliwość), przypominała o święcie Ofiarowania w myśl słów: „Chwała Pańska weszła do świątyni” oraz uczczeniu Maryi jako „Bramy Niebios”.

Wkrótce

Dni skupienia dla członków Akcji Katolickiej

Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej zaprasza członków Akcji Katolickiej i wszystkich zainteresowanych społecznym wymiarem wiary na Dni Skupienia:
- dla rejonu brodnickiego odbędą się w Brodnicy 28 lutego w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Sądowa 5a,
- dla rejonu grudziądzkiego - 6 marca w Bursie Szkolnej im. kard. S. Wyszyńskiego, ul. Chełmińska 97,
- dla rejonu toruńskiego - 13 marca w parafii św. Józefa w Toruniu, ul. św. Józefa 23/35.
W programie:
- 10.30 - Msza św.
- 12.00 - I katecheza - Poprawna interpretacja Przykazań Kościelnych
- 14.00 - II katecheza - Odpowiedzialność chrześcijan za porządek demokratyczny
- 15.00 - Zakończenie Dnia Skupienia.
Do koncelebry zapraszamy Księży Asystentów oddziałów parafialnych.

Ks. Wiesław Łużyński

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Benedykt - patron Europy

Niedziela podlaska 28/2001

[ TEMATY ]

św. Benedykt

commons.wikimedia.org

Łacińskie imię Benedykt znaczy tyle, co błogosławiony. 11 lipca Kościół katolicki obchodzi święto św. Benedykta - opata. Dzień ten jest wielką uroczystością dla wszystkich, których patronem jest św. Benedykt, a szczególnie siostrom benedyktynkom, ojcom i braciom benedyktynom, których jest założycielem. W tym dniu w diecezji drohiczyńskiej uroczystość odpustową obchodzą Siostry Benedyktynki, których kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, ufundowany w 1560 r. i konwent znajdują się w Drohiczynie - stolicy Podlasia i diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa. Świadek wolności - ks. prał. Piotr Śliwka odznaczony przez Prezydenta RP

2025-07-11 12:24

[ TEMATY ]

Solidarność

odznaczenie Prezydenta RP

ks. Piotr Śliwka

kapelan Solidarności

Archiwum prywatne

Ks. prał. Piotr Śliwka po odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk ministra Andrzeja Dery w Belwederze.

Ks. prał. Piotr Śliwka po odebraniu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk ministra Andrzeja Dery w Belwederze.

Niektóre życiorysy są jak drogowskazy – ciche, ale wyraźne, wskazujące kierunek, w którym warto iść. Wśród takich postaci jest ks. prałat Piotr Śliwka – kapłan, który nie tylko głosił Ewangelię, ale w czasach próby żył nią odważnie i konkretnie. Jego długoletnia, ofiarna służba Kościołowi i Ojczyźnie została właśnie doceniona jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.

W czwartek 10 lipca br. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Głowy Państwa aktu dekoracji dokonał minister Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Wśród odznaczonych znalazł się kapłan diecezji świdnickiej – ksiądz prałat Piotr Śliwka, który za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, społecznej i organizacyjnej został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06

[ TEMATY ]

masakra

Bośnia i Hercegowina

Srebrenica

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Abp Vukšić mówi, że dziś czuje to samo co w dniu, w którym dowiedział się o straszliwej masakrze w Srebrenicy: „Z jednej strony jest niedowierzanie i wstrząs wobec bezsilności wspólnoty międzynarodowej, która nie zdołała zapobiec tak potwornej tragedii, a z drugiej strony – modlitwa za zmarłych oraz ludzka i chrześcijańska solidarność z cierpiącymi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję