Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia to duchowa ojczyzna

Niewiele jest parafii, którym patronuje św. Tekla - męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Największą i najbardziej znaną w naszej diecezji jest wspólnota parafialna pw. św. Tekli w Ciechanowie. 17 kwietnia wizytację kanoniczną tej ciechanowskiej parafii odbył bp Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Tekli w Ciechanowie

Patronka parafii: św. Tekla
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: ciechanowski wschodni
Miejscowości: Ciechanów (część), Baby, Gołoty, Grędzice, Mieszki Ruszki, Mieszki Wielkie, Nużewo, Nużewko, Rzeczki, Sokołówek
Proboszcz: ks. prał. Ludomir Kokosiński
Wikariusze: ks. mgr Adam Gnyp, ks. mgr Andrzej Zych
Inni księża mieszkający na terenie parafii: ks. kan. Eugeniusz Lubczyński, ks. mgr Jerzy Leszek Tyc
W parafii działają: Akcja Katolicka, Franciszkański Zakon Świeckich, Apostolstwo Modlitwy, Rodzina Szkaplerza św., Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, poradnictwo rodzinne, Rada Duszpasterska i Gospodarcza, Ruch Światło-Życie, Kościół Domowy, koła Żywego Różańca, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Parafialny Zespół Charytatywny, ministranci, grupa lektorska, chór parafialny, schola dziecięca, asysta procesyjna, koło biblijne, grupa tworząca „Zamyślenia radiowe”
Z parafią współpracują: Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kaplica: w Domu Pomocy Społecznej na Krubinie
Msze św. w niedzielę:
w kościele parafialnym - 7.00, 8.30,10.00,11.30,13.00,16.00, 18.00
w kaplicy DPS - 7.00

Historia i współczesność

Reklama

Parafia św. Tekli, mimo że szczyci się szacownym zabytkowym kościołem, jest wspólnotą młodą. Jak przypomniał w swoim sprawozdaniu miejscowy proboszcz ks. prał. Ludomir Kokosiński, została erygowana w 1977 r. mocą decyzji ówczesnego biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Za kościół parafialny służy poaugustiańska świątynia, w skład której wchodzi XIV-wieczne prezbiterium i 200 lat młodsza nawa. Po kasacie zakonu augustianów przez władze carskie w 1864 r. za udział duchowieństwa w powstaniu styczniowym kościół poklasztorny wraz z terenem przykościelnym przekazano parafii farnej, która używała go dla celów duszpasterstwa młodzieży. Tu przez dziesiątki lat gromadziła się młodzież na Msze św., zaś za czasów PRL-u w kościele prowadzono katechizację. Jak wspomniał Ksiądz Prałat, do dziś wiele roczników młodzieży co pięć lat przeżywa w kościele Eucharystię z okazji zjazdów absolwenckich.
Ksiądz Prałat określił wspólnotę jako czynną i zaangażowaną. Jak zaznaczył, kapłani spotykają się tu z wielką życzliwością i zawsze mogą liczyć na swoich parafian. Troską duszpasterzy, podobnie jak w niemal w całym kraju, jest poziom praktyk religijnych wynoszący ok. 35%. „Mimo że nasze społeczeństwo w ponad 90% przyznaje się do katolicyzmu, nie widać tego po uczestnictwie w Eucharystii” - podkreślił Ksiądz Proboszcz.
Dużo lepiej prezentuje się uczestnictwo w nabożeństwach okresowych, np. w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, Drodze Krzyżowej czy Roratach. Bardzo dobrze uczęszczane jest nabożeństwo pierwszopiątkowe, dużym zainteresowaniem wiernych cieszy się także adoracja Najświętszego Sakramentu, odbywająca się co piątek. Znaczna grupa osób uczestniczy także w codziennym Różańcu odmawianym zawsze o 16.30.
Do najważniejszych wydarzeń religijnych ostatniego czasu Ksiądz Prałat zaliczył nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego, misje parafialne, a także obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa oraz srebrnego jubileuszu pontyfikatu Jana Pawła II. Duszpasterz dobrze ocenił zaangażowanie młodzieży. Jak zaznaczył, prawie wszyscy maturzyści biorą udział w pielgrzymce na Jasną Górę, znaczna część uczestniczy też w rekolekcjach organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii. Ministranci biorą udział w rekolekcjach powołaniowych w płockim WSD, zaś młodzież żeńska - u Sióstr Albertynek.

Duszpasterstwo

Reklama

Szczególnym rysem duszpasterskim parafii jest zaangażowanie w jej działalność bardzo licznej grupy świeckich. Jak podkreślił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Prałat, liczba osób aktywnie uczestniczących w różnych grupach działających przy parafii wynosi ok. tysiąc. Że działanie to jest bardzo bogate i różnorodne, można było przekonać się w trakcie spotkania, podczas którego przedstawiciele poszczególnych grup złożyli sprawozdania ze swej działalności. Niemal przez godzinę reprezentanci 18 ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich dzielili się z Księdzem Biskupem swymi radościami i smutkami.
W parafii św. Tekli już od 9 lat bardzo prężnie działa licząca 30 osób Akcja Katolicka. Działalność Akcji obejmuje dwa obszary: formacyjno-duchowy i społeczno-charytatywny. Członkowie AK m. in. redagują gazetkę, organizują liczne pielgrzymki do sanktuariów, uczestniczą także w formacyjnych spotkaniach tematycznych. Poświęcają się również działalności charytatywnej.
Wspólnota może poszczycić się istnieniem i dobrą działalnością grup oazowych - 20-osobowej oazy Ruchu Światło-Życie oraz oazy Ruchu Domowego Kościoła. Młodym ludziom, zamierzającym wstąpić w sakramentalny związek małżeński pomaga natomiast działająca przy parafii poradnia rodzinna, która organizuje konferencje przedmałżeńskie dwa razy w miesiącu.
Ważną rolę w parafii odgrywa Apostolstwo Modlitwy, do którego należy 8 kół Żywego Różańca (4 skupiające dorosłych i 4 młodzieżowe). Członkowie tej grupy odmawiają Różaniec, uczestniczą w spotkaniach modlitewnych, biorą także udział w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego czy adoracji Grobu. Wielu członków Apostolstwa przyjęło szkaplerz, oddają się też modlitwie związanej z duchową adopcją. Warto dodać, że dzieło duchowej adopcji działa również jako odrębna grupa. Kandydaci do tego ruchu mają możliwość złożyć przyrzeczenia 4 razy w roku: 2 lutego, 25 marca, 8 września i 8 grudnia. Modlitwą w różnych intencjach zajmuje się też III Zakon Franciszkański, którego 39--osobowy zastęp prowadzi m. in. pierwszopiątkowe adoracje Najświętszego Sakramentu. W parafii istnieje też skupiające 31 osób ognisko Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którego zadaniem jest wspieranie misji modlitwą i ofiarą.
Wspaniałą pracę mającą na celu przybliżenie Prawdy Objawionej prowadzi koło biblijne. Członkowie koła podczas cyklicznych spotkań od 4 lat poznają bliżej Stary Testament, zainicjowali także „niedziele biblijne”, podczas których w czasie Eucharystii następuje uroczysta intronizacja Pisma Świętego. Ważną rolę spełnia także niewielka 5-osobowa grupa tworząca pod kierunkiem ks. Andrzeja Zycha coniedzielne Zamyślenia radiowe na antenie Katolickiego Radia Ciechanów.
O piękno Liturgii obok duszpasterzy troszczy się kilka grup: 70 ministrantów, 20 lektorów, schola, chór, a także katecheci, członkowie koła biblijnego, asysta procesyjna i nadzwyczajni szafarze Eucharystii. Każda z grup czyni to z właściwym sobie charyzmatem, z oddaniem wykonując powierzone zadania.
W codziennej pracy Księdza Proboszcza i wikariuszy wspomagają dwie Rady: Dduszpasterska i Gospodarcza. Członkowie pierwszej pomagają wiernym zrozumieć liturgię poprzez przygotowanie czytań, komentarzy i katechez, są też autorami rozważań Drogi Krzyżowej. Rada Gospodarcza z kolei zajmuje się opiniowaniem i doradzaniem przy planowaniu i wykonywaniu przedsięwzięć materialnych.
Jak niemal wszędzie, tak też i w Ciechanowie z parafią ofiarnie współpracują strażacy z OSP. Na terenie parafii istnieją trzy jednostki: w Mieszkach, Rzeczkach i Nużewie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Ksiądz Prałat, jak również przedstawiciel Rady Gospodarczej zapoznali Księdza Biskupa także z materialną stroną funkcjonowania parafii. W okresie, jaki upłynął od ostatniej wizytacji w parafii wykonano szereg prac. Należą do nich: malowanie i konserwacja dachów kościoła i na dwóch budynkach parafialnych, remont pokrycia dachowego na klasztorze, kapitalny remont z zewnątrz i wewnątrz byłego klasztoru, wymiana i konserwacja rynien na kościele i klasztorze, założenie urządzenia do rozruchu dzwonów, malowanie kaplic, zmiana nagłośnienia, zakup i położenie terrakoty w kaplicach, przebudowa figurki św. Stanisława Koski i położenie kostki brukowej na alejkach przy kościele i przed klasztorem, urządzenie parkingu przy kościele, odwodnienie starej plebanii i byłego klasztoru, położenie kostki brukowej przed budynkami parafialnymi, remont i urządzenie na nowo wszystkich łazienek na plebanii, położenie kostki brukowej na alejkach na cmentarzu grzebalnym (ok. 3000 m²), zakup i założenie 4 bram przy budynkach parafialnych oraz wykonanie ogrodzenia metalowego przy kościele i plebanii, remont ogrodzenia przy cmentarzu i naprawa zabytkowej bramy, założenie nowego tynku na starej plebanii i założenie blaszanego pokrycia dachowego, kapitalny remont kuchni i części plebanii, instalacja nowego alarmu w kościele i byłym klasztorze, wymiana instalacji w byłym klasztorze, remont kapitalny kaplicy na cmentarzu oraz założenie światła i wody.
Do tych wszystkich prac należy także dodać odzyskanie w Komisji Majątkowej w Warszawie budynków i terenu przy kościele zgarniętych przez władze komunistyczne oraz zakup placu wielkości 1,5 ha pod ewentualną budowę kościoła na Osiedlu 40-lecia.
Jak zaznaczył ks. Kokosiński, są to tylko „najważniejsze i najbardziej kosztowne inwestycje, których ciężar ponieśli parafianie”. „Jestem im za to bardzo wdzięczny i z serca im dziękuję” - dodał Ksiądz Prałat.

Wizytacja pasterska

Wizyta Biskupa Płockiego rozpoczęła się od spotkania z pracownikami Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Diecezji Płockiej, w skład której wchodzą: stacja pielęgniarstwa rodzinnego, hospicjum domowe oraz zespół długoterminowej opieki domowej. Kolejny punkt programu to spotkanie z personelem i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zakon Sióstr Albertynek.
O 11.00 Ksiądz Biskup przewodniczył Eucharystii, w trakcie której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W homilii skierowanej do młodych Pasterz diecezji powiedział: „Przez sakrament bierzmowania stajecie się żołnierzami Chrystusa, którzy muszą nauczyć się odważnie walczyć ze złem. Jeśli zdarzy się, że ktoś będzie namawiał was do czynów niezgodnych z wiarą i moralnością chrześcijańską, musicie stanowczo odpowiedzieć »nie«. Zadaniem dojrzałego chrześcijanina, umocnionego darami Ducha Świętego, jest sprzeciwiać się złu w każdej sytuacji i zawsze wybierać dobro” - mówił Biskup Stanisław.
Po południu dostojny Gość spotkał się w budynku plebanii z dyrekcjami szkół znajdujących się na terenie parafii, a także z komendantami Policji i Wojskowej Komendy Uzupełnień. W trakcie spotkania wymieniono poglądy nt. współczesnych problemów edukacji i wychowania, mówiono też o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ksiądz Biskup apelował, by osoby, stanowiące intelektualną elitę w swoich środowiskach, optowały za ludźmi uczciwymi i kierującymi się dobrem Polski.
Kolejnym punktem bardzo napiętego programu wizytacji było spotkanie z grupami parafialnymi, do których Ksiądz Biskup zwrócił się słowami: „Wy również jesteście apostołami. Czynicie swoje apostolstwo na różne sposoby: głosząc katechezy w kościele i w radiu, śpiewając, modląc się i czyniąc dzieła charytatywne. Niezmiernie cieszę się, że przy pomocy waszych kapłanów tak owocnie apostołujecie. Bardzo wam za to dziękuję”.
Po spotkaniu Ksiądz Biskup udał się na cmentarz parafialny, gdzie wspólnie z wiernymi modlił się za zmarłych. Następnie Pasterz przewodniczył w kościele uroczystej Eucharystii połączonej z ingresem. Podczas Mszy św. wygłosił też homilię, w której powiedział: „W swoim sprawozdaniu Ksiądz Prałat zwrócił uwagę na trudne losy tej parafialnej świątyni, tak bardzo przypominające losy całej naszej Ojczyzny, kiedy to mimo wielu narodowych nieszczęść cały czas towarzyszyła narodowi głęboka wiara i ufność Bogu. Tę wiarę przechowały rodziny, czasem bardzo proste, w których ojciec czy matka nie umieli czytać ani pisać. Ta wiara przetrwała, nie tyle dzięki temu, że chrześcijańscy filozofowie i teologowie pisali mądre księgi - co też jest bardzo ważne, lecz dzięki temu, że przekazywały ją z pokolenia na pokolenie silne Bogiem rodziny. W nowej sytuacji, w jakiej znajduje się nasz kraj, potrzeba, aby polskie rodziny nadal okazały wierność Chrystusowi. Mam wielką nadzieję, że tak będzie, co więcej, mam nadzieję, że Polacy będą nieść Chrystusa tym, którzy spoganieli na Zachodzie. Tę moją nadzieję buduję poprzez spotkania z wami - z młodzieżą, którą dziś bierzmowałem i parafialnymi grupami, tak pięknie działającymi w tej parafii. (…) Pragnę podziękować za troskę, jaką okazujecie waszej parafii, nie tylko w wymiarze duchowym, ale i materialnym, bo ta parafia to wasza duchowa ojczyzna - to wasz drugi dom” - mówił Ksiądz Biskup.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na co idą ofiary z Obola św. Piotra?

2025-06-27 16:23

[ TEMATY ]

świętopietrze

Papież Leon XIV

Vatican Media

Obol św. Piotra, zwany też świętopietrzem, wspiera posługę i działalność charytatywna papieża. Ofiary na ten cel zbierane są w uroczystość świętych Piotra i Pawła, obchodzoną 29 czerwca. Stolica Apostolska rozlicza się z otrzymanych pieniędzy. Właśnie opublikowano raport za rok 2024.

Od katolików na całym świecie wpłynęło wówczas 58 mln euro, z których większość (54,3 mln) pochodziła ze wspomnianej zbiórki, odbywającej się 29 czerwca w parafiach, z bezpośrednio złożonych ofiar (np. za pośrednictwem strony internetowej ObolodiSanPietro.va) i zapisów testamentowych. Ponad połowę, bo 59 proc. wpływów przekazały diecezje (31,8 mln), 22 proc. fundacje (12,2 mln), 16 proc. osoby prywatne (8,9 mln), a 3 proc. instytuty zakonne (1,4 mln).
CZYTAJ DALEJ

Kult Niepokalanego Serca Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

[ TEMATY ]

Matka Boża

BOŻENA SZTAJNER/ NIEDZIELA

Do ogłoszenia przez Piusa IX 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przyczynił się niewątpliwie kult Serca Najświętszej Maryi Panny. Rozwijał się równolegle z kultem Najświętszego Serca Jezusa, a swymi początkami sięgał czasów średniowiecza. Już w XIV wieku pojawiły się obrazy i rzeźby przebitego siedmioma mieczami serca Bolesnej Matki Zbawiciela. W połowie XVII wieku św. Jan Eudes rozpowszechniał obrazy Matki Bożej, ukazującej - na podobieństwo Jezusa - swe Serce. Na „cudownym medaliku”, rozpowszechnianym po objawieniach, jakie w 1830 r. miała św. Katarzyna Laboure, pod monogramem „M” widnieją dwa serca: Jezusa i Maryi. Także założone w Paryżu w 1836 r. Bractwo Matki Bożej Zwycięskiej szerzyło cześć Serca Maryi. W XIX wieku powstały liczne zgromadzenia zakonne pod wezwaniem Serca Maryi lub Serc Jezusa i Maryi. Do zaistnienia kultu i nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miały miejsce w 1917 r. w Portugalii. Kiedy 13 maja troje dzieci: Łucja (lat 10), jej brat cioteczny Franciszek (lat 9) i jego siostra Hiacynta (lat 8) pasły niedaleko od Fatimy owce, ujrzały w południe silny błysk jakby potężnej błyskawicy, który powtórzył się dwa razy. Zaniepokojone dzieci zaczęły zbierać się do domu, gdy ujrzały na dębie postać Matki Bożej i usłyszały Jej głos: „Nie bójcie się, przychodzę z nieba. Czy jesteście gotowe na cierpienia i pokutę, aby sprawiedliwości Bożej zadośćuczynić za grzechy, jakie Jego majestat obrażają? Czy jesteście gotowe nieść pociechę memu Niepokalanemu Sercu?”. Matka Boża poleciła dzieciom, aby przychodziły na to miejsce 13. dnia każdego miesiąca. W trzecim objawieniu, 13 lipca, prosiła, aby w każdą pierwszą sobotę miesiąca była przyjmowana Komunia św. wynagradzająca. Podczas tych objawień Matka Boża wielokrotnie sama nazwała swe serce „niepokalanym”. W piątym objawieniu, 13 września, poleciła dzieciom, aby często odmawiały Różaniec w intencji zakończenia wojny. Ostatnie zjawienie się Matki Bożej - 13 października oglądało ok. 70 tys. ludzi. Od samego rana padał deszcz. Nagle rozsunęły się chmury i ukazało się słońce. Z tłumu dały się słyszeć okrzyki przerażenia: bowiem słońce zaczęło zataczać koła po niebie i rzucać strumienie barwnych promieni... Objawienia fatimskie stawały się coraz bardziej sławne i wywoływały coraz żywsze zainteresowanie, m.in. ze względu na zapowiedziane w nich wydarzenia, a zwłaszcza na tzw. tajemnicę, która została przekazana wyłącznie do wiadomości papieża. Dziś znamy jej treść. Matka Boża zapowiadała nadejście jeszcze straszliwszych wojen niż ta, która się kończyła. Zapowiadała nowe prześladowanie Kościoła, zamach na papieża, rewolucję w Rosji. Prosiła, aby Jej Niepokalanemu Sercu poświęcić cały świat, a zwłaszcza Rosję. Krwawa bolszewicka rewolucja wybuchła, kiedy jeszcze trwały objawienia. Jej ofiarą stał się również Kościół w Meksyku (1925 r.) oraz w Hiszpanii (1936 r.). A mimo to ostatnie z fatimskich poleceń Maryi nie zostało szybko spełnione. Dopiero kiedy wybuchła II wojna światowa, przypomniano sobie „tajemnicę fatimską” i 13 października 1942 r., w 15-lecie objawień, papież Pius XII drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi. Pius XII polecił, aby aktu poświęcenia dokonały poszczególne kraje. Pierwsza, z udziałem prezydenta państwa, uczyniła to Portugalia. 4 maja 1944 r. papież ustanowił dzień 22 sierpnia świętem Niepokalanego Serca Maryi. W Polsce zawierzenia naszego narodu Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał dopiero po zakończeniu wojny - 8 września 1946 r. - Prymas Polski kard. August Hlond w obecności całego Episkopatu i około miliona pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do tego zawierzenia nawiązał kard. Stefan Wyszyński, kiedy w latach 1956, 1966 i 1971 oddawał naród polski w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w ojczyźnie i na całym świecie. W następnych latach akty te były ponawiane. Kościół w Polsce zawierzał także Maryi Jan Paweł II za każdym swym pobytem na Jasnej Górze. Niby życzeniu Matki Bożej stało się zadość, ale trudno w akcie papieża Piusa XII dopatrzyć się wyraźnego zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji. Niebawem też czerwony smok rozciągnął panowanie nad wieloma krajami, a na jego krwiożerczą służbę oddało się wielu intelektualistów całego świata. Wydawało się, że wkrótce rzuci do swych stóp całą ludzkość. Wobec wciąż szalejącego bezbożnictwa wielu biskupów postulowało dokładne spełnienie prośby Fatimskiej Pani. W latach 1950-55 figura Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymowała po wielu krajach. Wprawdzie na zakończenie Soboru Watykańskiego II (1964 r.) Paweł VI ogłosił Matkę Jezusa Matką Kościoła i posłał do Fatimy złotą różę, nie doszło jednak do postulowanego zawierzenia świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Dopiero wydarzenia z 13 maja 1981 r. - zamach na Papieża na Placu św. Piotra - przypomniały fatimską przepowiednię. Ojciec Święty Jan Paweł II spełnia wreszcie prośbę Matki Najświętszej i 7 czerwca 1981 r. zawierza ponownie całą ludzką rodzinę i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Na owoce tego zawierzenia nie trzeba było długo czekać. Jesteśmy zobowiązani dawać świadectwo faktom, które dokonały się na naszych oczach. Reforma liturgii w 1969 r. przeniosła święto Niepokalanego Serca Maryi na pierwszą sobotę po uroczystości Serca Pana Jezusa. W tym roku przypadnie ono 19 czerwca. Odprawiane zaś we wszystkie pierwsze soboty miesiąca nabożeństwa wynagradzające przypominają nam obowiązek podejmowania pokuty i zadośćuczynienia za grzechy współczesnego nam świata i za nasze grzechy.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła mama o. Michała Legana - kierownika Redakcji Audycji Katolickich TVP

2025-06-28 13:36

[ TEMATY ]

śmierć

o. Michał Legan

mama

Adobe Stock

O. Michał Legan poinformował dziś na swoich mediach społecznościowych o śmierci swojej mamy. Jako Tygodnik Katolicki "Niedziela" składamy szczere kondolencje i obiecujemy modlitwę za duszę śp. Honoraty Legan - Iliew.

***
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję