Reklama

III Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Odnaleźć swoje miejsce w kościele

W Częstochowie w dniach 21-30 maja odbywał się diecezjalny kongres zrzeszeń katolickich, przygotowany przez Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Jego celem było pogłębienie życia duchowego, kulturalnego i społecznego oraz integracja społeczności lokalnej. Wydarzenia kongresowe odbywały się w ramach nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego i miały bardzo bogaty program. Myślą przewodnią Kongresu było Boże Miłosierdzie.

Niedziela częstochowska 24/2004

W wigilię Zesłania Ducha Świętego do archikatedry przybyli przedstawiciele zrzeszeń katolickich archidiecezji

W wigilię Zesłania Ducha Świętego do archikatedry przybyli przedstawiciele zrzeszeń katolickich archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poznać Boże Miłosierdzie

III Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczął się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ołtarzu polowym. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w koncelebrze księży pallotynów - opiekunów sanktuarium i księży moderatorów zrzeszeń katolickich archidiecezji z asystentem kościelnym Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw - ks. dr. Dariuszem Nowakiem.
Ksiądz Arcybiskup w homilii wskazał na potrzebę odnowy duchowej współczesnej Europy: „Europa potrzebuje przede wszystkim Ducha - wołał za Ojcem Świętym Metropolita Częstochowski. - Nie ma ducha społeczności ludzkiej, czyli dobra i mocy, i tego, co naprawdę tworzy i kształtuje rzeczywistość, bez Ducha Świętego. Nieście miłosierdzie, sekretarzujcie Jezusowi Miłosiernemu, który przez Was będzie się wcielał w rzeczywistość” - zakończył Pasterz archidiecezji.
Czuwaniu modlitewnemu w tym dniu przewodziły istniejące przy sanktuarium wspólnoty: Czcicieli Ducha Świętego - Ognisk Pokutnych i Wieczerniki Miłosierdzia Bożego. Pierwszy dzień kongresu i każdy kolejny kończył się Apelem Jasnogórskim.

Ukochać Boże Miłosierdzie

Reklama

Drugi dzień kongresu rozpoczął się spotkaniem w Urzędzie Miasta. Samorząd Częstochowy otworzył swoje podwoje nie tylko na kongresowe rozważania i modlitwę, ale również na wystawę fotograficzną dokumentującą peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego po naszej archidiecezji. Spotkanie prowadził zastępca przewodniczącego Rady Ruchów, radny Częstochowy Adam Banaszkiewicz, a obradujących przywitał wiceprezydent miasta Bogumił Sobuś. Konferencję o miejscu ruchów w zjednoczonej Europie wygłosił dr Antoni Winiarski - prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Spotkanie wzbogacił występ Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego i multimedialna prezentacja miast maryjnych Europy.
W tym dniu po południu w kościele św. Jakuba Eucharystii przewodniczył ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli w koncelebrze ks. prał. Józefa Franelaka - proboszcza parafii, ks. Mariusza Foltyńskiego - moderatora Ruchu Światło-Życie i ks. dr. Dariusza Nowaka. W świątyni zgromadzili się przede wszystkim przedstawiciele zrzeszeń społecznych. W homilii Ksiądz Infułat mówił o problemach współczesnego społeczeństwa. „Dotknął nas brak Ducha. Cierpimy na głęboki materializm, chęć posiadania dominuje nad istnieniem. Dajemy pierwszeństwo mieć nad być. Taka hierarchia wartości pociąga za sobą nadużycia i korupcję. Powołanie do pracy dla dobra wspólnego to powołanie do służby człowiekowi” - mówił Ksiądz Infułat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Naśladować Boże Miłosierdzie

W niedzielę kościół św. Jakuba zgromadził katolickie zrzeszenia prorodzinne. Mszy św. przewodniczył dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej - ks. dr Jan Wilk w koncelebrze z ks. Adamem Hrabią - moderatorem Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, ks. dr. Stanisławem Mendakiewiczem i ks. dr. Dariuszem Nowakiem. W homilii ks. Jan Wilk mówił o roli i zadaniach współczesnej rodziny: „Rodzina jako nierozerwalny związek kobiety i mężczyzny jest fundamentem społeczeństwa, prawo do życia ma każdy z jej członków od poczęcia do naturalnej śmierci. Te wartości muszą być ocalone w Unii Europejskiej. Wszystkie ruchy katolickie muszą dążyć do jedności w obronie praw rodziny”.
Po południu na pl. Biegańskiego trwał festyn, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodziców Rodzin Wielodzietnych. Bogaty program festynu: gry, zabawy, konkursy ograniczyła wyjątkowo chłodna tego dnia pogoda.

Boże Miłosierdzie a młodzież

Reklama

Czwarty dzień kongresu rozpoczęli młodzi uczestnicy od wykładu inderdyscyplinarnego, który wygłosił dr Andrzej Sionek - wykładowca PAT, wieloletni współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego na temat: Co mówi Duch do Kościołów w jednoczącej się Europie. Dr Sionek mówił o tym, że najważniejszym słowem Ducha Świętego skierowanym do Kościoła jest słowo „Jezus”. Ratunkiem dla jednoczącej się Europy jest jej radykalny powrót do Ewangelii.
Po wysłuchaniu wykładu przedstawiciele wspólnot młodzieżowych wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył ks. dr Dariusz Nowak. Homilię wygłosił asystent diecezjalny KSM - ks. Marek Bator, który mówił o jedności w nawiązaniu do ducha modlitwy Wspólnoty Taizé.

Wolontariat z Bożym Miłosierdziem

Nabożeństwo majowe, Msza św., czuwanie modlitewne ruchów i stowarzyszeń charytatywnych oraz Apel Jasnogórski wypełniały piąty dzień kongresu. Eucharystii w kościele św. Wojciecha przewodniczył ks. prał. Józef Słomian, a proboszcz parafii, dyrektor Caritas Archidiecezjalnej - ks. prał. Stanisław Iłczyk w homilii mówił o pracy członków wspólnot działających na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Ksiądz Dyrektor zacytował słowa Ojca Świętego: „Wy jesteście znakiem nadziei w naszych czasach. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z cierpieniem, otwieracie niewyczerpane źródło pomocy”.

Maryja - Matka Bożego Miłosierdzia

Szósty dzień spotkań kongresowych przedstawicielom wspólnot maryjnych dał możliwość zastanowienia się nad tajemnicą Maryi prowadzącej do Miłosiernego Boga. W rozważaniach pomagali wiernym ks. dr Teofil Siudy - mariolog, który przewodniczył Mszy św., ks. dr Bronisław Preder - kustosz sanktuarium św. Józefa, gdzie odbywało się spotkanie, a także ks. dr Dariusz Nowak i ks. Wojciech Pelczarski - diecezjalny duszpasterz Dzieci Maryi.
W homilii ks. Preder mówił, że Maryja - Matka Miłosierdzia została nam dana jako pomoc, aby nasze życie było lepsze i byśmy tutaj, na ziemi, byli bliżej Boga.
Podczas konferencji: Maryja - Matka Bożego Miłosierdzia ks. dr Teofil Siudy uświadamiał wiernym właściwe rozumienie pośrednictwa i orędownictwa Maryi, prowadzącej nas do Ojca Miłosiernego.

Powołanie w Sercu Bożego Miłosierdzia

Reklama

Tematyce powołaniowej poświęcony był kolejny dzień kongresu. Odbywał się w Wyższym Seminarium Duchownym i uczestniczyli w nim oprócz kleryków WSD, alumni NSD, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych ze swoimi nowicjatami oraz młodzież. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Jeziorowski - prefekt alumnów, a homilię wygłosił ks. dr Jarosław Woch. Treścią homilii, zilustrowaną w pantomimie przez przedstawicieli zgromadzeń zakonnych i alumnów WSD, była konieczność postawienia w życiu na pierwszym miejscu Boga, co pozwala na usłyszenie i pozytywną odpowiedź na głos powołania. Świadectwem podzielił się o. dr M. Olejnik.

Zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu

Dzień pokutny rozpoczęto we wszystkich kościołach Częstochowy Liturgią, przygotowującą uczestników Kongresu do sakramentu pokuty. Następnie na Jasnej Górze oglądano Traktat o Miłosierdziu Bożym „Jezu ufam Tobie” w wykonaniu Estrady Dolnośląskiej. Dzień zakończono czuwaniem modlitewnym wspólnot parafialnych i Apelem Jasnogórskim.

Ogień Bożego Miłosierdzia

Wigilia Zesłania Ducha Świętego zgromadziła przedstawicieli zrzeszeń katolickich przed archikatedrą, gdzie miała miejsce przepiękna Liturgia Światła, której przewodniczył Metropolita Częstochowski. Przed jej rozpoczęciem słowo wygłosił o. dr Adam Schulz - przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, który gratulował tak bogatego programu kongresu i natchnął uczestników nadzieją na owoce Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze księży moderatorów ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej oraz proboszczów parafii, w których odbywały się kongresowe obrady. W homilii Ksiądz Arcybiskup powitał Częstochowę charyzmatyczną, ubolewając, że tak nielicznie przybyła na tę uroczystość. Wobec nowych czasów, przed którymi stoi nasza ojczyzna, przywoływał słowa Ojca Świętego: „«Ducha nie gaście»: Europa jest głodna Ducha. Teraz, wobec nowych czasów, wołamy o Ducha i chcemy Go nieść innym narodom. Nie można być świętym bez darów Ducha Świętego. Błagajmy o dary Ducha Świętego”. Ksiądz Arcybiskup podziękował za kongres, który odbywał się dla pożytku osobistego, wspólnotowego i społeczności lokalnej.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Arcybiskup odczytał Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu Archidiecezji Częstochowskiej, a przewodniczący Rady Ruchów - Czesław Janiszewski Przesłanie III Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego była ostatnim dniem kongresowych spotkań, który upłynął na wypoczynku w parafiach i w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie, gdzie odbywały się festyny rodzinne, którym sprzyjała wyjątkowo piękna w tym dniu pogoda, jakby przepraszając, że przez poprzednie dni chłód zmniejszył znacząco oczekiwaną frekwencję osób zaangażowanych w pracę zrzeszeń katolickich naszej archidiecezji.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: święcenia biskupie. Bp Marek Ochlak OMI będzie posługiwał na Madagaskarze

2025-07-06 16:39

[ TEMATY ]

Gdańsk

Madagaskar

święcenia biskupie

Fenoarivo Atsinanana

episkopat.pl, Karol Jeliński, ks. Łukasz Koszałka

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Ojciec Marek Ochlak OMI - wieloletni misjonarz i przełożony oblatów - przyjął sakrament święceń biskupich w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Na ordynariusza diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze 59-letni zakonnik został nominowany przez papieża Franciszka. Eucharystia była sprawowana w języku polskim, z elementami języków francuskiego i malgaskiego. W uroczystości wzięli udział biskupi z Polski i Madagaskaru.

Głównym konsekratorem był abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, Seszelach, Mauritiusie i delegat apostolski na Komorach, a współkonsekratorami byli: abp Tadeusz Wojda SAC - metropolita gdański, przewodniczący KEP oraz bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD - ordynariusz diecezji Morondawa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Markowa

Chleb Życia

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Wraz z biskupem do Markowej przybyła grupa pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej, którzy rano wraz z grupą z Łańcuta przeszli pieszo jeden odcinek trasy Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił miejscowy chór „Cantus Deo”.
CZYTAJ DALEJ

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Tęcza na Pl. Zbawiciela w latach 2011-2012 stała przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a następnie trafiła na warszawski Plac Zbawiciela.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję