- Bardzo siostrom dziękuję za te chwile modlitwy i pokazanie tego niezwykłego miejsca, które bardzo urzeka - mówił abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz z grupą biskupów zwiedzał Pustelnię Brata Alberta, wpisał się także do księgi pamiątkowej. Razem z nim był m.in. bp Jan Piotrowski z Kielc. - Wracam zawsze chętnie do Pustelni Brata Alberta. To jest przepiękny zakątek na podhalańskiej ziemi. Naszła mnie taka refleksja, że ludzie wielcy tak niewiele potrzebowali do życia - mówił bp Piotrowski.
Eliza Bartkiewicz / BP KEP
Na Kalatówki przyszedł także bp Adam Szal z Przemyśla. "Dziękuję Bogu za dar modlitwy w Pustelni Brata Alberta na Kalatówkach. Św. Brat Albert przyszedł z pomocą potrzebującym także w diecezji przemyskiej. Ja w tym miejscu dziękuję za to niezwykłe dobre poprzez jego osobę i dzieła, które stworzył. Jakże potrzeba nam takiej prostoty w działaniu, pokory" - podkreślał bp Szal.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hierarchów spotkała wielka niespodzianka ze strony sióstr albertynek. Otóż zakonnicy zaprosiły księży biskupów do modlitwy w kaplicy od strony klazuli, którą w ogóle nie otwierają dla innych. Był też czas na mały poczęstunek. Pustelnia Brata Alberta to niewielki drewniany budynek w klasztorze albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany został w 1901 r. W swojej celi brat Albert przyjmował przedstawicieli polskiej inteligencji przyjeżdżającej do Zakopanego na odpoczynek. Gościli tam m.in. Stefan Żeromskii Stanisław Witkiewicz. Pustelnię, podczas pobytu w Zakopanem 20 lat temu, odwiedził papież Jan Paweł II.
Według nieoficjalnych informacji Pustelnię Brata Alberta chce odwiedzić jeszcze dzisiaj prezydent RP Andrzej Duda, który będzie w Zakopanem uczestniczył w Mszy św. w sanktuarium na Krzeptówkach.