Reklama

„Istniejemy i działamy!”

Inauguracja roku akademickiego 2004/2005 w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu miała miejsce 30 września. W uroczystościach uczestniczyli: biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, bp Alojzy Orszulik, ks. prał. Wiesław Skonieczny oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu. Przybyli także goście z innych uczelni - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu ks. dr Jacek Skrobisz i prorektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. kard. Augusta Hlonda z Mysłowic dr Mirosław Wójcik. Na uroczystej inauguracji roku akademickiego obecny był również Senat Uczelni, studenci i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Łowickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym uczelni do katedry, gdzie Biskup Łowicki przewodniczył Mszy św. o błogosławieństwo dla studentów i wykładowców „Mazowieckiej” w nowym roku akademickim.
W homilii bp Dziuba podkreślił: „Zechciejmy u progu kolejnego roku akademickiego uświadomić sobie, że jesteśmy nosicielami wartości, każdy w swoim zakresie kompetencji. Jesteśmy zobowiązani głosić Ewangelię, świadczyć o niej i wcielać ją w realia społecznego życia. Ten trójmian: głoszenie Ewangelii, bycie jej świadkami i ewangelizowanie życia społecznego będzie na pewno pozytywnym znakiem, który otworzy serca ludzi, wyzwoli nadzieję, określi realną perspektywę miłości. Zechciejmy zatem włączyć się, każdy z nas na swój sposób, do tej rzeszy 72 uczniów, których wysyła Jezus, aby przygotowywali miasta i wsie, do których On sam przyjść zamierzał”.
Ksiądz Biskup zauważył także: „Nie zdziwmy się, że w tej posłudze spotka nas niezrozumienie i negacja, że odrzucą nasze orędzie. Bądźmy świadomi, że jesteśmy sługami tego, co przetrwa, co zwycięży nawet największe zło. Wystarczy spojrzeć w nieodległą nawet przeszłość, żeby odnaleźć znaki, że zwycięstwo idzie przez pokój, solidarność, przez miłość. A to jest orędzie Ewangelii”.
Po zakończeniu Mszy św. i uroczystym błogosławieństwie Biskupa Łowickiego uczestnicy inauguracji powrócili do gmachu uczelni. Inauguracja roku akademickiego 2004/2005 rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przy akompaniamencie zespołu ludowego „Masovia”. Następnie powitał przybyłych rektor MWSH-P prof. dr hab. Wiesław Balcerak. Chwilą ciszy uczczono zmarłego niedawno znakomitego historyka łowickiego, publicystę i wykładowcę, ks. dr. Zbigniewa Skiełczyńskiego, przez wiele lat współpracującego z „Mazowiecką”.
Rektor podzielił się z zebranymi kilkoma słowami refleksji na temat sytuacji uczelni oraz stojących przed jej wykładowcami i studentami wyzwaniami. Mówił o coraz bardziej rozpowszechnionym w społeczeństwie relatywizmie moralnym i konsumpcjonizmie. O „braku przygotowania młodzieży do zmiany warty pokoleń”. „Na tym gruncie Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna stoi przed trudnym zadaniem - stwierdził prof. Balcerak. - Już sam fakt jej istnienia i działania irytuje wielu. Jednakże, choć przychodzi jej działać w utrudnionych warunkach, uczelnia spełnia wszelkie wymagania stawiane placówkom akademickim. Na jednego profesora przypada u nas 92 studentów, co jest jednym z najlepszych wskaźników w kraju! Proporcje studentów stacjonarnych i zaocznych są jak 1 do 3. Zaplecze naukowe i socjalne spełnia potrzeby kadry i studentów. Zasoby woluminów w naszej bibliotece dotyczą wszystkich wydziałów. Baza naukowo-techniczna i informacyjna jest zmodernizowana. Zaplecze lokalowe daje możliwość ciągłego rozwoju uczelni. Jesteśmy doceniani przez naukowe środowisko opiniotwórcze. Podjęte zostały kroki w kierunku integracji środowiska akademickiego. Jest u nas aktywny samorząd studencki. Powstał Klub Absolwentów. „Mazowiecka” utrzymuje różne formy współpracy z uczelniami w kraju”.
Zwracając się do obecnych na sali, szczególnie do starosty łowickiego Cezarego Dzierżka i burmistrza Łowicza Ryszarda Budzałka, Rektor powiedział: „Cieszy nas fakt, że znajdujemy coraz większą życzliwość władz powiatowych. Doceniamy wspieranie nas przez władze Miasta Łowicza. »Mazowiecka« stoi na mocnych nogach, mimo działalności ludzi nam nieżyczliwych, mimo dezinformacji, że nasza uczelnia nie ma uprawnień. Jest to już dwunasta inauguracja. Istniejemy i działamy! »Prawdę można uciskać, ale nie zdławić!« »Mazowiecka« weszła w trzecie millenium przez szeroką bramę, widoczną dla wszystkich, którzy zechcą ją widzieć. Jeszcze przez długie lata służyć będzie narodowi!”.
Prof. Balcerak odczytał list z gratulacjami od ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka, w którym napisał on, że uczelnia „przynosi sławę regionowi”.
Następnie głos zabrał biskup senior Alojzy Orszulik, którego poparcie i zaangażowanie walnie przyczyniły się do powstania MWSH-P. Ksiądz Biskup wspominał m.in. rozliczne trudności związane z tworzeniem uczelni, a także swoją dobrą z nią współpracę.
Po wystąpieniach zaproszonych gości prorektor dr Maciej Żukowski przeprowadził immatrykulację studentów pierwszego roku.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Stefan Warchoł. Nosił on tytuł: „Słowianie a Goci”.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów absolwentom studiów magisterskich. Rozdano również nagrody. Prorektor Żukowski przedstawił pokrótce niektóre zasady funkcjonowania uczelni i omówił tzw. siatki zajęć.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2004/2005 w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej zakończyła się tradycyjnym Gaudeamus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg

2026-06-25 09:05

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg. W nim, niczym w lustrze, winien przeglądać się każdy, kto deklaruje komuś miłość, w tym także swoim rodzicom.

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».
CZYTAJ DALEJ

Areszt Śledczy w Lublinie. Dziękczynienie za powołanie penitencjarne

2026-06-28 08:11

Sebastian Kurowski

Dawni i obecni funkcjonariusze, kapelani oraz ewangelizatorzy więzienni wspólnie świętowali i dziękowali za swoją misję. Spotkanie było okazją do podziękowania za trudną służbę penitencjarną oraz wręczenia wyjątkowych odznaczeń: Orderu Białej Gołębicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję