Reklama

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu

Pielęgnować w sobie dar powołania kapłańskiego

Niedziela toruńska 45/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku seminaryjnego. Jednakże klerycy rok formacyjny rozpoczęli już nieco wcześniej, albowiem w dniach 27-30 września odbyły się rekolekcje prowadzone przez ks. inf. Stanisława Grunta. Uwieńczeniem była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem rektora WSD w Toruniu - ks. dr. Krzysztofa Lewandowskiego, w trakcie której 14 kleryków III roku otrzymało strój duchowny podczas obrzędu obłóczyn. Po homilii nastąpiło poświęcenie sutann. Zanim alumni przywdziali po raz pierwszy strój duchowny, jak każe stara seminaryjna tradycja, nastąpiło obcięcie krawatów, symbolizujące zerwanie ze świeckim stylem życia. Następnie nowo obłóczeni odmówili modlitwę i złożyli przysięgę godnego noszenia stroju duchownego i świadczenia swoim życiem o przynależności do Chrystusa.
Obchody inauguracji roku seminaryjnego rozpoczęły się o godz. 9.00 uroczystą Mszą św. w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, który skierował do nas następujące słowa: „Jezus wyszedł na górę i po całonocnej modlitwie przywołał do siebie tych, których sam chciał, i oni przyszli do Niego. Przywołał ich, ażeby byli razem z Nim, by potem mógł ich posyłać na głoszenie nauki. I to była pierwsza inauguracja, w pierwszym seminarium założonym przez Jezusa Chrystusa. Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy kolejny rok formacji w naszym toruńskim Seminarium”.
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godz. 10.30 w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Na wstępie Klerycki Chór, prowadzony przez ks. Wojciecha Wierzbickiego, zaśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia. Następnie rektor Seminarium - ks. dr Krzysztof Lewandowski słowami: In Nomine Domini - „W Imię Pańskie” uroczyście inaugurował XI rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym, które - jak podkreślił Ksiądz Rektor - jest „szkołą szczególną”, gdyż w odróżnieniu od innych wyższych uczelni absolwenci otrzymują po jej ukończeniu święcenia kapłańskie. Przygotowanie do tego jest wielowymiarowe: ludzkie, duchowe, intelektualne i duszpasterskie. „To zupełnie coś innego niż zdobycie jakiegoś zawodu, uzyskanie tytułu czy stopnia naukowego. Dlatego też trafniejsze wydaje się określenie naszej dzisiejszej uroczystości „inauguracją roku seminaryjnego”, gdyż ono bardziej oddaje sens tego wszystkiego, co dokonuje się na uczelni (...) Przez jedenaście lat istnienia w Grodzie Kopernika naszego Seminarium na dobre weszliśmy w żywy nurt Kościoła lokalnego, jakim jest diecezja toruńska, której stanowimy serce. I jest to zrozumiałe, choćby z faktu, iż bp Andrzej Suski wyświęcił już 140 kapłanów”.
Obecny rok akademicki w toruńskim Seminarium rozpoczęło 97 alumnów; na roku VI - 11 diakonów, na V - 16 akolitów, na IV - 12 lektorów, na III - 19 kleryków, na II - 9 kleryków, na I - 30 kleryków. Nad ich formacją będą czuwali moderatorzy: rektor - ks. kan. dr Krzysztof Lewandowski, wicerektorzy - ks. kan. dr Krzysztof Krzemiński i ks. dr Tomasz Tułodziecki oraz ojciec duchowny - ks. dr Stanisław Suwiński. Materialną stroną Seminarium zajmuje się dyrektor ekonomiczny - ks. kan. Piotr Igielski.
Ksiądz Rektor przypomniał również, że to już czwarty rok od kiedy klerycy zarówno włocławskiego, jak i toruńskiego Seminarium studiują na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Następnie złożył serdeczne podziękowania wszystkim księżom moderatorom, profesorom i wykładowcom, spowiednikom, siostrom zakonnym i pracownikom świeckim, a więc tym, którzy stanowią społeczność seminaryjną, życząc, „aby była ona źródłem osobistej i zawodowej satysfakcji”. Natomiast szczególne słowa podziękowania skierował do ks. Krzysztofa Dębca za ofiarną, pięcioletnią posługę ojca duchownego, życząc jednocześnie wielu sukcesów, satysfakcji i Bożego błogosławieństwa w pełnieniu nowej posługi - dyrektora Bursy Akademickiej w Przysieku. Nadal ks. Krzysztof będzie spowiednikiem kleryków w naszym Seminarium.
Na koniec Ksiądz Rektor skierował słowa do kleryków: „Tomasz Merton w swojej autobiograficznej książce Siedmiopiętrowa Góra opisał takie wydarzenie. Kiedy stanął przed opatem klasztoru trapistów, w którym rozpoczął nowicjat, usłyszał następujące słowa: »Każdy z was przyczyni się do uczynienia tego klasztoru lepszym lub gorszym. Wszystko, co tu robicie, będzie miało wpływ na innych. Ten wpływ może być dobry albo zły. To zależy od was. Bóg nigdy nie odmówi wam łaski«. Niech te słowa będą dla nas zadaniem i zobowiązaniem. Natomiast życzeniem niech będzie myśl naszego patrona - bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który w swoim Pamiętniku napisał o Seminarium: »Jest mi tu dobrze, aż za dobrze. Takiego pięknego okresu nie zapomni się nigdy...«. Niech to będzie piękny czas przygotowania się do Chrystusowego kapłaństwa”.
Po tym przemówieniu nastąpiła uroczysta immatrykulacja kleryków pierwszego roku. 30 alumnów uroczyście ślubowało: „pielęgnować w sobie dar powołania kapłańskiego, pilnie zdobywać wiedzę filozoficzną i teologiczną, dbać o dobre imię Seminarium oraz wielkodusznie odpowiadać na potrzeby Kościoła toruńskiego”. Po ślubowaniu nastąpiło wręczenie legitymacji kleryckich nowo zaprzysiężonym kandydatom do kapłaństwa.
Stałym elementem seminaryjnej inauguracji jest wykład, który w tym roku wygłosił ks. dr Tomasz Tułodziecki. Tegoroczny temat brzmiał: Między kapłaństwem a profetyzmem. Tożsamość powołanego przez JHWH w historii dzieciństwa Samuela 1Sm 1-3.
Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i uczelni wyższych m.in.: prezydent Torunia Michał Zaleski, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - prof. Marek Zaidlewicz oraz dziekan Wydziału Teologicznego - ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz.
W tym roku na uroczystość przybyli również: proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej - ks. Jerzy Molin, poseł na Sejm RP Anna Sobecka, Księża Rektorzy Seminariów Duchownych z Bydgoszczy, Pelplina i Włocławka, przedstawiciele wyższych uczelni z Torunia i Bydgoszczy, duchowieństwo diecezji toruńskiej oraz pozostali goście - Przyjaciele Seminarium.
Ostatnie słowo, będące zarazem dla Seminarium programem pracy formacyjnej w nowym roku, wypowiedział bp Andrzej Suski.
Pieśń Gaudeamus zakończyła oficjalną część inauguracji. Dalszą radość wspólnego spotkania kontynuowano przy seminaryjnym stole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

To kluczowa postać dla pobożności Szkaplerza. Św. Szymon urodził się w 1165 r. w hrabstwie Kent w Anglii. Rodziców miał bogobojnych. Hagiografowie podkreślają, że matka Szymona zanim go pierwszy raz nakarmiła po urodzeniu, ofiarowała go Matce Bożej, odmawiając na kolanach Zdrowaś Maryjo. Uczył się w Oksfordzie i - jak przekazują kroniki - uczniem był wybitnym. Później wiódł przez jakiś czas życie pustelnicze, by po przybyciu Karmelitów na Wyspy wstąpić do zgromadzenia. Szybko poznano się na jego talentach oraz gorliwości i mianowano go w 1226 r. wikariuszem generalnym. W 1245 r. został wybrany szóstym przeorem generalnym Karmelitów. Wyróżniał się gorącym nabożeństwem do Matki Bożej. Maryja odwzajemniła to synowskie oddanie, objawiając się Szymonowi 16 lipca 1251 r. Święty tak relacjonował to widzenie: „Nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: «Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego»”. Św. Szymon dożył 100 lat. Zmarł w opinii świętości16 maja 1265 r.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przyjął na audiencji zwierzchnika UKGK – Papież wspiera Ukrainę

2025-05-15 20:14

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Światosław Szewczuk

Papież Leon XIV

Vatican Media

Na jednej z pierwszych prywatnych audiencji swojego pontyfikatu nowo wybrany papież Leon XIV przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Spotkanie odbyło się 15 maja w bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Ojciec Święty wyraził swoją bliskość z narodem ukraińskim i zapewnił go o swoim wsparciu. Abp Szewczuk zaprosił papieża do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie.

Na początku spotkania abp Szewczuk złożył papieżowi Leonowi XIV życzenia i pogratulował wyboru na urząd biskupa Rzymu i podziękował za pierwsze słowa i gesty wobec Ukrainy: „Naród ukraiński już określił Waszą Świątobliwość jako papieża pokoju. W ostatnią niedzielę słyszeliśmy, jak mówiłeś, że ból narodu ukraińskiego jest w Twoim sercu. Twoje wezwanie do prawdziwego, sprawiedliwego i trwałego pokoju jest szczególnie aktualne w tym czasie, a Twoja troska o pojmane i deportowane dzieci świadczy o Twojej szczególnej ojcowskiej trosce o pierwsze ofiary wojny w Ukrainie”.
CZYTAJ DALEJ

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież objedzie plac św. Piotra

2025-05-16 14:05

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

Vatican Media

Godzinę przed inauguracją swego pontyfikatu papież Leon XIV objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Poinformował o tym Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Początek objazdu planowany jest na godzinę 9.00, zaś Msza św. rozpocznie się o 10.00.

Na zakończenie liturgii papież odmówi na placu modlitwę „Regina Caeli”, po czym w bazylice św. Piotra , przy ołtarzu Konfesji, przywita się z delegacjami zagranicznymi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję