Red. Lidia Dudkiewicz: - Tę sentencję rzymskiego moralisty możemy zmodyfikować, sięgając do pouczenia św. Pawła: „Kto hojnie sieje, ten zbierze bogate plony”. I jeszcze: „Chętnego dawcę Bóg miłuje” (2 Kor 9, 6-7).
Br. Stanisław Rybicki FSC: - Autorem tego aforyzmu jest Publiliusz Syrus z Antiochii, wyzwoleniec żyjący w Rzymie w I wieku przed Chrystusem, ceniony przez Cezara. Jego pisma służyły jako podręcznik szkolny, również w szkołach chrześcijańskich. W Drugim Liście do Koryntian św. Paweł zachęca adresatów do akcji miłosierdzia na rzecz ubogich w Jerozolimie, stawiając Koryntianom za przykład hojność Macedończyków. Poucza ich, że ostatecznym motywem przyjścia z pomocą bliźniemu winien być przykład Jezusa Chrystusa (por. 2 Kor 8, 7-15), a motorem czynnego współczucia bliźnim w potrzebie - wizja nagrody w chwale nieba. Dając hojną jałmużnę, obfitą również otrzyma się kiedyś zapłatę. Owa zapłata zaś nie jest zwykłym tylko zwrotem równoważnym tego, co się dało ochoczym sercem.
- Bóg odpłaca przede wszystkim łaską umożliwiającą dokonywanie dalszych, jeszcze cenniejszych czynów chrześcijańskiego miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Inaczej mówiąc, wspieranie innych, litowanie się nad ubogimi, nigdy nie czynią człowieka uboższym, lecz przeciwnie - wzbogacają go, i to w dobra o wiele wyższego rzędu. Bóg może przecież dokonać wszystkiego. I dlatego - zarówno dzielący się dobrami materialnymi, jak i obdzieleni - powinni dziękować Panu Bogu za łaskę tak otrzymywania, jak i obdzielania innych doczesnymi dobrami. Wszystkiemu zaś niechaj towarzyszy radość, że tak jedni, jak i drudzy stanowią jedność w Chrystusie.
- „Bis dat, qui cito dat”. Jak ważny bywa ten zbawczy pośpiech, widzimy w scenie z Zacheuszem, do którego Boski Nauczyciel powiedział: „Zejdź prędko” (Łk 19, 5). I oto ów nawrócony celnik nie tylko z pośpiechem zszedł z drzewa, ale też...
- z pośpiechem połowę swej majętności rozdał ubogim, a wszelką krzywdę postanowił naprawić poczwórnie. Oto realizacja Jezusowego apelu: „Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie” (Łk 6, 38). Mamy „mierzyć wysoko, nie zadowalając się miernością” - uczy nas Jan Paweł II w swym Liście na Rok Eucharystii (nr 29).
- Dziękuję za rozmowę.