Reklama

Akcja Katolicka - dar dla Kościoła

- Kościół Legnicki patrzy z ufnością na Akcję Katolicką i potrzebuje jej. Dziękujemy za Waszą pracę i zapewniamy o wsparciu, jakiego diecezja legnicka z biskupami na czele chce udzielać Waszym dobrym dziełom. Pozdrawiam wszystkich członków Akcji Katolickiej i błogosławię, bo jesteście cennym darem dla Kościoła - mówił podczas diecezjalnego spotkania Akcji Katolickiej bp Stefan Regmunt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyróżnienia

Okazją do spotkania była uroczystość Chrystusa Króla - święto patronalne Akcji Katolickiej, przypadające w tym roku 21 listopada. W auli legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego przybyłych gości powitał ks. Jan Klinkowski, asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Akcji, m. in. z Legnicy, Jeleniej Góry, Zgorzelca, Bolesławca, Wykrot, Kamiennej Góry, Lubina, Legnickiego Pola, Polkowic. Prezes Zarządu Akcji Katolickiej Jan Zimróz wręczył dyplomy z wyróżnieniami dla Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej za szczególne osiągnięcia w realizacji planu pracy.
W tym roku uhonorowane zostały następujące wspólnoty: z parafii pw. Bożego Ciała ze Szklarskiej Poręby, z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Legnicy, z parafii pw. św. Jana Chrzciciela z Legnicy i z parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny z Wykrot.
- Jest to nasze drugie wyróżnienie w ciągu 4 lat - mówi prezes POAK w Wykrotach Romuald Jankiewicz. - W naszym Klubie „Rodzina” prowadzonym wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich pracujemy głównie z dziećmi i młodzieżą. Organizujemy zajęcia sportowe (szachy, tenis stołowy), artystyczne, taneczno-teatralne. Otrzymane wyróżnienie daje nam ogromną satysfakcję, a dla innych może być zachętą do włączenia się w pracę na rzecz Kościoła i parafii.

Akcja Katolicka w Roku Eucharystii

W prelekcji: „Rok 2005 - Rokiem Eucharystii” ks. Marek Adaszek, w oparciu o list apostolski o Eucharystii „Zostań z nami, Panie”, omówił cele i założenia tego ważnego okresu. Jego ramy czasowe wyznaczają dwa wydarzenia - Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w 2004 r. i Synod Biskupów w 2005 r. pod hasłem: „Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła”. W międzyczasie odbędzie się też w Kolonii Światowy Dzień Młodzieży, podczas którego młodzi ludzie zgromadzą się wokół Eucharystii dla ożywienia swej wiary i entuzjazmu. Celem tego roku ma być pochylenie się nad Eucharystią i pogłębienie tej prawdy, że jest ona źródłem i szczytem życia Kościoła i jego posłannictwa. - Jan Paweł II daje pewne wskazania, jak przeżywać Rok Eucharystii, ale przypomina też, że nie muszą to być działania wielkie i niezwykłe. Może to być np. bardziej świadome uczestniczenie we Mszy św., lepsze, pełniejsze jej przeżywanie. Drogą do zgłębienia tajemnicy Eucharystii może być także poznanie licznych dokumentów Kościoła poświęconych sprawowaniu liturgii eucharystycznej - mówił ks. Adaszek.
A jakie zadania stawia sobie na ten rok Akcja Katolicka? - Przede wszystkim pogłębienie rozumienia Eucharystii pośród naszych członków. To z kolei ma prowadzić do tego, byśmy umieli zaprosić na Eucharystię tych, którzy uczestniczą w niej rzadko lub wcale. Chcemy, aby Eucharystia stała się dla nich pokarmem duchowym, by mogli być prawdziwymi chrześcijanami w XXI w. - powiedział „Niedzieli” ks. Jan Klinkowski. - Pragniemy najbliższe spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej poświęcić Eucharystii w różnych aspektach: biblijnym, społecznym, Eucharystii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Chcielibyśmy też w przyszłym roku poświęcić Dzień Papieski Eucharystii, a przede wszystkim przestrzeni, w której jest ona sprawowana. Zastanowimy się, jak tworzyć tę przestrzeń sacrum, jak budować kościoły i jaki powinien być ich wystrój, by dobrze przeżywać Eucharystię.
Po części wykładowej nastąpiła część artystyczna, równie głęboka i skłaniająca do refleksji. Wysłuchano Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II w wykonaniu Zbigniewa Walerysia, aktora Teatru Współczesnego we Wrocławiu, odtwórcy roli św. Pawła w filmie Quo vadis. Na zakończenie spotkania w WSD bp Stefan Regmunt przypomniał słowa Ojca Świętego z Międzynarodowego Kongresu Akcji Katolickiej w Loreto w sierpniu tego roku, że zadaniem tego stowarzyszenia jest kontemplacja - wpatrywanie się w Chrystusa i dążenie do świętości, komunia - budowanie jedności oraz misja - niesienie Ewangelii, pielęgnowanie miłości i wierności w rodzinach, solidarności w społeczeństwie oraz rzetelności w pracy.

Budować Królestwo Boże

Najważniejszym momentem obchodów święta patronalnego Akcji Katolickiej była odprawiona w katedrze legnickiej Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Otworzyła ona obchody Roku Eucharystii w diecezji legnickiej. W homilii bp Rybak postawił pytanie: „Czy człowiek potrzebuje dziś Bożego Królestwa, Królestwa pokoju, miłości i sprawiedliwości”? Świat jest udręczony wojnami, nędzą, śmiercią. Rozbija się rodziny i depcze ludzką godność. I dlatego potrzebujemy Królestwa Bożego. Mamy je budować i umacniać w sobie i w innych. Do tego są powołani ludzie świeccy - z Akcji Katolickiej, z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, z Eucharystycznego Ruchu Młodych. Oni tworzą Królestwo Chrystusa przez głoszenie prawdy i czynienie miłości. To Królestwo jest w nas dziś, bo Chrystus jest z nami - w swoim słowie i w sakramentach, zwłaszcza w sakramencie Eucharystii. Tę obecność będziemy rozważać szczególnie przez najbliższy rok. - Niech Chrystus będzie dla nas pokarmem, niech daje nam światło i moc Ducha Świętego, byśmy byli świadkami chrześcijaństwa i z Maryją przybliżali światu Królestwo pokoju, dobroci i miłości - mówił Ksiądz Biskup. Na zakończenie Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odmówiono Litanię do Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Jezusowemu. Szczególnie mocno zabrzmiała w tym dniu modlitwa zgromadzonych w katedrze wiernych: „Królem bądź nam, o Panie. Nie tylko wiernym Twoim, którzy nigdy nie odstąpili od Ciebie, ale i synom marnotrawnym, którzy Cię opuścili. Króluj tym, których albo błędne mniemania, albo niezgoda rozdziela. Przywiedź ich do przystani prawdy i jedności wiary, aby rychło nastała jedna owczarnia i jeden Pasterz”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Święty Brunon-Bonifacy z Kwerfurtu - arcybiskup misyjny

[ TEMATY ]

Brunon z Kwerfurtu

pl.wikipedia.org

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

W kalendarzu liturgicznym przypada 12 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Brunona-Bonifacego z Kwerfurtu - mnicha benedyktyńskiego, kapelana cesarskiego, arcybiskupa misyjnego i męczennika. W 2009 r. Kościół uroczyście obchodził 1000. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w okolicach Giżycka.

Brunon-Bonifacy urodził się w 974 r. w arystokratycznej rodzinie saskiego grafa w Kwerfurcie. Kształcił się w szkole katedralnej w Magdeburgu. W 995 r. został mianowany kanonikiem na dworze cesarza Ottona III i wraz z nim udał się do Rzymu. Tam w 998 r. wstąpił do zakonu benedyktynów w klasztorze na Awentynie. Zapewne wówczas otrzymał imię zakonne Bonifacy. Pięć lat przed nim w tym samym klasztorze przebywali św. Wojciech i bł. Radzim. W 999 r. Brunon złożył śluby zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi

2025-07-12 11:37

ks. Łukasz Romańczuk

Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.

Pielgrzymka rozpoczęła się od adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy różańcowej prowadzonej przez ks. Waldemara Kocendę, proboszcza parafii Narodzenia NMP w Miękini oraz koordynatora Margaretek w Archidiecezji Wrocławskiej. Z racji deszczowej pogody tym razem pielgrzymi nie zgromadzili się na placu kościelnym i przy ołtarzu polowym, ale w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, a w słowie wprowadzenia ks. Waldemar Kocenda, witając wszystkich obecnych oracz uczestników pielgrzymki powiedział: Ufamy, że nasza wspólna modlitwa przyczyni się do wielkiego dzieła, które zawiera się w słowach: “Proście Pana żniwa, żeby posłał robotników na swoje żniwo”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję