Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 51/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Święto Niepodległości w Grudziądzu

11 listopada w grudziądzkiej kolegiacie św. Mikołaja odświętny charakter miały obchody 86. rocznicy odzyskania niepodległości. O godz. 10.15 uroczystości zainaugurowała Msza św., którą w asyście miejscowego duchowieństwa odprawił ks. inf. Tadeusz Nowicki. Świątynię wypełniły poczty sztandarowe kombatantów, którzy zawsze pamiętają o bohaterach narodowych i własnych kolegach poległych na polach bitwy o wolną Polskę. We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz chór męski „Echo”, który uświetnił swym śpiewem Eucharystię. Dalszy ciąg uroczystości z zachowaniem pełnego ceremoniału wojskowego odbył się na Rynku Głównym, gdzie u stóp pomnika Żołnierza Polskiego liczne delegacje samorządowe, społeczne, polityczne, kombatanckie i młodzieżowe złożyły kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Grudziądza Andrzej Wiśniewski, natomiast Kompania Reprezentacyjna WP oddała salwy honorowe.

Zenon Zaremba

Dekanat Unisław

Dzień Dumy Narodowej

Reklama

Tradycyjnie, 11 listopada obchodzono Święto Niepodległości w Dąbrowie Chełmińskiej. Rozpoczęła je Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele filialnym pw. Najświętszej Maryi Panny, celebrowana przez wicedziekana ks. Tadeusza Myszk i wikariusza Daniela Milewskiego z parafii Boluminek. 11 listopada to dla Polaków dzień szczególny, stanowiący powód naszej narodowej dumy. Odzyskanie niepodległości było prawdziwym zwycięstwem całego narodu, który nigdy nie pogodził się z utratą państwa - podkreślił w swej homilii ks. Daniel Milewski. Był to patriotyzm najwyższej próby, a mocne państwo trzeba budować na fundamencie lokalnego dziedzictwa, naszych małych Ojczyzn.
Po nabożeństwie w kościele z udziałem kombatantów i młodzieży szkolnej z nauczycielem historii Markiem Krzywdzińskim uformował się pochód, który przemaszerował pod pomnik pomordowanych z 1939 r. Każdego roku w tym miejscu mieszkańcy Dąbrowy Chełmińskiej składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze. Historyczne uwarunkowania odzyskania przez Polskę niepodległości stanowiły główny wątek przemówienia prezesa kombatantów Jana Wielgosza, który podkreślił rolę Józefa Piłsudskiego jako człowieka obdarzonego wielkimi zdolnościami przywódczymi i niebywałą charyzmą. Koniec uroczystości, będącej lekcją wychowawczą tak dla młodzieży, jak i dla starszych, uwieńczył poczęstunek w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej. W dobie globalizacji i wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej bardzo ważne jest zachowanie tożsamości narodowej i pamięci o dziedzictwie przodków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aleksander Fałczyk

Dekanaty toruńskie

„Ojczyzna to ziemia i groby”

Reklama

11 listopada w kaplicy wznoszonego kościoła bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyła się uroczysta wieczornica religijno-patriotyczna. Program słowno-muzyczny pt. Ojczyzna to ziemia i groby dedykowany był wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Scenografię stanowił brzozowy krzyż, na ramionach którego spoczywała biało-czerwona flaga. Wokół krzyża rozgrywała się poruszająca lekcja historii „o rycerzach bezdomnych na ziemi matce, o brzozach, co krzyży białych użyczają na powstańczą mogiłę”. Rozważano postawy umiłowania Ojczyzny aż po ofiarę z własnego, często młodego życia.
Centralnym punktem programu było przedstawienie Legendy o garści ziemi polskiej, przeniesienie urny z ziemią pod brzozowy krzyż i pochylenie nad symbolicznymi grobami poległych żołnierzy. Był też bukiet czerwonych kwiatów, które „wzrosły z polskiej krwi” i płonące znicze dla bohaterów polskiej historii, były łzy wzruszenia oraz myśli towarzyszące tęsknocie za Polską silną wiarą i nadzieją, za postawami przepojonymi miłością do Ojczyzny. Był apel o obronę „skąpanej we krwi” wolności, o życie duchem Narodu i dziejami jego kultury wypracowanej życiem praojców, o wierność Bogu, który otaczał Polskę „tarczą swej opieki, blaskiem potęgi i chwały”. Było gorące wyznanie: „Kocham te góry, lasy i gaje, potężne rzeki, ciche ruczaje; Bo w tych potokach, w wodzie u zdroja, Ty się przeglądasz, Ojczyzno moja, krwią użyźniona, we łzach skąpana, tak dla nas droga i tak kochana!”. Odnosząc się do współczesności, do aktualnych zagrożeń, w obliczu których znajduje się nasza Ojczyzna, przypomniano przestrogę Ojca Świętego: „Jeżeli chcecie zachować tę wolność, zachowujcie przykazania... One jedynie ukierunkowują wolność, by ludzie i narody nigdy nie zeszli na bezdroża. Prawdziwa wolność wymaga moralnego ładu”.
Na zakończenie uczestnicy, wsłuchani w potężne wołanie ich przodków, modlili się słowami: „Święty Boże! O sprawiedliwą bijemy się rzecz: o naszą wolną wolę; o naszą ziemię i morze; o matki krzyż na czole; o dolę daleką i bliską; o prawa ludzkie i Boskie, o wszystko”. Wezwanie do Maryi Matki Aniołów i odśpiewanie Roty było dopełnieniem pięknych chwil wspólnego świętowania niepodległości Ojczyzny. W programie przywołano utwory: W. Bełzy, C. K. Norwida i K. Wierzyńskiego. Z recytacjami przeplatały się podniosłe pieśni, związane z walką o niepodległość. Wzruszający i budujący był fakt, że program przedstawiły dzieci oraz młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Zaangażowanie i wysiłek artystyczny wykonawców został nagrodzony gromkimi brawami. Proboszcz ks. Ryszard Domin, któremu udało się zdobyć młodych aktorów dla sprawy krzewienia tradycji i czynnej miłości Ojczyzny, może być dumny z tego występu. Wyrażamy mu naszą wdzięczność za posługę sprawie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Kolejny raz mogliśmy otworzyć skarbiec naszej historii i jak ze źródła czerpać wiarę, nadzieję i miłość.

Aleksandra Turostowska

„Nie depczcie przeszłości ołtarzy…”

Reklama

„Nie depczcie przeszłości ołtarzy, /Choć macie sami doskonalsze wznieść [...] /miłość ludzka stoi tam na straży...” - te słowa poety Adama Asnyka stały się hasłem uroczystości patriotycznych, które odbyły się 11 listopada br. w parafii św. Antoniego w Toruniu. Wybór tego cytatu nie jest przypadkowy, bowiem wydarzenia z historii Polski odcisnęły swe wyraźne piętno na losach kościoła na toruńskich Wrzosach. „Ołtarzem przeszłości” jest postać ks. Leona Dzienisza, pierwszego proboszcza tej erygowanej 1 kwietnia 1937 r. parafii. To dzięki niemu i gorliwej postawie współodpowiedzialności wiernych w ciągu dwóch lat udało się wznieść mury świątyni. Jednak czas II wojny światowej nie tylko uniemożliwił kontynuację jej budowy, ale dokonał znacznych zniszczeń, natomiast ks. L. Dzienisz w wieku niespełna 34 lat został stracony w obozie koncentracyjnym. „Świadectwem historii” jest także Fort VII, gdzie od października 1939 r. przetrzymywano toruńską inteligencję, w tym również beatyfikowanego w 1999 r. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Aby pamięć dziejów nie zanikła, należy ją podtrzymywać zwłaszcza wśród młodych. Dlatego też wspólnota młodzieżowa „Oaza” przygotowała patriotyczne zamyślenia, związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Wieczór poetycko-muzyczny adresowany był do wszystkich parafian, zaproszono także inne wspólnoty młodzieżowe dekanatu Toruń II. Scenariusz spotkania opracował ks. Andrzej Kusiński - opiekun „Oazy” oraz jej liderka - Joanna Kruczyńska. Ukazano losy Polski, począwszy od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r., poprzez okres II wojny światowej i lata komunizmu, kończąc na współczesności. Główny nurt rozmyślań stanowiły fragmenty homilii Jana Pawła II, który żyjąc poza Ojczyzną i szerząc na świecie orędzie miłości i pokoju, nigdy nie zapomniał o Polsce. Zajmuje ona szczególne miejsce w jego sercu, czemu Ojciec Święty daje wyraz w swoim nauczaniu i poezji.
Podczas spotkania recytowano wiersze polskich poetów, m.in.: J. Lechonia, K. K. Baczyńskiego, J. Iwaszkiewicza. Tło muzyczne stanowiły pieśni patriotyczne, zaczerpnięte z widowiska Dziś do ciebie przyjść nie mogę…, piosenki J. Kaczmarskiego oraz utwory F. Chopina. Ponadto parafialny, młodzieżowy zespół muzyczny „Alabare” wykonał kilka pieśni religijno-patriotycznych, m.in. Boże, coś Polskę, która była jednocześnie modlitwą wszystkich zebranych w kaplicy i zakończyła wieczór.
Podsumowania spotkania dokonał proboszcz parafii - ks. Wojciech Miszewski, który przywołał niektóre z recytowanych tego wieczoru słów, podkreślając postawę patriotyczną, oraz wyraził swoją wdzięczność dla organizatorów wieczoru i osób zaangażowanych w jego przygotowanie. Jego słowa stanowią wyraz troski o młode pokolenie, a tym samym o losy Ojczyzny. Podziękowanie należy się także wszystkim parafianom uczestniczącym w tym wieczorze oraz wspólnotom młodzieżowym dekanatu Toruń II.

Ks. Andrzej Kusiński

Wkrótce

„Darem serca ozdabiamy Święta”

„Toruńska Kropla” - pod takim hasłem Fundacja na rzecz Hematologii organizuje III przedświąteczną zbiórkę funduszy na badania, które umożliwią włączenie ochotników z naszego regionu do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Akcja zostanie przeprowadzona 18 i 19 grudnia br. w Państwowym Domu Towarowym na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Każdy ofiarodawca otrzyma w podziękowaniu piękną, artystyczną bombkę choinkową, ozdobioną przez dzieci i młodzież z toruńskich pracowni plastycznych i wybitnych toruńskich artystów profesjonalnych. „Darem serca ozdabiamy Święta” - tym hasłem serdecznie zapraszamy Czytelników „Niedzieli” do włączenia się w tę akcję.

AR

Koncert kolęd

29 grudnia br. o godz. 17.30 w kościele Ojców Jezuitów pw. Świętego Ducha odbędzie się koncert kolęd różnych narodów w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Thorunienses” pod dyrekcją Romana Gruczy, akompaniament na nowych organach Aleksandra Grucza-Rogalska. Jest to wkład Chóru Katedralnego w ich budowę. Wstęp wolny, podczas koncertu będzie okazja do ofiary na rzecz budowy nowych organów.

Roman Grucza

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamach na Jana Pawła II w świetle fatimskiego orędzia

2025-05-13 08:01

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Fatima

zamach

Włodzimierz Rędzioch

Dla Jana Pawła II Fatima nie była jedynie portugalskim sanktuarium ani wspomnieniem z dzieciństwa. Była żywym przesłaniem, duchowym kierunkowskazem, który papież odczytywał jako osobiste powołanie i misję wobec świata. W dramatycznych, ale też wzniosłych wydarzeniach swego pontyfikatu dostrzegał znaki opatrzności, które na nowo przypominały o pilnej potrzebie modlitwy, nawrócenia i pokoju.

13 maja 1981 roku, w chwili gdy Ojciec Święty pozdrawiał wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra, padły strzały. Był to dzień, który miał się zapisać nie tylko w historii pontyfikatu Papieża Polaka, ale także w duchowej mapie jego życia. Data zamachu - 13 maja - zbiegała się z rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie z 1917 roku. Zbieżność ta dla papieża nie była przypadkowa. „Jedna ręka strzelała, a inna prowadziła kulę" - powiedział później, wskazując na cudowne ocalenie jako dzieło Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Była współpracownica obecnego Papieża: Leon XIV, to człowiek duchowy

2025-05-13 07:13

[ TEMATY ]

zakonnica

Papież Leon XIV

Vatican Media

Francuska zakonnica ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Yvonne Reungoat, jest jedną z trzech kobiet pracujących w Dykasterii ds. Biskupów, której prefektem był kardynał Robert Prevost, obecny Papież Leon XIV. „Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji” – opowiada siostra Reungoat.

Nie udało jej się dotrzeć w czwartek 8 maja na Plac Świętego Piotra, by ujrzeć nowego papieża. Siostra Yvonne Reungoat została zatrzymana kilka metrów od kolumnady i dowiedziała się ze swojego telefonu komórkowego, kim jest 267. papież Kościoła powszechnego - kardynał Robert Francis Prevost - dotychczasowy Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, której siostra sama jest członkinią.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: św. Jan Paweł II był przekonany, że ocalenie zawdzięcza Matce Bożej

2025-05-13 19:06

[ TEMATY ]

rocznica

zamach

kard. Stanisław Dziwisz

Włodzimierz Rędzioch

W Bazylice św. Piotra upamiętniono 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II. „To Matka Boża (…) pokrzyżowała plany zamachowca i tych, którzy go wysłali” - mówił w homilii podczas wieczornej Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz. Były papieski sekretarz podkreślał, że dramat z 13 maja 1981 roku był i nadal jest znakiem dla Kościoła.

Na początku Eucharystii kard. Dziwisz wspomniał o nowym Papieżu Leonie XIV. Zauważył, że został on wybrany w dzień Matki Bożej Pompejańskie. Jego posługę zawierzył wstawiennictwu Maryi i świętego Papieża Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję